Bilim ve Teknoloji

Cep Telefonlarındaki Bakterilerden Nasıl Korunabilirsiniz?

instagram takipçi hilesi

İngiltere’de bulunan Surrey Üniversitesi’nin yapmış olduğu bir araştırma, cep telefonlarının tuvale oranla on sekiz kat daha fazla bakteri bulundurmuş olduğunu ortaya çıkardı. Peki, cep telefonlarındaki bakterilerden nasıl korunabilirsiniz?

telefonunuzdaki bakterilerden korunmak adina 4

Günlük yaşantımızda yanımızdan bir an olsa bile ayırmamış olduğumuz telefonlarımız, sağlığımızı önemli bir ölçüde tehdit etmekte. Yaydığı radyasyon miktarı bir tara, üzerinde bulunan bakteriler ile de birçok hastalığa davetiye çıkaran telefonların temizliğine ne kadar özen gösteriyorsunuz?

Dr. Simon Park’a göre cep telefonlarının iletişim amacı olması ile beraber kullanıcılarının kişisel izlerini de taşımış olduğunu belirtiyor. Yani telefonlara içecek ve yiyecekler de bulaşmakta. Bu yüzden söz konusu bakterilerin içerisinde gıda zehri içerenler de bulunmakta.

telefonunuzdaki bakterilerden korunmak adina 3

Tuşlu Telefonlar 3 Ayda Bir Temizlenmeli

Tuşlu telefonların dokunmatik telefonlara oranla çok daha fazla bakteriyi içinde barındırdığını ortaya koyuyor. Bu yüzden eğer bir tuşlu telefon kullanıcısı, ortalama üç ayda bir tuşlarını açarak kulak temizleyicisi ile temizlemeniz gerekmekte.

Eğer tuş takımını çıkarma şansınız yoksa, bir diş fırçası yardımı ile arada kalan mikroplardan kurtulabilirsiniz.

Kart ve Batarya Yuvasını Temizleyin

Kullanmış olduğunuz telefonu parçalara ayırma olanağınız var ise yine üç ayda bir kart yuvası ve batarya başta olmak üzere diğer bölgelerini kulak temizleyici ya da diş fırçası ile temizleyebilirsiniz.

telefonunuzdaki bakterilerden korunmak adina 2

Kulaklık ve Şarj Girişini Temizleyin

Cep telefonlarının en fazla kir tutan bölümlerinin başında şarj giriş ve kulaklık giriş yerleri gelir. Bu bölgeleri belirli zamanlarda diş fırçası yardımı ile yavaş bir şekilde temizleyebilirsiniz. Kulaklık girişinin toz kaplamaması için de o bölümü kapatan telefon kapları kullanabilirsiniz.

telefonunuzdaki bakterilerden korunmak adina

Ekran Temizliğine Özen Gösterin

Bir diğer konu ise ekran temizliğidir. Islak mendiller, telefon ekranında çizik oluşumuna neden olduğundan dolayı kullanılmaması gerekmekte. Bunun yerine, akıllı telefonunuzun ekranını ve arka  bölümünü ekran temizleyici sprey ürünler ile temizleyebilirsiniz.

telefonunuzdaki bakterilerden korunmak adina 5

Telefon Kılıfı Kullanın

Telefon kılıfları, cihazınızı çeşitli darbelere karşı korumuş olduğu gibi bakteri ve mikroplara da kalkan olmakta. Daha hijyenik bir telefona sahip olmak istiyorsanız telefon kılıfı kullanmaya özen göstermelisiniz. Ancak belirli dönemlerde temizlemeye özen göstermenizde fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu