Hosting

Ananas Meyve Midir Yoksa Sebze Mi?

Sevilen bir meyve olan ananas tropikal iklim koşullarında yetişir.  Dünyaya ananası tanıtan isim ise Amerika’nın keşfini gerçekleştiren Christopher Columbus ‘ dur. Colombus tarafından Orta ve Güney Amerika’ da yetiştirilmiştir. Columbus meyveyi Avrupalılara tanıtmıştır.

İspanyollar ise ilk defa ananası o dönem ticaret yaptıkları yerel halklardan (Philippines, Hawaii ve Guam ) öğrenmişlerdir. Ananas Güney Avrupa’ da ise 1720’li yıllarda hobi olarak yetiştirilmeye çalışılmış. Ananasın görünüşünden dolayı Avrupalılar Pineapple adını takmışlardır. En çok üretenler sınıfında ilk sırada gelen isim Hawaii‘ dir. Genel anlamda yetiştirilme süresi 18 aydır.

 Ananas Meyve Midir Yoksa Sebze Mi?

Görüldüğü üzere ananas ağaçta değil tarlada yetişen bir meyve türüdür. Çoğu bilim insanının içinde çekirdek olan her yiyeceğin meyve sayılacağı iddiası ananas içinde geçerlidir.

 Ananas Meyve Midir Yoksa Sebze Mi?

Peki ananası sadece tropikal iklim yaşayan yerlerde mi yetiştirebiliriz? Cevabımız hayır arkadaşlar. Dilersek evlerimizde de ananas yetiştirebiliriz. Biraz uzun süreli olabilir ama imkansız değildir. Nasılına gelirsek eğer ; marketten aldığımız bir ananasın üst kısmını resimdeki gibi kesin.

Ardından içine sığacak bir kabı suyla doldurun ve o suyun içine ananasın kestiğiniz üst kısmını koyun ve filizlenmesini bekleyin. Filizlendikten sonra organik bir saksıya ekin. 24 ila 36 ay arasında meyvesini verecektir.

 Ananas Meyve Midir Yoksa Sebze Mi?

Şekliyle, tadıyla ve fiyatıyla ilginç olan ananasın sağlığımıza etkileri nelerdir acaba?
  • Ananas; C Vitamini, B6 Vitamini, Potasyum, Manganez ve Bakırkaynağıdır.
  • Ananas suyunun ise ananasın kendisi kadar faydası yüksektir. B2, B3, B5, B6 ve C vitamini ile doludur.
  • Ananas çok fazla Bromelain içerdiğinden dolayı mikrobik enfeksiyonlara karşı çok etkilidir. Öksürüğe karşı çok iyi gelir.
  • Sinüzit, gut ve boğaz ağrısı gibi hastalıklara karşı çok etkilidir. İçerdiği bromelain özelliğinden dolayı sinüziti önleyen bir özelliği sahiptir. Bunun yanı sıra şişkinliklere de iyi gelir.
  • Sarı nokta bir göz hastalığıdır. Genellikle yaşlılıkla ve sigara kullanımıyla ortaya çıkar. Ananasın içeriğindeki beta-karoten sayesinde bu hastalığın önüne önemli ölçüde geçilir.
  • İçeriğinde yüksek derecede lif kaynağına sahip olduğundan bağırsak dostu bir meyvedir.
  • Diyetlerin vazgeçilmez yiyecekleri arasında olan ananas zayıflamaya da yardımcı olur.
  • Vücutta meydana gelen morarmaların, yaraların ve eziklerin hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

Görüldüğü üzere ananas meyvesinin birçok faydası mevcuttur. Sofralarınıza koyarken tereddüt etmeden yiyebileceğiniz bir meyvedir.

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu