PolitikaYerli Erkek Ünlüler

Burhan Kuzu Kimdir?

instagram takipçi hilesi

burhan kuzu 1
Tam adı: Burhan Kuzu
Doğum tarihi: 1 Ocak 1955
Ölüm tarihi: 1 Kasım 2020 (65 yaşında)
Doğum yeri: Develi, Kayseri, Türkiye
Ölüm yeri: İstanbul, Türkiye
Ölüm sebebi: Koronavirüs
Boyu: 
Ailesi: Ali Rıza Kuzu (Babası), Zahide Kuzu (Annesi), Rukiye Peker (Kardeşi)
Eşi: Azime Kuzu
Çocuk (ları): Süleyman Kuzu
Mesleği: Milletvekili, Avukat
Aktif Yılları: 1980’li senelerden bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
twitter-hesabi

Hakkında

Burhan Kuzu Kimdir? Burhan Kuzu, 1 Ocak 1955 günü Kayseri‘nin Develi ilçesinde dünyaya gözlerini açmıştır. Annesinin adı Zahide Kuzu, babasının adı ise Ali Rıza Kuzudur. İlkokul eğitimini Develi‘nin Şıhlı kasabasında, orta ve lise eğitimini ise Develi‘de almıştır. 1976 senesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nden birinci olarak mezun olmuştur. Yüksek lisans ve doktora eğitimini de İstanbul Üniversitesi‘nden tamamlamıştır.

1976 senesinde Tekirdağ‘da Maiyet Memuru olarak staj yapmıştır. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nde asistan olarak görev yapmıştır. Aynı zamanda savcılık ve hakimlik sınavlarına da hazırlanmış ve başarılı olmuştur. 1984 senesinde doktor, 1987 senesinde yardımcı doçent, 1989 senesinde doçent, 1998 senesinde ise profesör unvanının sahibi olmuştur.

İlginizi çekebilir: Güven Kıraç Kimdir?

Burhan Kuzu, 1980 ve 1982 seneleri arasında Paris Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nde araştırmalar yapmıştır. Polis okullarında 15 sene boyunca Ceza Usül, Anayasa ve İnsan Hakları derslerine girmiştir. Çevre Bilimi ve Bilinci, Hukuk gibi alanlarda makaleler yazmıştır. Haliç Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi ve Beykent Üniversitesi’nde İdare, Anayasa ve Hukuka Giriş gibi dersler vermiştir.

Siyasi yaşamına başlamadan önce İstanbul Üniversitesi‘nde Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi ve Anabilim Dalı Başkanlığı görevlerini icra etmiştir. Ak Parti‘nin kurulmasında büyük rol sahibidir. Kuzu, 2002 senesinde AKP Milletvekili seçilmiştir. 2007 ve 2011 seçimlerinde tekrardan milletvekili olarak parlamentoda yerini almıştır. 1 Kasım 2015‘de yapılan seçimlerde yeniden milletvekili olmuştur. AKP MKYK (Merkez Karar ve Yürütme Kurulu) görevini icra etmiştir.

Burhan Kuzu, Azime Kuzu ile dünya evine girmiştir. Bu evliliğinden iki çocuğu dünyaya gelmiştir.

Burhan Kuzu, 2 hafta boyunca İstanbul‘da yer alan özel bir hastanede koronavirüs sebebi ile tedavi görüyordu. Kuzu, 1 Kasım 2020 günü hayata veda etti.

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
Biyografi.info

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu