Börülcenin Faydaları Neler?

instagram takipçi hilesi

Börülcenin Faydaları Neler? Börülce, baklagiller ailesine ait olan fasulye benzeri bir gıdadır. Taze fasulye gibi lifi ile tüketilebileceği gibi taneli olarak da kullanılabilir. Tercihe göre salata ya da sulu yemek şeklinde yapılabilir.

Pek çok insan severek tüketir. Fakat yediğin bu lezzetli sebzenin vücuduna nasıl bir fayda sağladığın bilmez. Eğer börülcenin faydalarını öğrenmek istiyorsanız, tam olarak doğru yerdesiniz. Aşağıda size börülcenin faydaları ve insan sağlığına ne gibi etkiler gösterdiğinden bahsettik.

Börülcenin Faydaları

Börülcenin Faydaları Neler?

1) Sağlıklı Metabolizmaya Teşvik Eder

Börülce vücudun metabolizmasını iyileştirir. Potasyum, fosfor, kalsiyum, sodyum, demir, çinko gibi tüm mikro besinlerin önemli bir miktarına sahiptir. Vücudumuzun düzgün çalışmasına yardımcı olurlar.

2) Sağlıklı Fetüs İçin Faydalıdır

Bir fincan börülcede bulunan folat, günlük önerilen folat alımı değerinin %88’ine katkıda bulunur. Folatlar, sağlıklı bir fetüsün gelişimine yardımcı olan hamile öncesi kadın için desteklenir.

3) Sağlıklı Uyku İçin Faydalıdır

Börülcede bulunan triptofan seviyeleri vücudun sakin ve rahat kalmasına ve iyi bir uyku düzenine girmesine yardımcı olur. Yenilenmiş hissederek uyanırken, iyi bir uyku binlerce nedenden dolayı faydalıdır.

4) Kas Gücünü Korur

Börülcedeki kalori içeriği, iyi kas kazanmaya ve istenmeyen yağları kaybetmeye yardımcı olur. İçlerindeki diyet lifi, vücudun sağlıklı sindirimi, temel besinlerin emilimini ve istenmeyen yağları kaybetmesini optimize etmesine yardımcı olur.

Börülcenin Faydaları

5) Cilt ve Saç Sağlığı İçin Faydalıdır

Börülce, zararlı serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırır ve yaşlanma sürecini yavaşlatır. Börülcenin A vitamini ve C vitamini içeriği cilt hücrelerini güneşe maruz kalmanın neden olduğu zararlardan korur ve besler. Börülcede bulunan protein içeriği kas büyümesine yardımcı olur ve iyi bir fiziksel yapıyı korur.

6) Kalp Sağlığına İyi Gelir

Daha az yağ ve uygun karbonhidrat içeriği ile yüksek protein, onu diyet planlarında önemli bir beslenme seçimi yapar. Mevcut diyet lifi, düşük yoğunluklu lipoproteinin azaltılmasını destekler ve kardiyovasküler hastalıkları önler.

7) Anemiyi Tedavi Eder

Demir eksikliği, zayıflıktan pıhtılaşma sorunlarına kadar birçok sağlık sorununa yol açar. Börülcede bulunan en yüksek demir seviyeleri, eksikliği gidermek için en iyi seçimdir. Demir kaynaklarını yenilemek, iç organlara daha fazla oksijenli kan sağlayacak ve perfüzyonunu iyileştirecektir.

8) Kronik Hastalıkları Önler

Börülcede çözünür ve çözünmez lifler, fitokimyasallar, proteinler ve peptitler gibi çeşitli mikro besinlerin ve makro besinlerin ve bileşiklerin varlığı, uzun süreli kronik hastalıkların önlenmesini sağlar.

Börülcenin Faydaları

Börülcenin Faydaları Neler? ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu