Bruce Lee

instagram takipçi hilesi

bruce lee

Tam adı: Bruce Jun Fan Lee
Doğum tarihi: 27 Kasım 1940 Ölüm: 20 Temmuz 1973
Doğum yeri: Kalifornia, ABD
Boyu: 1.72 m
Ailesi:  Lee Hoi-Chuen, Grace Lee
Eşi: Linda Lee Cadwell
Çocuk (ları): Brandon Lee, Shannon Lee
Mesleği: Dövüşçü, oyuncu
Aktif Yılları: 1942 – 1973 yılları arasında

imdb-logo

Sosyal Medyada
instagram-hesabi
Başlıklar

Hakkında

Bruce Lee kimdir? Brucu Lee, 1940 yılında dünyaya gelmiş Jeet Kune Do savunma sanatları ustası ve oyuncudur. Aslen Çin kökenli olan Bruce Lee, ABD California’da doğmuştur. Jeet Kune Do adında bir savunma sanatı geliştirmiştir.  Hayatı boyunca savaş sanatlarına olan merakından dolayı  Kung Fu, Eskrim, Güreş, Wing Chun, Karate, Kick Boks, Aikido, Judo ve Taekwondo gibi birçok savaş sanatı dalında uzmanlaşmıştır.

Gerçek adı Lee Jun-Fan olan Kalifornia’ya doğumlu oyuncu 6 yaşından beri hırçın ve sert karakterini ortaya koymuştur. Ailesi kendisinin hemen bir Kung Fu öğrenmesini istemişti ancak Lee daha profesyonel eğitim almadan kendi kendine Kung Fu tekniklerini öğrenmeye başlamıştı bile. 1954’te Yip Man isimli ünlü Kung Fu ustasından eğitim almaya başlayan Bruce Lee, ardından boks çalışmalarına da başlamıştır. Bu çalışmalarını yaparken dans etmeyi ne kadar sevdiğini de keşfetmişti.

Dans alanında da kendini geliştirip “Cha Cha” dansında Hong Kong şampiyonluğu bile kazanmıştır. Lise yıllarında sokak dövüşlerinde Çin’de kötü bir şöhret yakalayınca ailesi onu Amerika’ya gönderdi. Üniversiteyi  Washington Üniversitesi’nde okudu. Felsefe Bölümünü kazandı. Bir yandan okurken bir yandan da Amerika’da yasak olan Kung Fu derleri vermeye başlamıştır.

Daha sonra bu yasağı kaldırabilmek amacıyla kendi savunma sistemini geliştirip Jun Fan Kung Fu isminde bir okul açmıştır.

Oyunculuk Kariyerine Nasıl Başladı?

Bruce Lee 1964 yılında oyunculuk kariyeri için adım atmıştır. Çıkışını Ed Parkers’la yapmıştır. Ardından Green Hornet dizisinde oynamıştır. İlk uzun metraj filmi, Golden Harvest yapım şirketinin çektiği Big Boss (Büyük Patron) filmidir. Film dünya çapında özellikle Asya ve Hong Kong da izlenme rekorları kırmıştır. Bruce Lee dövüş filmlerine apayrı bir soluk getirmiştir. Daha önceki oyuncuların hepsine ilhan ve örnek olmuştur. Filmlerindeki koreografiler için gece gündüz çalışmıştır.

En önemli filmleri arasında Way of the Dragon (Ejderin Yolu) , Game of Death (Ölüm Oyunu) vardır. Ancak oyuncu Game of Death filminin çekimlerini tamamlayamadan ölmüştür.

Dövüş sanatları aşkı kendisinde bir süre sonra sakatlıklar meydana getirmiştir. Sırtında ciddi sıkıntı yaşayan Bruce Lee, doktorların tedavisi üzerine 6 ay sırt üstü yatakta çıkamadan yatmış ve her şeyi bırakmak zorunda kalmıştır. Tabii düşünmek hariç. O süreçte “Jeet Kune Do Tao” kitabını yazmaya başlamıştır. Ancak bitiremeden vefat etmiştir.

Önemli Filmleri

  1. 1949 – Meng li xi shi
  2. 1950 – Xi lu xiang, aka The Kid
  3. 1953 – Ci mu lei
  4. 1960 – Ren hai gu hong
  5. 1969 – Marlowe
  6. 1971 – The Big Boss
  7. 1972 – Fist of Fury
  8. 1972 – Way of the Dragon
  9. 1972 – Enter the Dragon
  10. 1978 – Game of Death

Videoları

Fotoğrafları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu