Sağlıklı Yaşam

Buerger Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

buerger hastalarinda ayaklarda usume gorulur

Buerger hastalığı, kangren eden sigara alerjisi olarak bilinir. En belirgin özelliği ise sürekli üşüyen ayak parmaklarıdır.

Sıcak havalarda bile ayak parmaklarınız üşüyor mu? Ya da herhangi bir yere çarptığınızda ayaklarınızda oluşan yaralar geçmek bilmiyor mu? Yürürken dinlenme ihtiyacı mı hissediyorsunuz? Eğer buna benzer sorunlarınız varsa ve aktif veya pasif sigara içicisi iseniz buerger hastalığına yakalanmış olabilirsiniz.

BUERGER HASTALIĞI NEDİR?

bueger hastaligina yakalananlarda uyusma gorulur

Buerger hastalığı, orta ve küçük boyutlu atar damarların sigara nedeniyle tıkanması sonucu oluşur. Bu hastalık, damarlarda iltihap ve küçük pıhtı oluşmasına sebep olur. Buerger hastalığına yakalanan kişiler daha çok sigara içen kişilerdir. Aynı zamanda pasif içicilerde de görülebilir.

Buerger hastalığı, özellikle de sigara bağımlılığı olan 30-50 yaş arası erkeklerde görülür. Fakat son zamanlarda kadınlarda da görülmektedir. Buerger hastalığı sonucu damarlar daralır ve daha sonra tamamen tıkanır.

BUERGER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

buerger hastaliginda morarmalar olusabilir

  • Ayaklarda ağrı,
  • Yürürken baldırlarda ağrı oluşması
  • Tüy dökülmesi
  • Ayak parmaklarının üşümesi
  • Morarma
  • Uzun süre iyileşmeyen yaralar
  • Ayak solukluğu

Hastalık belirtilerini tırnaklarda da görülebileceği için tırnaklarınızı keserken dikkat etmelisiniz. Çünkü damarlardaki tıkanma nedeniyle kılcal damarlar tutulur ve tırnaklarda iyileşmeyen yaralar ve enfeksiyonlar oluşur. Bu yüzden tırnağınızı keserken yaşanan bir kaza sonrası oluşan yara uzun zaman geçmesine rağmen iyileşmiyorsa bir uzmana başvurmanız gerekmektedir.

Bu belirtilere ek olarak eğer parmaklarınız sürekli olarak sıcak havalarda bile soğuksa ve morarmalar varsa basit görünen bu belirtileri ciddiye almalısınız.

BUERGER HASTALIĞI UZUV KAYBINA NEDEN OLUR MU?

buerger hastaligi nedeniyle olusan kangran sonucu uzuv kaybi yasanabilir

Buerger hastalığı nedeniyle damarlarda oluşan tıkanma, parmaklara giden kan akışını azaltır. Ve zamanla parmakları, elleri ve ayakları etkisi altına alan bu hastalık, uzuv kaybı gibi ciddi sonuçlar doğurabilir.

Hastalığın nedeniyle bir türlü iyileşmeyen yaralar sonucu kangren olabilirsiniz. Böyle bir durumda da kangrenli uzuvlar çevresindeki dokuların zarar görmemesi için kesilir. Bu yüzden halk arasında bu hastalığa budama hastalığı da denir.

TEK NEDENİ SİGARA

buerger hastaliginin tek sebebi sigaradir

Buerger hastalığı, daha çok 30-50 yaş aralığında görülse de son zamanlarda daha genç insanlarda da görülebilir. Bunun nedeni ise sigaraya başlama yaşının giderek düşmesidir

Erken yaşta sigaraya başlayan çok gençte buerger hastalığına bağlı olarak uzuv kaybı yaşanabilir. Sadece sigara içilen kişilerde görülen bu hastalık bu nedenle sigara alerjisi olarak da bilinir.

BUERGER HASTALIĞI TEDAVİ EDİLİR Mİ?

buerger hastaligindan kurtulmak icin sigarayi birakmalisiniz 2

Buerger hastalığı tedavi edilirken en büyük görev hastaya düşer. Hastalığa yakalanan kişiler vücutlarındaki her türlü değişimi büyük bir dikkatle gözlemlemelidirler. Herhangi bir belirti varsa bunları dikkate almalıdırlar.

Tedavi olabilmek içinse sigarayı bırakmak şarttır. Çünkü medikal tedavilerin işe yaraması ancak bu şartla mümkündür.

Tedavi için sigarayı bıraktıktan sonra kan akışını arttırmak için bazı işlemler yapılabilir. Kılcal damarları genişleten ve pıhtıların erimesini sağlayıp kanı akışkan hale getiren bazı ilaçlar kullandırılır. Bunun yanında bypass cerrahisi de uygulanabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=f-xwM_jIeGw

Kaynak
elmaelma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu