Hastalıklar

Çene Kilitlenmesi Nedir? Nedenleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Çene Kilitlenmesi Nedir? Nedenleri Nelerdir? Çene kilitlenmesi insanlarda görülebilen ağrılı bir sorundur. Çeneyi açmada ya da ağzı tamamen kapatmada zorluk çekmenize yol açar. Bu son derece rahatsız edici sorun çene ekleminin sıkışması nedeniyle başlamıştır. Bu sorun, yüzle ilgili en acı verici ve dayanılmaz rahatsızlıklardan biridir. Çene problemleri olanlar derhal uzman tıbbi yardım almalıdır. Bu sayede sorun kısa sürede çözülecek ve kişi sağlığına kavuşacaktır.

Çene Kilitlenmesi Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Çene kilitleri hakkında birçok önemli soru var. Öyle ki artık herkes çene kilitlenmesinin asıl sebebinin ne olduğunu merak ediyor. Çene kilitlenmesinin nedenlerine baktığımızda bunun arkasında pek çok etken olabileceğini bilmelisiniz. Çene kas spazmı, kıkırdak dejenerasyonu, çene eklem bozukluğu, çene eklem gelişim bozukluğu, maksillofasiyal gibi durumlardan dolayı olabilme ihtimali vardır.

Çene Kilitlenmesi Belirtileri Nelerdir?

cene kilitlenmesi nedir 4

Çenek kilitlenmesi bazı belirtiler verebilir. En büyük belirti yemek yerken oluşan ağrıdır. Bunun dışında aşağıdaki belirtiler de orya çıkabilir;

 • Çeneyi açmada ve kapamada zorluk çekme
 • Çenede kayma hissi
 • Ağızı açma miktarında azalma
 • Özellikle sabahları çeneyi açmada zorluk
 • Çenede oynatmada problem yaşama
 • Yanak ve kulaklarda ağrı

Çene Kilitlenmesinin Nedenleri Nelerdir?

Alt çene sağlıklı olduğunda ağzınızı açmak ve kapatmak için serbestçe hareket eder. Çene kilitlenmesinin bazı tipleri vardır. Bir tipte kilitlenme sorunu olan bir kişi genellikle dişlerini bir araya getirebilir. Ancak çok geniş açamaz ve sınırlı bir açıklığa sahiptir. Bazen bu hastalar açarken de çenelerinin hafifçe bir tarafa kaydığını fark ederler.

cene kilitlenmesi nedir 3

İkinci tip kilitlenme de ise hasta ağzını açtığında ve dişlerini tekrar bir araya getiremediğinde ortaya çıkar. Bu anlık olarak meydana gelebilir ya da tamamen açık kalabilir. Zaman içinde eklemdeki bağlara zarar vererek çenenin çok geniş açılmasına neden olan kronik hasar gibi birçok şey bu sorunlara neden olabilir. Travma da ekleme zarar verebilir. Zorlamalı bir ısırık da çene kilitlenmesine neden olabilir. Ayrıca, çene kilitlenmesi ağrılı ya da ağrısız oluşabilir. İlla ki ağrı olması gerekmez. Fakat genel olarak hastalar ağrı şikayeti ile gelir.

Çene Kilitlenmesi Tedavisi

cene kilitlenmesi nedir

Çene kilitlenmesi, ağrılı bir işlem olduğu için tedavi sürecinin aksatılmadan yapılması şarttır. Çünkü ne kadar çok kesinti olursa süreç o kadar sancılı olur. Çene kilidi ile ilgili olarak pek çok farklı işlem uygulanabilmektedir. Sıralama yapacak olursak;

 • Konservatif tedaviler
 • Eklemi mobilize etmek
 • Çene eklem koruyucuları
 • Enjeksiyonlar
 • Eklemin yıkanması
 • Çeneye gelen sert darbeler

Tedavi prosedürüne devam edilirken burada ortaya çıkacak konulardan biri de tedavi, ciddiyet ve dikkat edilmesi gereken durumlardır. Hasta için hangi tedavi seçeneklerinin uygun olduğu ve nasıl sonuçlanacağı tartışılması gereken önemli konulardan biridir. Bazı tıbbi durumlar çenenin kilitlenmesine neden olabilir. Hastalar radyasyon tedavisi gördükten sonra çene kilitlenmesi meydana gelebilir.

Çene kilitlenmesi, çene travması, ağız cerrahisi, kanser, enfeksiyon, gırtlak kanseri ve diğer durumlardan sonra ortaya çıkabilir. Kilitli çene uzun süre devam ederse ve geçmezse mutlaka bir sağlık kurumuna gitmeniz gerekir.

Çene Kilitlenmesi İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu