Alternatif Tıp

Çarkıfelek Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Çarkıfelek bitkisi, Amerika Birleşik Devletleri ile Orta ve Güney Amerika’ bölgelerinde yetişen bir bitkidir. Passiflora olarak da bilinir. Çarkıfelek bitkisinin sapları, yaprakları ve çiçekleri de dahil olmak üzere toprak üstü kısımlarının tümü kullanılır.

Çarkıfelek, rahatlama yardımcısı olarak genel tanımıyla ilgili olan, bilinen çeşitli potansiyel faydaları vardır. Sözde faydalar bilimsel kanıtlarla kanıtlanmasa da, bazılarının onları destekleyecek az miktarda kanıtı vardır. Hepsi, onu alanlar tarafından genellikle tutku çiçeğine atfedilmiştir. Bazı antidepresan ilaçlarında da bu bitkiden kullanıldığı bilinmektedir.

Çarkıfelek Bitkisi

Çarkıfelek Bitkisini Faydaları Nelerdir?

İlginç bir şekilde, çarkıfelek bitkisi yüzyıllardır çeşitli sağlık rahatsızlıklarını hafifletmeye hizmet etmiştir. Tarihsel kayıtlar, Azteklerin çarkıfelek çiçeğini idrar yolu rahatsızlıkları, kemik kırıkları ve cilt kontüzyonları için kullandığını gösteriyor.

19. yüzyılın sonunda, Kuzey Amerikalı doktorlar, nöbetler ve epilepsi üzerindeki hafifletici etkisi nedeniyle çarkıfelek çiçeği reçete ettiler. 20. yüzyılın başlarında, doktorlar bu bitkinin  kaygı ve hafif uyku bozukluklarını tedavi etmek için hafif bir şifalı bitki olarak tanıttılar.

Anksiyete, Sinirlilik ve Uyku Bozuklukları İçin Faydalıdır

Çarkıfelek bitkisi çiçeği, uzmanlar tarafından uyku yardımcısı, kaygı giderici ve doğal sakinleştirici ajan olarak tanınır. Dünya Sağlık Örgütü‘ne (DSÖ) ek olarak da gerginliği azaltmak için çarkıfelek çiçeği kullanımını olumlu değerlendirdi. Avrupa Fitoterapi Alanında Bilimsel Uygulayıcılar Birliği (ESCOP), çarkıfelek çiçeğini uyku bozuklukları ve sinirlilik için de önermektedir.

Kaygı ve Sinirsel Huzursuzluk İçin Yararlıdır.

Avrupa bilimsel verilerine göre çarkıfelek çiçeği, sinirsel huzursuzluk, gerginlik, sinirlilik, vejetatif distoni, huzursuz zihin ve uyku bozukluklarının tedavisinde etkinliği ile tanınmaktadır. Ek olarak, çalışmalar bilişsel konsantrasyon düzeylerinin arttığını ve kaygının azaldığını göstermiştir.

Sinir koşulları için geçerli olduğu için çarkıfelek çiçeği özellikle çocuklar ve genç yetişkinler için uygundur. Hafif etkisinden dolayı tek başına veya diğer sakinleştirici bitkilerle birlikte kullanılabilir.

Çarkıfelek, hafif bir sakinleştirici ilaç olarak da etkili olabilir. Sakinleştirici etki kendi başına tipik olarak uyuşukluğa neden olmaz. Bu nedenle özellikle yararlı bir gündüz sakinleştiricidir. Orta düzeyde kullanım, yan etki olmadan ve kimyasal bağımlılık ya da alışkanlık oluşturma riski olmadan sakinlik hissini destekler. Yurtdışında insanlara mide ya da bağırsak bozuklukları, depresyon ve sinir ağrısının tedavisinde de kullanılması tavsiye edilir.

Çarkıfelek Bitkisi

İçeriğinde Yer Alan Aktif Maddeler Çarkıfelek Bitkisinin Faydalarını Artırır

Çarkıfelek çiçeğinin pek çok aktif bileşeninden hangisinin sağlık etkilerine katkıda bulunduğu belirsizliğini koruyor. Passiflora özlerinin beyindeki sinir nörotransmiteri gama-aminobütirik asidin (GABA) etkisini arttırdığına dair kanıtlar vardır. GABA davranış, biliş ve vücudun strese tepkisinde önemli bir rol oynar. GABA eksikliği huzursuzluk ve gerginliğe yol açabilir.

Genel olarak, çarkıfelek çiçeği aşağıdakiler için etkinlik göstermiştir:

  • Sakinleştirici
  • anti-anksiyete
  • Gelişmiş uyku
  • Düşük kan basıncı

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar, çarkıfelek çiçeğinin faydalarının, tükettikten 30 dakika sonra başladığını gösteriyor. Diğer sentetik ve reçeteli sakinleştiricilerin aksine kimyasal bağımlılık oluşmaz.

Çarkıfelek çiçeğinin faydaları, bitki diğer şifalı bitki özleri ile birleştirildiğinde genellikle daha belirgindir. Birkaç klinik çalışma, kaygı ve hafif uyku bozukluklarını gidermek için diğer yatıştırıcı bitki özleri ile birlikte tutku çiçeği faydalarının etkinliğini göstermiştir.

Çarkıfelek bitkisinin kanıtlanmış kombinasyon ortakları şunları içermektedir;

  • Kediotu
  • Şerbetçiotu
  • Melisa Otu
  • Sarı Kantaron
  • Lavanta

Çarkıfelek Bitkisi

Çarkıfelek Bitkisi İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu