Okullarda Yayılan Tehlikeli Oyun: Kanlı Para Oyunu Nedir? Nasıl Oynanır?

instagram takipçi hilesi

Son dönemde öğrenciler arasında büyük bir popülarite kazanan kanlı para adlı oyun, okullarda oldukça etkili bir şekilde yer edinmiş durumda. Bu şiddet içeren oyun, tüm yasaklamalara rağmen öğrenciler arasında sinsi bir şekilde gizlice oynanmaya devam etmektedir. Uzmanlar, bu oyunun, bulaşıcı hastalıklara ve kalıcı fiziksel zararlara yol açabilme ihtimali konusunda aileleri uyarmaktadır.

Kanlı Para isimli oyun, okullarda hızla yaygınlaşmaktadır. Bu oyun, çocukların ellerini kanla kaplamalarına neden olurken, aynı zamanda bulaşıcı hastalıklara, elde kırıklara ve çatlaklara yol açabilmektedir. Bazı okullar bu oyunu yasaklamış olmasına rağmen, öğrenciler bu tehlikeli aktiviteye teneffüslerde, öğretmenlerinin gözünden uzak bir şekilde devam etmektedirler.

Sosyal medyada, oyunun taktikleri paylaşılırken, bazı öğrenciler oyunu daha da şiddetli hale getirmek amacıyla madeni paraları keskin bıçaklarla delmekte ve bu durum oyunun risk seviyesini artırmaktadır.

Bu tehlikeli oyunla ilgili konuşan bir öğrenci şu ifadelere yer verdi; “Okulda herkes oynuyor. Bazıları çok sert oynadığı için eli kanlar içinde kalanlar oluyor. Zaten amaç da bu” derken, bir başka öğrenci ise “Parayla karşıdaki oyuncunun eklem yerlerine vuruyoruz. Sonra kanıyor. O yüzden adı kanlı para”

kanlı para

Kanlı Para Nasıl Oynanır?

Kanlı Para adı verilen bu oyun, madeni para kullanılarak oynanan bir oyundur. Temel olarak parayı havaya atıp elin ters tarafıyla yakalamaya dayanır. Para havadayken, atıldıktan sonra parmaklarla sıkıca tutulur ve daha sonra masaya 3 kere sert bir yumrukla vurularak “Kanlı Para” denilir.

Oyunu oynayan kişi, parayı düşürürse cezalandırılır. Parayı yere düşüren kişi, elini yumruk yapar ve masaya dik bir şekilde koyar. Karşısındaki kişi tarafından parayla eklem yerlerine vurulur. Bu vuruşlar sırasında elde çeşitli yaralanmalar, kanamalar ve kesikler oluşabilir. Oyun, kaybeden kişinin elinden kan akıncaya kadar devam eder.

Bazı çocuklar bu oyunu kanama ya da yaralanma belirtileri olmasın diye tokat versiyonunu da oynamaktadır. Yani Oyun kuralları aynı şekilde devam eder. Ceza olarak kaybeden kişiye tokat atılır. Eğer çocuğunuz sürekli bu oyunu oynarsa tokat sebebi ile yanağın, dişlerinde, çenesinde ya da beyninde kalıcı hasarlar kalabilir.

Uzmanlardan Ciddi Uyarı

Kanlı para oyunu hakkında hakkında bilgi veren Medicana Ataköy Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Okan Özkunt, oyunu oynayan çocuklarda parmak ve el tarak kemiklerinde çatlak ya da kırıklara sebep olabileceğini belirtti. Ayrıca o sırada akut olarak kırık meydana gelmese de ileriki dönemde tekrarlayıcı kronik travma ile stres kırığı adı verilen durumunda oluşabileceğini dile getirdi.

Bu tür kırıklar yetişkinlerle karşılaştırıldığında, çocukların kemiklerindeki büyüme kıkırdaklarına zarar verebilir ve kalıcı hasarlara yol açabilir. Bu durum, ciddi sonuçlara neden olabilen ameliyat gerektiren vakalara dönüşebilir. Öte yandan, sert ve keskin cisimlerle yaşanan yaralanmalar, ciddi yumuşak doku hasarlarına, açık yaralara ve enfeksiyonlara neden olabilir.

Özellikle el üzerinde meydana gelen sürekli açık yaralar, enfeksiyon riskini artırırken, zaman içinde deri kalınlığının artmasına ve elin hassasiyetinin ve duyu yeteneğinin kaybına yol açabilir.

kanlı para

Kanlı Para Oyunu Nasıl Engellenir?

İlk olarak bu oyun ile ilgili velilere ciddi bilgilendirmeler yapılmalıdır. Gerekirse sadece bu oyun hakkında konuşmak için bir veli toplantısı organize edilebilir. Okullarda özellikle teneffüs saatlerinde öğrencileri sık sık kontrol ederek neler yaptıklarını kontrol etmelidirler. Eğer varsa okulun görünmeyen ve gizli yerleri kapatılarak öğrencilerin açık alanda oynaması ve göz önünde bulunması sağlanarak oyunun gizlice oynanmasının önüne geçilmelidir.

Ailelerde çocukları okuldan eve geldikleri zaman ellerini kontrol etmelerinde fayda vardır. Eğer ki çocuğunuzun elinin üstüne yaralar varsa büyük ihtimalle okulda bu oyunu oynuyordur. Fakat ilk etapta endişelenmenize gerek yok. Belki gerçekten elini bir yerlere sürtmüştür. Baştan fevri davranarak çocuğunuzu korkutmayın.

kanlı para

Çocuğumun Kanlı Para Oyununu Oynayıp Oynamadığını Nasıl Anlarım?

Bunu anlamak aslında çok basittir. Yukarıda da dediğimiz gibi eğer çocuğunuzun elinde yara varsa ve sizden saklama eğiliminde ise bu oynadığının bir işareti olabilir. Kendiniz çocuğunuza evde bir test yaparak da bu oyunu bilip bilmediğini hatta oynayıp oynamadığını anlayabilirsiniz.

Bir gece evde otururken ortaya bir laf atarak hadi oyun oynayalım diyebilirsiniz. “Yeni bir oyun varmış çocuklar oynuyormuş baya eğlenceliymiş” diyerek ortaya bir yem atarak çocuğunuzu deneyebilirsiniz. Eğer çocuğunuz kanlı para oyunundan bahsederse büyük ihtimalle okulda arkadaşları ile bu oyunu oynuyordur. Oyunun adını değiştirerek söyleyebilir. Burada asıl hedef oyunun adı değil nasıl oynandığını anlamaktır.

Fakat çocuğunuz ilk etapta başka oyundan da bahsetmiş olabilir. O oyunu beğenmemiş gibi yapıp başka ne tür oyun bildiğini sorabilirsiniz. Eğer yine başka bir oyun söylüyorsa kanlı para oyununu gerçekten de bilmiyor ve oynamıyor olabilir. Fakat artık çocuklar o kadar akıllı ki; sizin onun ağzını aradığınızı bile fark edebilir. Bu yüzden dikkatli olmanız fayda var.

Kanlı Para Oyunu İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu