KYK Bursu ve Öğrenim Kredisi Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

instagram takipçi hilesi

KYK Bursu, devlet tarafından başarılı ve ihtiyaç sahibi olan öğrencilere verilen ve geri ödemesi olmayan bir burstur. Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesi altında bulunun KYK‘nın açılımı “Kredi ve Yurtlar Kurumu” dur.

KYK burs ve öğrenim kredisi başvuruları her sene Ekim ayında yapılmaktadır. Yapılan başvuru sonuçları ise Kasım ayı sonunda açıklanmaktadır. Burs ya da kredi almaya hak kazanan öğrencilerin ödemeleri ise Ocak ayı itibari ile yapılmaktadır. Ocak ayında yatan ücret içerisinde Ekim ve Kasım aylarının burs ve öğrenim kredisi ücretleri de bulunmaktadır.

Burs, karşılıksız yani geri ödemesiz olduğu için her başvurana çıkmaz. Ailenin ve öğrencinin hem maddi hem de manevi durumu değerlendirilerek ortaya çıkan netice sonucunda burs alıp alamayacağı belli olur.

Öğrenim kredisi ise devlet tarafından üniversite öğrencilerine verilen kredidir. Fakat öğrenim kredisinin burstan farkı geri ödemeli olmasıdır. Üniversite eğitim hayatınız bittikten 2 sene sonra aldığınız kredi miktarını taksitler halinde geri ödemeniz gerekmektedir. Eğer kredinizi ödemezseniz, haciz işlemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

kyk bursu 1

KYK Bursu Nasıl Alınır?

KYK Bursu alabilmek için üniversitelerin önlisans (2 yıllık), lisans (4 yıllık), yüksek lisans ya da doktora bölümlerinden bir tanesinde eğitim almanız gerekmektedir. KYK burs başvuruları her sene Ekim ayında e-Devlet portalı üzerinde alınmaktadır.

Başvuru yaparken kazandığınız bölümü, ailenizdeki kişi sayısını, yardıma muhtaç olup olmadığınızı, kendi üzerinize ya da aileniz üzerinde ev, araba, tarla ya da arsa gibi mülklerin kayıtlı olup olmadığını, anne ve babanızın mesleğini, ailenizin aylık gelir miktarını ibraz etmeniz gerekmektedir. Verdiğiniz bilgilerin hepsi %100 doğru olmalıdır. Yapılan araştırma sonuçlarından elde edilen veriler ile sizin verdiğiniz veriler karşılaştırılmaktadır.

Bu durumda bilmeniz gereken en önemli husus şudur. Burs hakkı kazandıktan sonra derslerinizden başarısız olursanız yani 3 ya da daha fazla dersten kalır ve not ortalamanız 1.80’in altına düşerse burs ödemeniz kesilir. Bu yüzden derslerinizde de başarılı olmanız gerekmektedir.

👉 KYK Burs ve Öğrenim Kredisi Başvurusu Yapmak İçin Tıklayın..! 👈

👉 2020 KYK BURS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN..! 👈

kyk bursu 2

KYK Bursunu Kimler Alabilir?

 • Ön lisans (2 yıllık) öğrencileri,
 • Lisans (4 yıllık) öğrencileri,
 • İki yıllık bölümlerden başarı ile mezun olup, dört yıllık bölümlerin üçüncü sınıfına Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile ara vermeden geçiş yapan öğrenciler, (İntibak ya da Hazırlık sınıfında eğitim gören öğrencilere burs verilmez.)
 • Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,
 • ÖSYM sınav sonuç belgesinde yer alan herhangi bir puan türünde ilk 100 sıralamaya giren öğrenciler,
 • Bazı durumlara göre amatör milli sporcu olan öğrenciler burstan faydalanabilmektedir.

ÖNEMLİ: Bir kişi hem burs hem de kredi alamaz.

👉 “Kredi ve Bursun Kesilme Sebepleri” adlı yazımızı da okuyabilirsiniz..! 👈

KYK Burs ve Kredi Ücretleri Ne Kadar?

Burs Miktarları:

 • Önlisans ve Lisans: 550 ₺
 • Yüksek Lisans: 1100 ₺
 • Doktora: 1650 ₺

Öğrenim Kredisi Miktarları:

 • Önlisans ve Lisans: 550 ₺
 • Yüksek Lisans: 550 ₺
 • Doktora: 550 ₺

kyk bursu 3

KYK Bursu ile ilgili videolar

Kaynak
Üni Bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu