Kardelen Çiçeği Hikayesi Nedir?

Kardelen Çiçeği Hikayesi Nedir?

instagram takipçi hilesi

Kardelen çiçeği hikayesi hakkında birden fazla hikaye anlatılır. Böyle bir isme sahip olmam ve mart ayında da bulunmamız dolayısı ile bende bir şeyler paylaşmak istedim. Kardelen çiçeği hakkında bildiğim en önemli şey cesareti hakkındadır. Öncelikle Kardelen çiçeğinin yaşam ve yetişme koşullarına bir bakalım.

kar

Kardelen çiçeği nergisgiller grubuna mensup soğanlı bir bitkidir. Adının anlamını karlar doğayı örttüğü zaman açtığı için almıştır. Doğal olarak yetişebilir. Dünyanın birçok yerinde yetişebilir. Genel olarak ise Doğu Akdeniz ülkelerinde, Amerika ve İngiltere’de yetişir. Türkiye’de ise Marmara Bölgesi ve kuzeyinde yetişme alanı bulur. Kardelen çiçeği nemli bölgeleri ve minerali bol toprakları sever. Bulundukları alanda küme halinde yetişirler. Artık nesli tükenme noktasına gelmiştir. O yüzden çok yerden Kardelen çiçeklerinin toplanması yasaktır.

Kardelen çiçeğinin sahip oldukları yararları tahmin edemeyeceğiniz kadar fazladır.

  • Bahar gelipte çiçek açarken köküyle birlikte sökülür ve tentür (iltihapları geçirici bir ilaç) yapımında kullanılır.
  • Kalp damarlarını güçlendirici bir özelliği sahiptir.
  • İnsan vücudundaki merkezi sinir sistemini güçlendirir.
  • Kadınların zor zamanlar geçirdiği regl dönemlerindeki ağrıları hafifletir.
  • Virüsleri öldürür.
  • Kardelen çiçeğinin soğanından üretilen sentetik bir ilaç Alzheimer hastalığına karşı kullanılır.

kkk

Bu kadar yarardan sonra birde Kardelen çiçeğinin hikayesini anımsayalım.

Derler ki Kardelen çiçeği hayatı boyunca güneşi görmemiştir ve etrafındaki dostlarının O’nu anlatması ile görmeden güneşe aşık olur. Ama aslında bilir güneşi gördüğün an canından olacağını…Bu aşk içinde o kadar yer edinir ki Allah’a sürekli dua eder. Bir kerede olsa güneşi görmek ister.

Bir gün Kardelen Allah’ın huzuruna çıkar ve der ki ne olursun Allah’ım bir kerede olsa güneşi göster bana diye…Ve Allah cevap verir: ’’Bilmez misin Kardelen sen güneşi görürsen canından olursun, çünkü sen çok narin bir çiçeksin. Sen 2 gün düşün ve kararını bildir ama iyi düşün çünkü güneşi görürsen canından olacaksın.’’ Kardelen Allah’ın huzurundan ayrılır ve bu aşk onun içini kemirir.

Düşünür ve ikinci günün sonunda Allah’ın huzuruna tekrardan çıkar. ’’Ey Allah’ım ben düşündüm ve güneşi görmek isterim‘’ der. Allah ‘’Seni takdir ediyorum Kardelen ama üzülüyorum da çünkü canından olacaksın’’ der. Ve Kardelen güneş açtığı zaman karların altından kafasını kaldırır ve güneşi gördüğü o an canından olur.

karrr

İşte böyle geçmiş zamanlardan beri denir ki eğer birini seveceksen Kardelen kadar cesaretin olsun. Eğer cesaretin yoksa kimseyi sevme diye.

Bu nadir ve güzel çiçeğin neslinin bitmemesi ve nice insanlara ilham olması dileğiyle…

Kardelen Çiçeği Hikayesi ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu