Bursa Mutfağının Yöresel Yemekleri

instagram takipçi hilesi

Ülkemizin en kalabalık 4. büyükşehri, Osmanlı’nın ilk başkenti, yemekleriyle ön plana çıkan, doğasıyla ‘Yeşil Bursa’ olarak anılan şehir: Bursa’mız! Bir gidenin tekrar gitmek istediği, ülkemizde yaşaması en güzel şehirler arasında yer alan bir ilimizdir. Gerek turizmi, gerek tarihi gerekse modernliği ile en gelişmiş şehirlerimizden birisidir. Böyle güzellikleri bir arada barındıran Bursa’nın yemekleri ise apayrı bir konudur. İnsanları her çeşitten yemeğiyle kendisine hayran bırakan güzel Bursa mutfağının yöresel yemekleri nelerdir sizler için derledik!

Bursa’nın Lezzetleri Neler?

1- İskender Kebap

iskender kebap 685x408

Artık herkes her yerde İskender, kebap yiyebilmektedir. Ancak kimse Bursa’daki gibi gerçek tadı eğer yerinde yememişse ben İskender yedim dememeli. Bursa’nın en meşhur yemeklerinden birisi olan İskender Kebabın tadını sevmeyen yoktur. Temel malzemesi Döner olsa da İskender kebabını meşhur yapan tereyağı, domates sosu, altındaki pideleri ve Uludağ kekiğiyle beslenen koçların etidir. Bu muhteşem lezzeti orijinal İskenderoğlu Kebapçısında yemeden geçmeyin.

2- Cantık

cantik 2 685x455

Aslında Tatar mutfağından gelen bir çeşit çörek olan Cantık, Bursalılar içinde geleneksel bir tattır. Tek farkı ağzı açık olarak yuvarlak pide şeklinde yapılır. Lahmacun gibi gözükse de emin olun değil.

3- Kemalpaşa Tatlısı

kemalpasa tatlisi

Bursa’da Mustafakemalpaşa ilçesinde yüzlerce yıldır yapılan, eski adı Kirmastı olan bir tatlıdır. Tamamen bu ilçeye ait özel olan Kemalpaşa Tatlısı, günümüzde birçok yere dağıtımını buradan üretilerek yapmaktadır.

4- Pideli Köfte

bursa pideli kofte 685x428

Bursa mutfağının yöresel yemekleri söz konusu olunca akla ilk gelenler arasında yerini pideli köfte alır. Mis gibi tereyağlı pidenin üzerinde kuru olmaması gereken köfte ve üzerine domates sosu ile servis edilir. Aslında İskender Kebabın döner değil de köfteli hali olarak görülmektedir. Pideli köfte bugün birçok yerde karşınıza çıksa da, Bursa’ya özgü bir yemektir.

5- Tahinli Pide

tahinli pide

Bursalıların aşığı olduğu bir diğer lezzet Tahinli Pidedir. Bu lezzeti Bursa’da herkes bilir. Ancak şehir dışında kimse bilmez ve bu durum genelde bütün Bursalıları şaşırtır. Tahinli Pide yemek için sabahın erken saatlerinde fırınlara koşan çok Bursalı görebilirsiniz. Bu doyurucu ve lezzetli tatlıyı mutlaka bir gün denemelisiniz.

6- Cendere Baklavası

cendere baklavasi

Cendere baklavası, Bursa’nın bilinen en eski tatlılarından birisidir. Cennet Künkü adıyla da bilinir. Özellikle eskiden beri bayramların vazgeçilmez tatları arasında yer alır. Yapımının zorluğundan mıdır bilinmez artık eskisi kadar görülüp yapılmamaktadır.

6- Kestane Şekeri

kestane sekeri

Bursa, yöresel tat ve lezzet denildiğinde adeta sembol haline gelen kestane şekerini yazmazsak olmazdı. Bursa’dan gelen ve gidenlerin hediye olarak birbirine verdiği,  meşhur tatlılardan bir tanesidir. Kestane ve şerbetin birleştirilmiş halidir.

Bursa’nın Lezzetleri

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu