Yaşam

Budizm’deki Dört Kutsal Mekan Nedir?

instagram takipçi hilesi

Dünya genelinde sayısız din olmasına rağmen, en çok öne çıkan birkaç din vardır: Hristiyanlık, Musevilik, İslam, Hinduizm ve Budizm. Hristiyanlık yaklaşık 2,4 milyar kişiyle en çok takipçisi olan din. Ancak Çin, Tayland ve Japonya gibi doğu ve güney Asya ülkelerinde Budizm nüfusun ezici bir yüzdesini oluşturmaktadır.

Budizm, yukarıda belirtilen dinlerden farklıdır çünkü takipçileri bir tanrıya veya tanrılara tapmazlar. Kurucusu Hindistan‘dan Siddhartha Gautama, insanların yoksulluk içinde mücadele ettiğini görünce cesareti kırıldı. Bu nedenle, maddi varlığı ve parası olmayan biri için lüks hayatını terk etti. Sonunda, ‘Orta Yol’ denen bu uç noktalar arasında bir yerde bir hayata karar verdi.

budizm kutsal yer 1

Meditasyon yoluyla ‘nirvana’ adını verdiği bir aydınlanmaya ulaştığına inanıyordu. Buda‘nın öğretilerindeki önemli bir tema, herkesin hayatının kişinin arzularından kaynaklanan ıstırabı içerecek olmasıdır. Ancak aydınlanma kişinin ıstırabına son verebilir.

Budizm’deki Dört Kutsal Mekan Nedir?

Budizm’deki Kutsal Yerler Buda’nın Yaşamını Takip Eder

budizm kutsal yer 2

Budizm‘de Buda’nın hayatını takip eden dört kutsal yer vardır. Buda, günümüz Nepal‘inin bir bölgesi olan Lumbini‘de bir kraliyet ailesinde doğdu. İmparator Ashoka, Buda’nın mesajlarını yaymayı amaçladığı ve doğum yerini bir sütunla işaretlediği için Lumbini‘yi ziyaret etti. Lumbini, Buda’nın kronolojik yaşamındaki ilk kutsal mekandır.

Buda’nın bir prens olarak lüks bir hayat yaşadığı yer Lumbini’ydi. Ailesi, bölgedeki Shakya klanının bir parçasıydı. Yakındaki şehre gidip insanların acı çektiğini ilk kez görene kadar hayatının bu kadar savurgan olduğunun farkında değildi. Bu onun hayat boyu sürecek anlam arayışı yolculuğunun başlangıcı oldu.

Buda olma yolundaydı. Hinduwebsite.com‘a göre bu, doğumdaki kaderinden farklıydı. Ailesi, onun yetişkinlikte klanın hükümdarı olacağını varsaydılar ve bu nedenle, sonunda kral olması için bilmesi gereken her şey konusunda onu eğittiler. Ancak onun hayatta başka hedefleri olduğu açıktı.

En Önemli Budist Bölgesi Bodhgaya’dır

budizm kutsal yer 3

Kutsal yerlerin belki de en önemlisi Doğu Hindistan‘daki Bodhgaya‘dır. Bu, Buda’nın altında aydınlanmaya ulaştığı Bodhi Ağacı‘nın orijinal alanını içeren yerdir. Ağacın altında Vajrasana adı verilen bir ‘elmas koltuk’ bulunmaktadır. Takipçiler, İmparator Ashoka‘nın Buda’nın meditasyon yoluyla aydınlanmaya ulaştığı ve özgürleştiği noktayı işaretlemek için elmas koltuğu bu konuma koyduğuna inanıyor.

Bodhgaya‘da Mahabodhi Tapınağı da bulunmaktadır. UNESCO, İmparator Asoka‘nın tapınağı ilk olarak M.Ö. 3. yüzyılda inşa ettiğini açıklamaktadır. 50 metre yüksekliğindedir. Tapınak, Bodhi Ağacı ve Vajrasana‘nın yanı sıra Buddha‘nın aydınlanmasının diğer kutsal alanlarını da kapsamaktadır.

Tapınağın dışındaki Lotus Göleti de kutsal bir alandır. Mahabodhi Tapınağı Hint mimarisinin en önemli örneklerinden biridir. Günümüz Hindistan‘ında inşa edilen ilk tapınaklardan biridir ve yüzyıllar boyunca bakımdan geçmesine rağmen en önemli yapıları orijinaline benzer şekilde kalmıştır.

Buda’nın İlk Öğretilerinin Verildiği Yer De Kutsal Kabul Edilir

budizm kutsal yer 4

Tricycle‘a göre Sarnath, Buda’nın ilk vaazını verdiği yer olduğu için kutsaldır. Vaazında dört asil gerçeği tartışmıştır. Bunlardan ilki yaşamda ve dünyada acının var olduğudur. İkincisi, acıya arzu ve cehaletin neden olduğudur. Üçüncüsü, kişi aydınlanmaya (nirvana) ulaştığında ıstırabın sona ereceğini belirtir. Son yüce hakikat aydınlanmaya giden yolu ortaya koyar. Bu yol ahlaki davranış, meditasyon ve bilgeliği içerir.

Buda, Sarnath‘ta öğretilerini yaymaları için öğrencilerini de seçmiştir. İmparator Ashoka, müritler arasındaki birliğe ilişkin yazıtların yer aldığı Ashoka Sütunu‘nu burada inşa ettirmiştir. Manastır ve tapınak kalıntıları 1.500 yıldan daha eskiye dayanmaktadır. Kalıntılar Maha Bodhi Topluluğu tarafından inşa edilen manastırlara aittir ve Hindistan‘da Varanasi‘nin biraz kuzeydoğusunda yer almaktadır. Varanasi, Hindular için hac mekanlarını da içerdiğinden milyonlarca dini hacı için tarihi bir yerdir.

Kushinagar, Buda’nın Öldüğü Yerdir

budizm kutsal yer 5

Budistler için dördüncü kutsal yer Kushinagar‘dır. Buddha, Mahaparinirvana olarak anılan ‘Nihai Aydınlanmaya’ bu şehirde ulaştı. Bu alan şimdi 15 metre yüksekliğindeki Ramabhar Stupa olarak adlandırılıyor. Kushinagar aynı zamanda Buda’nın öldüğü yerdir.

Bedeni Mahaparinirvana Tapınağı‘na yerleştirilmiştir. Bu tapınak ve bölgedeki çok sayıda manastırın tarihi 5. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Şehirde ayrıca Kushinagar Müzesi ile Vietnam ve Çin gibi mimari tarzlarda inşa edilmiş tapınaklar da bulunmaktadır.

Bazıları Budizm‘in bir dinden ziyade bir ‘yaşam biçimi’ olduğuna inanmaktadır. Budistler Buda‘ya Hristiyanların, Müslümanların ve Hinduların yaptığı gibi bir tanrı olarak dua etmezler. Ancak, bu diğer dinlerin de Mekke ve Kudüs gibi takipçilerinin hac ziyareti yaptığı kutsal mekânları vardır. Bugün dünya çapında yaklaşık 470 milyon Budist bulunmaktadır.

Budizm’deki Dört Kutsal Mekan ile İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu