Eğitim

Burs Veren Kurumlar ve Kuruluşlar Hangileri? Nasıl Başvurulur? (2023-2024)

instagram takipçi hilesi

Burs veren kurumlar ve kuruluşlar hangileri? Nasıl başvurulur? sorusu bu yıl da üniversiteyi kazanan öğrenciler tarafından çoktan araştırılmaya başlandı. Üniversiteye yerleşen adaylar burs imkanlarından faydalanabilmektedirler. Devlet tarafından tanınan karşılıksız bursun dışında burs veren vakıf ve kurumlar bulunmaktadır. Ve burs alabilmek içinde belli şartları taşımak gerekmektedir.

Burs Veren Kurumlar ve Kuruluşlar Hangileri? Nasıl Başvurulur?

Öğrenciler için maddi yüklerini hafifleten bu burslar özellikle de başarılı öğrencilere verilmektedir. Üniversite öğrencilerine burs veren bu vakıf ve kurumlar hangileri, başvurular ne zaman, şartları nelerdir? İşte 2022- 2023 burs veren kurumların listesi;

Burs veren kurumlar ve kuruluşlar hangileri?

Limak Vakfı TMK (TÜRKİYE’NİN MÜHENDİS KIZLARI)

Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK) programı üniversitelerin bilgisayar, çevre, elektrik elektronik, endüstri, inşaat ve makine mühendisliği bölümlerinde okuyan kız öğrencilere açıktır. Aylık 1050 TL burs ile birlikte, öğrencilere kişisel ve mesleki gelişimlerine katkıda bulunacak sertifika programı, online İngilizce dil eğitimi, mentorluk desteği, staj ve istihdam imkânını da birlikte sunuyor. Bursa başvuru yapmak isteyenler 19 Eylül – 9 Ekim tarihlerini kaçırmamaya dikkat edin.

Türk Eğitim Vakfı

burs veren kurum ve kuruluslar2

Türk Eğitim Vakfı’nın burs başvuruları, 2 Ekim’de sona ermektedir. Üniversite öğrencilerine yapılan burs 800 TL, üstün başarı bursu ise 2.650 TL’dir. Burs başvuruları ise TEV’in internet sitesi üzerinden yapılmaktadır.

SÜTAŞ

Sütaş YKS sınavında ilk 15 bine giren en fazla 23 yaşında olan öğrencilere aylık olarak 1000 TL ‘üstün başarı bursu’ vermektedir. YKS sınavında başarılı olan öğrencilere ise aylık 750 TL maddi destek imkanı sağlamakta. Sütaş bursun yanı sıra öğrencilerin kişisel gelişimlerini destekleyen eğitim programları da sağlamaktadır. Bursa başvuru için son tarih 20 Eylül’de sona erdi.

Anadolu Vakfı

Anadolu Vakfı, 1000 adet üniversite öğrencisine aylık 1.050 TL’lik bir burs imkanı sağlamaktadır. Bursun yanı sıra burstan yararlanan öğrencilere kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak eğitimler ve seminer imkanını da veriyorlar. Burs başvuru tarihi ise 30 Eylül’de sona ermektedir.

TÜBİTAK

burs veren kurum ve kuruluslar5

TÜBİTAK kurumu YKS sınavı sonucunda sayısal bölümler (Astronomi ve uzay bilimleri, biyoloji, fizik, kimya, matematik ve moleküler biyoloji ve genetik) için Y-SAY, eşit ağırlıklı ve sözel bölümler (Antropoloji, arkeoloji, arkeoloji ve sanat tarihi, coğrafya, felsefe, ilahiyat, sanat tarihi, sosyoloji, tarih ve Türk dili ve edebiyatı) için ise  TYT puan türünde ilk 25 bine giren öğrencilere BİDEB 2205-Lisans Bursu veriyor. Başvurular 24 Ekim – 11 Kasım tarihleri arasında yapılacak olup öğrencilere aylık 1600 ila 5.250 TL arasında burs desteği sağlanmaktadır.

AHBAP

burs veren kurum ve kuruluslar 1

Ahbap Derneği’nin bursuna başvurabilmek için lisans öğrencisi olmak gerekmete. Not ortalamasının 4 üzerinden en az 2,5 olması, en fazla 3 tane dersten başarısız olunması ve üst sınıfa geçiş hakkının bulunması gerekmektedir. Bursun miktarı 6 ay boyunca 600 TL’dir.

Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu

Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’na başvuru yapabilmek için T.C. vatandaşı olunmalı, kamu hizmetinden yasaklı olunmamalı, kurumun belirttiği lisans bölümlerinde okuyor olunması gerekmektedir. Bursun miktarı ise 2.500 TL’dir. Eğer doktora öğrenci iseniz bu tutar 3.000 TL’dir. Bursa başvurular kasım ayı içerisinde yapılacaktır.

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA)

TÜGVA tarafından ön lisans ve lisans bölümlerinde eğitim alan öğrencilere burs imkanı sağlanmaktadır. Burs öğrencilere aylık olarak 300 TL’lik bir imkan sağlamaktadır. Burs ücretlerinin yeni dönemde artması bekleniyor. Henüz burslar için yeni başvuru tarihleri duyurulmadı. ,

Önümüzdeki dönemde üniversiteler açılana kadar burs başvurularının alınmaya başlanması bekleniyor. TÜGVA ayrıca öğrencilere yurt ihtiyaç bursu ve yurt başarı bursu imkanı da sağlamaktadır. Bu burstan yararlanabilmek için 24 yaşından küçük olmak, başka kurumdan burs almamak, T.C. vatandaşı olmak ve ihtiyaç sahibi olmak gerekmektedir.

Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV)

TÜRGEV Akademi burslarına İstanbul’daki üniversitelerin örgün eğitim programlarına devam eden lisans öğrencileri başvuru yapabilmektedir. Burs almaya hak kazanan adaylara toplam 9 ay boyunca burs ödenmektedir. TÜRGEV ayrıca Lisansüstü Araştırmacı Yetiştirme bursu kapsamında 1.250 TL ile 2.500 TL burs ödemesi yapmaktadır. Ayrıca Hafız Barınma Bursu, Hafız Lisans Eğitim Bursu ve ortaöğretim bursu bulunmaktadır.

Vehbi Koç Vakfı

Vehbi Koç Vakfı bursuna başvurmak isteyen gençler, üniversite rektörleri, fakülte dekanları ve okul müdürleri tarafından tayin edilen burs komisyonları aracılığıyla seçilmektedir. Burs almak isteyen öğrenciler kendi fakültelerinin dekanlığına veya okul müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

İstanbul Sanayi Odası Vakfı

İstanbul Sanayi Odası Vakfı İstanbul, Tekirdağ ve Kocaeli illerinde yer almakta olan devlet ve vakıf üniversitelerinin mühendislik fakültelerinde burslu okuyanlara burs imkanı vermektedir. Geçen yıl 750 TL olan burs ücreti bu yıl henüz belli olmamıştır. Burs başvuruları ise 30 Eylül’de sona erecektir.

Toplum Gönüllüleri Vakfı

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) bursunu alacak adaylar akademik başarı, maddi gereksinim ve gönüllülük deneyimi gibi kriterlere göre değerlendirilmektedir.  Bursun başvuru tarihi 15 Eylül’de sona erdi. TOG’un aylık burs miktarı 800 TL’dir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ‘Genç Üniversiteli’ eğitim bursu kapsamında, 75 bin öğrenciye yıllık olarak 4.500 TL burs vermektedir. Belediye bursları, üç taksit olarak ödeyecek. Geçen yıl eğitim yardımı alan öğrenciler ve aynı aileden iki öğrenci başvuru yapabilmektedir. Burs başvuruları 26 Eylül tarihinde başlayacak.

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü (KYK)

KYK’nın burs için başvuru tarihleri henüz açıklanmadı. Geçen yıl KYK burs ve kredi başvuruları, 5 ila 10 Kasım tarihleri arasında alınmıştı. Bu yılki burs başvurularının kasım ayında başlaması beklenmete. Bu yıl verilecek burs miktarı henüz belli olmamıştır. Geçen sene verilen burs miktarı 850 TL’ydi. Ama KYK bursunun bu yıl artması beklenmektedir.

Emine Ceren Özveri Eğitim ve Dayanışma Vakfı

Emine Ceren Özveri Eğitim ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapılabilmesi için; üniversite okurken yurtta ikamet ediyor olmak, KYK bursu hariç başka bir yerden burs almıyor olmak gerekmektedir. Bursun aylık miktarı 1.500 TL’dir. Burstan yararlanmak isteyenler 1 – 30 Eylül tarihleri arasında yapılacaktır.

Erciyes Organ Nakli Vakfı

Erciyes Organ Nakli Vakfı bursu için başvurmak istiyorsanız; T.C. vatandaşı olmanız, özel veya devlet üniversitelerinde tıp, sağlık bilimleri alanında lisans eğitimi görmek ve eğitim sırasında organ nakli konusunda çalışmalar yapmak gerekmektedir. Bursa başvurular 20 Eylül’de sona erdi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM)

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvuruları için Yükseköğrenim bursu başvuru tarihleri henüz açıklanmamıştır. Ama geçtiğimiz sene başvuru işlemleri 15 Kasım-1 Ekim tarihleri arasında alınmıştır. Bu senede benzer şekilde başvuru işlemlerinin başlaması beklenmekte. Burs almaya hak kazanan adaylara VGM aylık olarak 650 TL burs ödemesi yapılmaktadır. Burstan sürekli olarak bir işte çalışanlar, T.C. vatandaşı olmayanlar, polis ve askeri okul öğrencileri ile okulu uzatanlar yararlanamıyor. Eğer KYK burs alıyorsanız, VGM bursu alamazsınız.

Galatasaray Eğitim Vakfı (GEV)

Galatasaray Eğitim Vakfı bursları öğrencilere 9 ay boyunca ödenmektedir. Eğer GEV bursu almak istiyorsanız aynı eğitim döneminde başka kurumdan da burs alamazsınız.

Tekfen Vakfı

Tekfen Vakfı maddi desteğe ihtiyacı olan 550 başarılı öğrenciye burs vermektedir. Burs başvurusunun temel şartı, adayların ailelerinde en fazla kazanan kişinin aylık brüt gelirinin maaş ve ikramiye dahil 11.977 TL ve altında olduğunun belgelenmesidir. Burs miktarı ise aylık olarak 1.975 TL’dir. Burs başvuru tarihleri 3-16 Ekim tarihleri arasında alınacaktır.

Nezih Demirkent Vakfı

Nezih Demirkent Vakfı tarih, hukuk, ekonomi ve iletişim bölümlerinde okumakta olan fakat maddi olanakları yetersiz başarılı kız öğrencilere burs vermekte. Bursun miktarı aylık 550 TL’dir. Burs başvuruları 1 Ekim tarihine kadar devam edecek.

Kurşun Kalem Eğitim Vakfı

Kurşun Kalem Eğitim Vakfı başarılı veya maddi desteğe ihtiyacı olan eğitim fakültesi öğrencilerine burs vermektedir. Bursun aylık miktarı 550 TL’dir. Bursa son başvuru tarihi ise 11 Ekim’dir.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği maddi desteğe ihtiyacı olan devlet üniversitesi öğrencilerine burs vermektedir ve bu bursun süresi 10 aydır. Bursun miktarı ise 450 TL’dir. Bursun başvurularının eylül ayı içinde başlanacağı bildirilmiştir.

Atlas Vakfı

Atlas Vakfı İzmir ve Manisa’daki üniversitelerden birine kayıt yaptırmış öğrencilere burs vermektedir. Bursun miktarı aylık 1000 TL’dir. Burs başvurular 15 Eylül’de sona erdi.

Yücel Kültür Vakfı

Yücel Kültür Vakfı devlet ve vakıf üniversiteleri ayrımı yapılmadan ön lisans ve lisans öğrencilerine 12 ay boyunca ayda 500 TL burs vermektedir. Burs başvurusu olarak yılın her günü ‘bursverenler.org’ üzerinden başvuru yapılabiliyor.

Aktaş Eğitim Vakfı

Aktaş Eğitim Vakfı’nın bursuna başvuru yapabilmek için en az 4 yıllık örgün öğretim düzeyinde eğitim veren üniversite kurumlarında ya da teknik kurumlarda okumak gerekmektedir. En fazla 26 yaşında olunmalı, T.C. vatandaşı olunmalı ve maddi desteğe ihtiyacı bulunmalı. Başvuru yapan kişinin tam zamanlı olarak çalışmıyor olması ve başka bir yerden burs almaması gerekmektedir. Bursun başvuru tarihi 15 Eylül’de sona erdi.

NSK GROUP

NSK GROUP’dan burs başvurusu almak istiyorsanız; Atatürk ilkelerine bağlı bir genç olmak, maddi desteğe ihtiyacı bulunmak, herhangi bir kurumdan veya vakıftan burs almıyor olmak gerekmektedir. Burs miktarı her ay 1.200 TL’dir. Başvuru tarihi 16 Eylül’de sona erdi.

Yamantürk Vakfı

Yamantürk Vakfı burs başvuruları için; KYK bursu dahil başka bir kurumdan burs almamak, maddi desteğe ihtiyaç duyulması, 1. sınıf ve hazırlık hariç üniversitelerde lisans eğitimi almak gerekmektedir. Burs başvuruları 20 Ağustos’ta tamamlanmıştır.

Mehmet Zorlu Vakfı

Mehmet Zorlu Vakfı bursu için öğrencinin babasının veya annesinin olmaması, şehit çocuğu olması ya da dezavantajlı olması durumları, eşit adaylar arasında öncelik neden olarak gösterilmektedir. Vakıf üniversitelerin öğrenci işleri veya burs ofisleri başarı ve ihtiyaç kriterlerini dikkate alarak öğrencilerin seçimini yapar.

Elginkan Vakfı

Elginkan Vakfı, üniversiteli öğrencilere maddi destek sağlamak amacı ile yürüttüğü burs programı kapsamında İTÜ, ODTÜ, Ege, İstanbul ve Boğaziçi Üniversiteleri’nde lisans okuyup başarılı olan ve maddi imkânları kısıtlı öğrencilere karşılıksız burs vermektedir. Burs 12 ay boyunca ödenmektedir. Vakıf kendi personelinin çocuklarına ise üniversite sınırı çizmeden 50 adet burs vermektedir.

Ateg Vakfı

Ateg Vakfı’na burs başvurusu yapabilmenin şartları; T.C. vatandaşı olmak en az 4 yıllık örgün öğretim düzeyinde eğitim veren üniversite kurumlarında ya da teknik kurumlarda okumak, en fazla 24 yaşında olmak ve maddi desteğe ihtiyacı bulunmak gerekmektedir. Bursa başvuru tarihi 26 Eylül’e kadar devam etmektedir.

Sema Yazar Vakfı

Sema Yazar Vakfı Ankara’daki hukuk, tıp, sanat, mühendislik gibi farklı fakülte ve bölüm öğrencilerine başarı ve ihtiyaç bursu vermektedir. Aylık olarak 850 TL burs vermektedirler. Bursun başvuruları ise 15 Eylül’de sona erdi.

Çelikel Eğitim Vakfı

Çelikel Eğitim Vakfı, İstanbul’daki üniversitelerin lisans programlarına yerleşen ve ailede kişi başına düşen aylık ortalama net gelir miktarı 3.000 TL ve altı olan öğrencilere 1.500 TL burs imkanı veriyor. Bursa son başvuru tarihi ise 11 Eylül’de sona erdi.

Salih Karagöz Vakfı

Salih Karagöz Vakfı, mimarlık ve mühendislik bölümlerinde okuyan başarılı ve maddi olarak ihtiyaç sahibi öğrencilere burs imkanı vermektedir. Vakfın aylık burs miktarı ise 900 TL’dir. Bursa başvuru tarihi 31 Ekim’e kadar devam edecektir.

Hasan Faydasıçok Eğitim Vakfı

Hasan Faydasıçok Eğitim Vakfı tüm üniversite öğrencilerine yönelik hayata geçirdiği ‘İz Bırakanlar’ burs programı ile burs imkanı sağlamaktadır. Vakfa burs için başvuru tarihi 15 Eylül’e kadar geçerli idi. Bursun aylık tutarı ise 700 TL’dir.

Burs Veren Kurumlar ve Kuruluşlar Hangileri? Nasıl Başvurulur? ile İlgili Videolar

2024’te “Burs Veren Kurumlar Ve Kuruluşlar” güncel: 

2023’te “Burs Veren Kurumlar Ve Kuruluşlar” güncel:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu