”hosting”
”Psikolog”

Burun Kanamalarının Dikkat Etmeniz Gereken 8 Sebebi

”Forex”

Gün içinde aniden ve sebebini anlamadan burnunuz kanıyor mu? İşte Burnumuzun kanamasını neden olan 8 önemli detayı sizler için derledik.

Burun Kanamalarının Dikkat Etmeniz Gereken 8 Sebebi

Burun Kanamasını Yol Açan Sebepler

Burun kanamasının nedenleri için hazırladığımız bu bilgi yazımızda umarım sizlere cevap veririz.

1. Burun karıştırma

Burun Kanamalarının Dikkat Etmeniz Gereken 8 Sebebi

Burun karıştırmak , burun kanamasına neden olan olayların başında gelir. Özellikle çocuklarda yaşanan bu durum için alışkanlıkları kontrol etmek gerekir. Kontrol edilmesi gereken diğer olay ise yine çocuklarda sıklıkla karşılaşılan, burna yabancı cisim sokma durumudur.  Bu olay sonucunda da yine burun kanamasına neden olan olaylardandır.

2. Travma

 Burun ameliyatları, çarpmalar, yüzme veya dalma sırasında oluşan basınç ve uzun süreli sprey kullanımı gibi nedenler de burun kanamasına neden olabilir.

Yıkanması ve Yıkanmaması Gereken Yiyecekler Nelerdir?

3. Burun içi eğrilikler

Normal hava akımını burun içindeki eğrilikler bozmaktadır. Bunun sonucu kuruluk ve kabuklanmaya, arkasından da burun kanamalarına neden olmaktadır. Bu durum ameliyatla çözülürken , burun kanamalarının çözümlenmesine de neden olur.

4. Isıtma sistemleri

Burun Kanamalarının Dikkat Etmeniz Gereken 8 Sebebi

Soğuk havalarda yani kış aylarında ısıtma sistemlerin yarattığı kuruluk ve üst solunum yolları enfeksiyon sıklığı nedeniyle çocuk ve erişkin yaş grubunda burun kanaması daha sık görülür.

5. Tümörler

Burun içerisi, sinüsler ve geniz kaynaklı tümörlerde burun kanamasına sebep olur. Ancak bu burun kanamaları genellikle tek taraflı sürekli ya da tekrarlayıcıdır.

6. Hormonal nedenler

Hamilelik döneminde kan hacmi artışı nedeniyle burun kanamalarına sık rastlanmaktadır.

7. Kalp damar hastalıkları

Hipertansiyon, kalp yetmezliği gibi kalp damar hastalıkları da erişkin popülasyonda burun kanamalarının önemli nedenlerinden biridir.

Mamografi Nedir?

8. Kan hastalığı

Kişinin doğuştan ya da sonradan gelişen pıhtılaşma bozukluğu ile giden bir kan hastalığı söz konusu ise burun kanaması en sık ortaya çıkan belirtilerden biridir.

Kaynak
Kaynak

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu