Çocuk Sağlığı

Bıngıldak Nedir, Ne İşe Yarar? Bıngıldak Ne Zaman Kapanır?

instagram takipçi hilesi

Yeni doğmuş bebeklerin kafataslarında bulunan yumuşak dokuya bıngıldak denir. Özellikle ön parietal bölgesinde bulunur. Tıp literatüründe bu bölgeye “fontanel” adı verilir. Fontanel, ön ve arka olmak üzere iki ana kısma ayrılır. Yapısı bağ dokusundan oluşur ve üstü, saçlı deri ile deri altı yağ dokusuyla kaplıdır. Şekil olarak, baklava ile benzerlik taşır.

Yenidoğan bebeklere sahip olmayan aileler, bu fontanel bölgesine zarar verme konusunda endişeli olabilirler. Ancak, bu bölgeye dokunmak, travmatik bir baskı oluşturmadığı sürece bebeklere zarar vermez ve bebek bakımı sırasında dikkatlice ele alınabilir.

bıngıldak

Bıngıldak Ne İşe Yarar?

Doğum anında, bebeklerin kafa yapısı henüz tam olarak gelişmemiştir. Bebeklerin başı doğum kanalından geçerken, ayrık kafatası kemikleri ve aralarındaki esnek doku olan bıngıldak, bu süreci daha kolay hale getirir. Bu mekanizma sayesinde doğum, hem anne hem de bebek için daha sorunsuz bir deneyim haline gelir.

Bebeklerin beyinleri, doğumdan sonraki ilk iki yıl boyunca hızla gelişir. Bıngıldak, kafa kemikleri arasında beyin gelişimini desteklemek için bir temel oluşturur. Bu nedenle, bebeklerin beyinlerinin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için bıngıldak yapısı son derece önemlidir. Eğer bebekler doğar doğmaz kafatasları tam olarak kapanmış olsaydı, bu beyin gelişimi için engel teşkil edebilirdi.

Bıngıldak Ne Zaman Kapanır?

Zaman içinde bıngıldak, sertleşir ve kapanır. Bu kapanma süreci, her bebekte farklılık gösterebilir, ve genetik faktörler bu sürece etki edebilir. Arka bıngıldak, genellikle doğumdan sonraki ilk ay içinde kapanırken, ön bıngıldak kapanması genellikle 6 ila 18 ay arasında tamamlanır.

Ancak bazı bebeklerde kapanma süreci daha erken veya 2 yaşına kadar uzayabilir. Bıngıldakların beklenenden önce veya sonra kapanması genellikle endişe verici değildir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken şey, aylık düzenli doktor kontrollerinde bebeğin baş gelişiminin normal bir seyir izlemesi olduğunu kontrol etmektir.

bıngıldak

Bıngıldak Problemleri Nelerdir?

Bıngıldak Çökmesi

Bebeklerin aşırı kusma, ishal ve yetersiz sıvı alımı gibi sorunları olabilir. Bu durumla karşılaştığınızda, eğer bebeğiniz yalnızca anne sütü alıyorsa, sıvı alımını artırmak için daha fazla emzirmeniz gerekebilir. Ayrıca, bir doktora danışmanız önemlidir.

Bıngıldak Şişmesi

Belirgin bir şişkinlik, menenjit, tümör veya hidrosefali gibi ciddi sağlık sorunlarının bir işareti olabilir. Normalleşmeyen şişmiş bir bıngıldak, beyindeki bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Özellikle eğer bebeğiniz ateşli veya olağandışı derecede uykuluysa, derhal bir doktora başvurmanız önemlidir. Bu tür durumlar ciddi sağlık sorunlarının belirtileri olabilir ve erken müdahale hayati önem taşıyabilir.

Bıngıldak Kapanması

Bazı bebekler, bıngıldağın erken kapanması nedeniyle doktor gözetimine ihtiyaç duyabilir. Bıngıldağın erken kapanması durumunda, kafa kemikleri normalde kaynaşmamış ve araları açık kalmış olur. Bu, beynin ve başın sağlıklı bir şekilde büyümesine olanak tanır. Ancak, bazen kafa kemikleri arasındaki açıklık erken kapanırsa, “kraniosinostoz” adı verilen bir durum ortaya çıkabilir. Bu süreçte, özellikle ön bıngıldağın takibi son derece önemlidir, çünkü bu durum beyin gelişimini etkileyebilir.

Bebeklerde Damar Atımı

Bıngıldak bölgesinde zaman zaman damar atımları gözlemlenebilir, ancak endişelenmeye gerek yoktur. Bebek ağladığında, öksürdüğünde veya nefes alıp verirken bıngıldak bölgesinde meydana gelen bu tür hareketler normaldir.

Bıngıldak İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu