Yaşam

Boy Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Boy uzatma yöntemleri hakkında sıklıkla araştırma yapılır. Çoğunlukla ergenlik döneminden itibaren boy uzatma konusunda çeşitli yöntemlere başvurulur. Boy kısalığının altında yatan birçok sebep vardır. İlk olarak boyun neden uzamadığının bilinmesi, ardından boy uzatma konusunda yöntemlerin denenmesi gerekir.

Boy Neden Uzamaz? Boy Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

Boy Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

Boy uzamasını engelleyen birçok faktör vardır. Hayat tarzı, genetik faktörler ve beslenme düzeni boy uzaması konusunda etkilidir. Günümüzde insanlar, boy uzaması konusunda artık daha bilinçli hale gelmiştir. Birçok ebeveyn çocuğunun kısa boylu olmaması için erken yaşta sportif faaliyetlere yönlendirir.

  • Hormonal faktörler boy kısalığı konusunda etkili bir nedendir. Anne karnında başlayan serüven, ergenlik döneminde devam eder. Büyüme hormonu, boyun kısa olmasına bir faktördür.
  • Sağlıksız beslenen kişilerde boy kısalığı görülür. Özellikle ergenlik dönemine kadar doğru şekilde beslenilmemesi boyun kısa olmasına yol açar.
  • Kortizon kullanımı boy kısalığının başlıca nedenleri arasında yer alır. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan uzun süreli kortizon, boy uzamasını engeller.
  • Ergenliğe geç giren çocuklarda boy kısalığı saptanmıştır.
  • Son olarak iklim koşullarından söz edebiliriz. Güneş ışınlarına fazla maruz kalan ülkelerde boy kısalığı saptanmıştır. Bu durumu bilim insanları; aşırı güneş ışınları boy uzama prosesine olumsuz etki eder diyerek açıklamıştır.

Boy Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

Boy Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

Boy uzatma yöntemlerine geçmeden önce boy kaç yaşına kadar uzar? sorusu hakkında bilgi verelim. Ortalama olarak kadınlarda 20 yaşına kadar, erkeklerde ise 22 yaşına kadar boy uzaması görülür. Ayrıca kızlarda ilk adet kanamasından sonra 6 cm’ye kadar boy uzamaya devam eder.

Boy uzatma konusunda araştırma yapan kişiler çeşitli ilaç, krem, ameliyat ya da bitkisel tavsiyelerle karşı karşıya kalır. Ancak bilinçsiz bir şekilde alınan hiçbir ürün fayda sağlamamaktadır, aksine vücuda zarar verir. Eğer yukarıda belirttiğimiz yaş grubuna henüz gelmediyseniz aşağıdaki önerilerimize uyarak, boyunuzu uzatabilirsiniz. Ayrıca bu konuda sizin için bir video buldum, buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

boy uzatma yöntemleri nelerdir?

  1. Spor Yapın: İlk ve en önemli tavsiyemiz spor yapmanızdan yana. Özellikle basketbol ve voleybol gibi sporlara yönelmeniz boyunuzun uzaması konusunda ciddi anlamda katkı sağlar.
  2. Süt İçin, Yoğurt Yiyin: Çocukluğumuzdan beri anne babalarımız aynı şeyi söyler durur: Yemezsen büyüyemezsin. Evet, bu oldukça doğrudur. Süt ve yoğurt boy uzamasını destekler. Ayrıca kemiklerin güçlenmesine de katkı sağlar. Her gece bir bardak süt içerek, boy uzama sürecini hızlandırabilirsiniz.
  3. Uykuyu Düzene Sokun: Uyku düzeni uzamak ve gelişmek açısından son derece önemlidir. Uyuyarak büyüme hormonu olan HGH çalışmaya başlar. Bu doğrultuda günde 8 – 11 saat uyunması gerekir.
  4. Kambur Oturmayın: Genellikle ergenlik döneminde olan kişilerde kambur durma eğilimi görülür. Özellikle gün boyu telefon ve tabletle zaman geçirmek, vücudun öne doğru bükülmesine yol açar. Fakat kambur duruş, kemiklerin doğru şekilde gelişmesini engeller. Ayrıca kambur duran bir kişi, olduğundan daha kısa görünür.

Kambur duruşu düzeltmek için tavsiyelerimize buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Boy Uzatma Yöntemleri Nelerdir? Konusu Hakkında Videolar

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu