Cilt Sağlığı

Çarpık Bacak Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

instagram takipçi hilesi

Çarpık bacak, genellikle doğumda yani konjenital olarak meydana gelen ve bebeğinizin ayağının şekil ya da pozisyonunda bir dizi ayak anormalliklerini olarak tanımlanmaktadır. Çarpık bacakta, kasları kemiğe yani tendonlara bağlayan dokular normalden daha kısadır. Çarpık bacak oldukça yaygın bir doğum kusurudur ve genellikle sağlıklı bir bebekte için izole bir sorundur.

Çarpık bacaklar hafif ya da şiddetli olabilir.Çarpık bacaklara sahip olan çocukların yaklaşık yarısında her iki ayağında da problem vardır. Çocuğunuzun bu rahatsızlığı var ise, normal yürümesi zorlaştıracaktır. Bu nedenle doktorlar genellikle doğumdan kısa bir süre sonra tedavi edilmesini önerir. Doktorlar genellikle çarpık bacakları ameliyat gerekmeden başarılı bir şekilde tedavi edebilirler.

carpık bacak 1

Çarpık Bacak Belirtileri Nelerdir?

Çocuğunuz çarpık bacaklara sahip ise belirtileri şunlar olabilir;

Ayağın üstü genellikle aşağı ve içe doğru bükülür. Kemeri arttırır ve topuğu içe doğru çevirir.
Ayağın baş aşağı durması
Yamuk olan bacak ya da ayak biraz daha kısa olabilir.
Etkilenen bacaktaki kaslar genellikle az gelişir.
Görünüşüne rağmen, çarpık bacakların kendisi herhangi bir rahatsızlığa ya da acıya sebep olmaz.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Erkeklerin çarpık bacak geliştirme olasılığı kızlardan iki kat daha fazladır.

Risk faktörleri ise şunlardır;

Aile geçmişi: Anne ve babanızdan birinin ya da diğer çocukları çarpık bacaklara sahip ise, bebeğin de buna sahip olma olasılığı daha yüksektir.
Konjenital durumlar: Bazı durumlarda, çarpık bacaklar, omurga ve omurilik düzgün gelişmediğinde ya da kapanmadığında ortaya çıkan bir doğum kusuru olan spina bifida gibi doğumda mevcut olan iskeletin diğer anormallikleri ile ilişkili olabilir.
Çevresel faktörler: Hamilelik sırasında sigara içmek bebeğin bu duruma yakalanma riskini önemli ölçüde artırabilir.
Hamilelik sırasında yeterli amniyotik sıvı almama: Bebeği rahim içinde saran sıvının çok azı bu rahatsızlığın  riskini artırabilir.

carpık bacak 2

Nasıl Önlenir?

Doktorlar çarpık bacakların nedenini tam olarak bilmediğinden, tamamen önleyemezsiniz. Bununla birlikte, hamileyseniz, bebeğinizin doğum kusurları riskini sınırlamak için aşağıdakiler gibi maddeleri uygulayabilirsiniz;

  • Sigara içmemek ve sigara içilen ortamda bulunmayın.
  • Alkol kullanmayın.
  • Doktorunuz tarafından onaylanmamış ilaçlardan kaçının.

Çarpık Bacaklar Nasıl Tedavi Edilir?

Çarpık bacaklar hastanelerde bazı operasyonlar sonucu kısmı olarak tedavi edilebilmektedir. Eğer ki durumunuzun ciddiyeti fazla değil yanı yamukluk az ise tedavinin başarı şansı daha yüksektir. Bacağı düzeltemek için 2 çeşit tedavi yöntemi vardır. Birincisi diz çevresinden yağ alınmasıdır. Alından yağlar bacakların başka kısımlarına aktarılır. İkinci bir tedavi yolu ise yağ alımı yapıldıktan sonra iyileşme gerçekleşmez ise diz altına implant yerleştirilir.

carpık bacak 3

Çarpık Bacak ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=KKPkpk2kQi0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu