MaksatSporSanat Tarihi

Büyüleyici ve Tuhaf Mimariye Sahip En İyi 10 Futbol Stadyumu

instagram takipçi hilesi

Büyüleyici ve Tuhaf Mimariye Sahip En İyi 10 Futbol Stadyumu başlıklı yazımızda sizler ile değişik bir konuyu paylaşacağız. Antik Yunanlılar, Olimpiyat ve Panhelenik atletik yarışmaları için spor stadyumları icat etmeleri ile tanınırlar. Stadyum kelimesinin kendisi Latin kökenlidir ve dünyanın en ünlü stadyumu şüphesiz ki Roma’daki Kolezyum‘dur. Gladyatör gösterileri için tasarlanan Flavian Amfi tiyatrosu 50.000’den fazla seyirciyi ağırlamıştır ve halen antik mimarinin bir harikası olmaya devam etmektedir.

21. yüzyılda, futbol sporu dünyanın en popüler sporu haline gelmiştir ve tüm dünyada binlerce futbol stadyumu vardır. Fakat mimari zarafet ve güzelliği açısından hepsinin Kolezyum’a uyduğu söylenemez. İşte spor arenasının eski konseptini yeni ve şaşırtıcı taraflara taşıyan on tuhaf ve büyüleyici futbol stadyumu.

Büyüleyici ve Tuhaf Mimariye Sahip En İyi 10 Futbol Stadyumu

1) Timsah Parkı, Türkiye

timsah parki bursaspor

Bursaspor2010 senesinde ilk Süper Lig şampiyonluğunu kazanan bir Türk futbol kulübüdür. Bursaspor, Türkiye’de ligi kazanan İstanbul dışı ikinci kulüptü. Bu sebepten bu büyük bir başarıydı. Bu zaferi kutlamak için ise kulüp yeni bir stadyum yaptırdı. Eski sahaları Bursa Atatürk Stadyumu, nispeten küçük bir kapasiteye sahipti ve sadece 25.000 seyirci kapasitesi vardı. bu yüzden yeni taç giyen Türk şampiyonlarının kendilerine yeni bir yer yapmaları uygun göründü.

Spor takımları genellikle kulüp kimliklerinde fikir ararlar ve Bursaspor’un takma adı Yeşil Timsahlar olduğu için bu yeni bir stadyum için tam anlamı ile ilham kaynağı olarak kullanılmıştır. Timsah Arena olarak adlandırılan Bursaspor’un 2016 yılından bu yana yaşadığı yer, adından da anlaşılacağı gibi bir timsahtır.

Yeşil camdan ve üst üste binen membranlardan yapılmış bir dış cepheye sahip olan bu 45.000 kişilik stadyum, bittiğinde hem şaşkınlık hem de alay ile karşılanmıştır. Geniş bir ağız, gözler, dişler ve pullar ile tamamlanan Timsah Arena kesinlikle unutulmaz. Ne yazık ki Bursaspor, 2010 yılındaki o ünlü galibiyetten bu yana lig şampiyonluğu kazanamadı.

2) TJ Tatran Cierny Balog Stadyumu, Slovakya

tj tatran

Modern mimarinin şaheserinden çok uzak olan Cierny Balog, ilk bakışta önemsiz küçük bir zemin gibi görünmekte. Slovakya kırsalının çam kaplı tepelerinde yer almakta olan otel, TJ Tatran Cierny Balog adlı küçük bir kulübe ev sahipliği yapmaktadır. Ancak, bir maça katılmayı seçerseniz, gerçekten eşsiz bir sürpriz ile karşılaşacaksınız.

Bunun sebebi, Cierny Hron demiryolu hattının doğrudan saha ile sahanın ana tribünü arasında uzanmasıdır. Maçlar sırasında bile stadyumun içinden trenler geçmekte. Seyircilerin çoğunun trenleri geçerken alkışladıkları bilinmektedir.

Bu durum, buharlı trenin gürültülü motorunun sesinden birbirlerini duyamayan oyuncular için düzenli bir dikkat dağıtıcı haline geldi. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, TJ Tatran Cierny Balog Stadyumu‘nun, içinden aktif bir tren yolu geçen dünyadaki tek spor stadyumu olduğuna inanılmaktadır.

3) Float, Singapur

the float 1

Singapur, sportif hünerleri ile tanınmaz. Gerçekten de, yaklaşık altı milyonluk bir nüfusa ve yalnızca 733 kilometrekarelik (283 mil kare) arazi alanına sahip olan Singapur, dünyadaki herhangi bir ülkenin üçüncü en yüksek nüfus yoğunluğuna da sahiptir. Bu, spor salonları için çok az yer bırakmakta, özellikle futbol sahası kadar büyük olanlar için. Bununla birlikte, bu engel Singapurluları denemekten alıkoymamıştır.

2007 senesinde “Float @ Marina Bay” açıldı. Adından da anlaşılacağı gibi, bu stadyum türünün tek örneği olan yüzen bir futbol sahasına sahiptir. Marina Rezervuarı üzerinde yer alan ve böylece Singapur limanından akıllıca yararlanmakta olan saha, anakaradan bakan 27.000 kişilik bir tribüne sahiptir.

Başlangıçta geçici bir yer olarak tasarlanmasına rağmen, Float o kadar popüler oldu ki, artık kalıcı bir stadyum olarak tutuldu. O yüzden bu stadyum yakın gelecekte güncellenecek. Singapur Savunma Bilim ve Teknoloji Ajansı tarafından 9.000 kişiye kadar ağırlığı taşıyacak şekilde tasarlanan Float @ Marina Bay Stadyumu, mimaride yaratıcı düşüncenin gücü ve potansiyelinin bir kanıtıdır.

4) Cacica Tuz Madeni, Romanya

caccica tuz madeni stadyumu

Bu stadyum, seyirciler için uygun oturma yerlerine sahip olmadığı için teknik olarak bir stadyum olmasa da, Romanya‘daki bu futbol sahasının saf çılgınlığı onu bahsetmeye değer kılıyor. Ukrayna sınırından çok uzakta olmayan Cacica adındaki bu küçük kasaba, rezervinde yaklaşık 250 milyon ton sodyum klorür tutan aktif bir tuz madenine sahip. İlk olarak 5.000 yıldan fazla bir süre önce kullanılmıştır ve o zamandan beri keşişlere ve madencilere ev sahipliği yapmıştır.

Cacica tuz madeni, aralarında bir balo salonu, bir müze ve hem Ortodoks hem de Katolik işçiler için iki şapel gibi birçok önemli özelliğe sahip. Bununla birlikte, en sıra dışı kurulumu ise yerin yaklaşık 54 metre (150 fit) altındaki bir futbol sahasıdır. Bu saha muhtemelen dünyadaki bir nükleer patlamadan kurtulabilecek tek futbol sahası olabilir. Havanın yüksek tuzluluk içeriği, görünüşe göre egzersizi zorlaştırmaktadır.

5) Ecoestádio Janguito Malucelli, Brezilya

escoestadio

Bir sonraki stadyumumuz ise bizi Amazon’un yağmur ormanlarına götürüyor. Brezilya’nın güneyindeki bir şehir olan Curitiba‘nın eteklerinde yer alan, zamanının ötesinde küçük bir futbol stadyumudur. Resmen Estádio Janguito Malucelli olarak adlandırılan, ancak çevresel açıdan sürdürülebilir yapısı nedeni ile halk arasında Ecoestádio olarak bilinen bu zemin, küçük kulüp J. Malucelli Futebol‘a ev sahipliği yapıyor ve sadece 6.000 seyirci kapasitesine sahiptir.

Ecoestádio2007 senesinde tek bir beton damlası olmadan inşa edildi. Kulüp, büyük bir stant inşa etmek yerine, sahasını hafif bir eğimin yanına yerleştirmeyi tercih etti ve seyirciler için mükemmel bir doğal stant sağladı. Stadyumun altyapısının hemen hemen her parçası, hatta çim kaplı koltuklarına kadar ahşaptır. Bu ahşap, yeniden ağaçlandırılmış alanlardan alınmıştır ve metal bağlantı parçaları için kullanılan demir, eski demiryolu traverslerinden geri dönüştürülmüştür. Ne yazık ki, Ecoestádio şimdi bakıma muhtaç bir duruma düşmüştür. Bu, bir zamanlar çığır açan iç sahaları ile gurur duyan J. Malucelli Futebol taraftarları için bir trajedi.

6) Ulusal Stadyum, Tayvan

tayvan ulusal stadyum

Kaohsiung‘daki Tayvan Ulusal Stadyumu, sürdürülebilirliği farklı bir yola sokuyor. Bu devasa stadyum, yeniden ağaçlandırılmış ahşaptan ve geri dönüştürülmüş demirden inşa edilmek yerine, yalnızca stadyumun ihtiyaçları için değil, aynı zamanda yerel alan için de yeterli güç sağlayan güneş panelleri ile kaplanmıştır. Bu stadyum ödüllü Japon mimar Toyo Ito tarafından tasarlandı ve 2009 yılında Dünya Oyunları için açıldı. O zamandan beri ise Tayvan Milli Futbol Takımı tarafından kullanılmaktadır.

Ito‘nun tasarımı adeta uyuyan bir ejderhayı andırıyor ve stadyumun çatısındaki güneş panellerinin parıldayan pulları gibi görünmesi gerekiyor. Ancak bu tamamen estetik değildir. Tayvan Hava Bürosu’nun yardımı ile stadyumun bir ucu hakim yaz rüzgarına açık olacak şekilde konumlandırıldı.

Ve böylece fanları yapay klima olmadan serinletti. Ayrıca çatı, seyircileri yaz sıcağından korumak için özenle tasarlanmıştır. Stadyum ayrıca yağmur suyunu yeniden kullanmak için tesislere de sahiptir. Kaohsiung Ulusal Stadyumu, sürdürülebilir mimari harikasıdır ve dünya çapında gelecekteki projeler için bir örnek teşkil etmektedir.

7) Batarija, Hırvatistan

batarjia

Evet şimdi yüksek teknolojiden Ortaçağ’a geçiyoruz. Trogir şehri, Adriyatik kıyısında, Yunanlılar tarafından kurulan ve Romalılar tarafından fethedilen bir Hırvat ada şehridir. Orta Çağ boyunca Venedikliler gelip sayısız kilise, katedral ve kale inşa ettiler. Bu Venedik “eski şehri” 1997 senesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne girdi.

NK Trogir1912 yılında kurulmuş yerel bir futbol kulübüdür ve bir şekilde eski şehrin tam ortasında bir stadyuma kavuşmuşlardır. Bir kalenin arkasında 15. yüzyıldan kalma Aziz Marko Kulesi, diğer kalenin arkasında ise Game of Thrones için çekim yeri olarak kullanılan 14. yüzyıldan kalma Kamerlengo Kalesi yer almaktadır.

Batarija olarak bilinen bu küçücük futbol sahası sadece 160 seyirci kapasitelidir. Ancak bu şanslı azınlık, kendilerini Adriyatik’in ılık sularından sadece birkaç metre uzakta otururken bulacak. Bu sahayı döşeyen kişi, dünyadaki herhangi bir futbol sahasının tartışmasız en güzel ve tarihi yerini bulduğu için büyük övgüyü hak etmektedir.

8) Rock Stadyumu, Abu Dabi

Rock Stadyumu Abu Dabi

Bu stadyum henüz inşa edilmemiştir ve birçok akıllara durgunluk veren konsept stadyumlar olsa da bu en iyisidir. MZ Architects tarafından tasarlanan ve Abu Dabi’de inşa edilmesi hedeflenen Rock Stadyumu, tamamlanırsa belki de dünyanın en etkileyici futbol sahası olacaktır.

Petra kalıntılarından, antik Yunan oditoryumundan ve yekpare Mısır mimarisinden ilham alan Rock Stadyumu’nun ana standı, kelimenin tam anlamı ile bir dağın yüzüne oyulacaktır. Sahanın kendisi, serin kalması için çöl tabanının altına gömülecek ve üç ek tribünün çatıları neredeyse kumla aynı hizada olacaktır.

Bu sebeple doğal bir kaya oluşumuna benzeyen bir şey yaratacak. Şimdiden birçok ödül kazanmış olan bu tasarım, jeologlar, topograflar ve mağara uzmanları ile işbirliği içinde yapılmıştır. Futbolseverler, birkaç yıldır proje güncellemesi olmadığı için heyecanla bekleyebilirler.

9) Allianz Arena, Almanya

alliance arena

Avrupa futbol krallığının bir üyesine ev sahipliği yapan Münih Allianz Arena, eski Olympiastadion’un yerini almak üzere 2005 senesinde açılmıştır. Bazıları burayı göz kamaştırıcı olarak nitelendirirken bazıları onu ilk gerçek modern futbol stadyumu olarak kabul etmiştir. Tamamen şişirilmiş hava folyosu paneller ile kaplanmış bir dış cepheyle, bu 75.000 kişilik stadyum kesinlikle Bavyera’nın yeşil tepelerine bir UFO inmiş gibi görünüyor.

Allianz Arena’nın en ünlü kiracısı olan ünlü Alman devi Bayern Münih takımıdır. Ancak 2017 senesine kadar stadı şehirdeki rakipleri 1860 Münih ile paylaştılar. Allianz Arena’nın özelliği tam anlamı ile burada devreye giriyor. Şişirilmiş panellerden oluşan cephesi türlü renklerde aydınlanabilir.

Yani şöyle Bayern Münih oynarken stadyum kırmızı yanar. Fakat 1860 Münih oynarken mavi yanar. Alman Milli Takımı Allianz oynadığında ise stadyum Alman bayrağının renklerinde aydınlanıyor. Amerikan futbolunun MetLife Stadyumu‘na ilham kaynağı olan Allianz Arena, Avusturya Alpleri’nde 80 kilometre (50 mil) uzaklıktan görülebilecek kadar parlaktır.

10) Mmabatho Stadyumu, Güney Afrika

mmabatho stadyumu

Güney Afrika’nın Mmabatho Stadyumu‘nun tuhaf mı yoksa parlak mı olduğuna karar vermek oldukça zor. Bu listedeki diğer stadyumlardan bazıları kadar ilginç veya ustaca olmasa da, Mmabatho Stadyumu başka hiçbir şeye benzemez. İsrailli bir firma tarafından 1981 senesinde Mafikeng’de inşa edilen ve iddiaya göre SSCB’den mimarlar tarafından tasarlanan Mmabatho, 60.000 seyirci kapasitesine sahiptir. Bununla birlikte, hem tehlikeli çürüme durumu hem de bir dizi karmaşık Güney Afrika siyasi gerilimi nedeni ile artık profesyonel futbol maçları için kullanılmamaktadır.

Mmabatho’nun mimarisinde, sadece resimler ne kadar garip olduğunu tam olarak iletebilir. Beton ayakların eğik, çatışan açıları adeta inanca meydan okuyor. Seyircilerin nasıl yerlerine oturduklarını anlamak zor, her şeyin nasıl ayakta durduğuna ise inanmak çok zor.

Mmabatho Stadyumu, şu anda kapalı ve çöküşün eşiğinde olan başka bir Güney Afrika spor sahası olan Odi Stadyumu’nun neredeyse aynısı. Bu ikiz stadyumlar beyaz filler olarak kabul edilir ve Güney Afrika tarihinin sıra dışı bir bölümünü temsil ederler.

Büyüleyici ve Tuhaf Mimariye Sahip En İyi Stadyumlar İle İlgili Videolar

https://youtu.be/L9nl5WF2Cc8

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu