Yabancı Erkek Ünlüler

Bill Gates Kimdir?

instagram takipçi hilesi

bill 11
Tam adı: William Henry Bill Gates III
Doğum tarihi: 28 Ekim 1955
Doğum yeri: Seattle/Washington
Burcu: Akrep
Ailesi: Mary Maxwell Gates (Annesi), Bill Gates Sr. (Babası), Libby Gates (Kardeşi), Kristianne (Ablası)
Eşi: Melinda French
Çocukları: Phoebe Adele Gates, Jennifer Katharine Gates, Rory John Gates
Mesleği: İş Adamı
Aktif Yılları: 1972 yılından bu yana
imdb-logo
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Bill Gates kimdir? William Henry Bill Gates III, bir başka ve genel olarak bilinen ifade ile Bill Gates 28 Ekim 1955 yılında Amerika’nın Seattle/Washington eyaletinde dünyaya geldi. Microsoft şirketinin kurucuları arasında yer alır, ayrıca şirktin başkanlığı ve baş yazılım mimarlığı görevini üstlenmiştir. Forbes Dergisi’nin 2004 yılındaki açıklamasında dünyanın en zengin kişisi olarak addedilmiştir.

Gates 20. yüzyılın son bölümünde en başarılı şirket patronlarından yalnızca birisi oldu. Öğretmen bir anne ile avukat bir babanın çocuğu olarak dünyaya gelen Gates, daha on iki yaşındayken özel bir okulda bilişim kurslarına gidiyordu. Okul arkadaşı Paul Allen ile birlikte boş zamanlarını genelde bilgisayar programları üzerinde çalışarak geçiriyordu.

Bill Gates ailenin tek erkek çocuğudur. Kız kardeşi Libby ve ablası Kristianne ile beraber Seattle’de büyüyen Bill, Kuzey Seattle’deki devlet okuluna gitti. Sonrasında Özel Lakeside Okulu’nda eğitimini sürdüren Bill, kişisel olarak program yazmaya başladı. Bu zor işlerin altına girmeye başladığında yaşı henüz 13’tü.

Yakınlarında bulunan bir şirketin bilgisayarlarını herhangi bir ödeme yapmadan kullanabilmek için arkadaşı Paul Allen ile birlikte yazılım hatalarını buluyorlardı. Devam eden bu arayış sayesinde bilgisayar konusunda uzmanlaşan bu ikili, 1972 yılında ilk şirketlerini (Traf-O-Data) yı kurdular. Söz konusu şirket trafik kontrol ve sayım sistemi için programlar yaparak hemen 20.000 dolar değerinde satış yaptı. Bill bundan yaklaşık bir yıl sonra TRW adındaki silah işletmesinde staj gördü, sonrasında ise babasının önerisiyle Harvard Üniversitesi’nde hukuk eğitimi almaya başladı.

Harvard Üniversitesi’ne 1973 yılında giren Bill, 1975 yılında henüz üçüncü sınıftayken, kendi isteğiyle okulu yarıda bıraktı. Üniversiteye gittiği dönemlerde ilk önce 1960 yılında Thomas Kurtz ve John Kemeny tarafından yazılmış BASİC’in MITS Altair adındakifarklı bir versiyonunu oluşturdu.

MITS şirketi genç araştırmacılardan sistemi daha da geliştirebilmeleri için pazarlama lisansını almalarını istemiştir. Bill bunun ardından öğrenimini bırakarak Allen ile birlikte Albuquerque/New Mexico’da Microsoft adındaki şirketi kurdu.

Microsoft, kendisini sabırla mikro bilgisayarlar için yazılım geliştirmeye adayan ilk kuruluşlardan biridir. Bill, 1977 yılında aletlerini BASIC ile bezeyebilmek için Tandy v Commodore, Apple gibi kişisel bilgisayar üreticileri ile lisans sözleşmeleri imzaladı. Bill, 1979 yılında 13 çalışanı ile neredeyse 3 milyon dolarlık bir satış gerçekleştirdi.

Bill, Multiplan Çizelge Hesap Programının ardından 1983 yılında ilk kez mouse’yi kullanan WORD adındaki metin işleme sisteminin startını verdi.  Microsoft’un yazılım alanındaki en büyük başarısı, Apple şirketinin kendilerine verdikleri sipariş ile oldu. Bill, şirketi 1986 yılında anonim şirkete devretti.

1975 ile 2006 yıllarında Microsoft firmasının idari anlamdaki bütün kararları Bill Gates tarafından alınıyordu. Bill, 2006 yılında şirkette sahip olduğu sorumluluk yükünü kademeli bir şekilde azaltacağını ilan etti. Şirketin üst düzey yöneticisi Craig Mundie ve Ray Ozzie arasında görev paylaşımı yapan Bill, Forbes Dergisinin 2009 yılında yapmış olduğu araştırma sonucunda 60 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en varsıl adamı konumunu bugüne dek korumakta.

Bill, 1994 yılında Melinda French ile dünya evine girdi. Çiftin Phoebe Adele Gates, Jennifer Katharine Gates, Rory John Gates adında üç çocukları dünyaya geldi. Ünlü işadamı tenis ve golf oynamayı sevmekte. Ayrıca iyi bir okuyucu olarak da bilinmektedir. Bununla beraber Leonardo Da Vinci’nin el yazmalarının koleksiyonunu yapmaktadır.

Forbes Dergisinin 2015 yılında hazırlamış olduğu listede 79.2 milyar dolarlık servetiyle “Dünyanın en varsıl insanı” unvanına erişmiştir.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’nin araştırmasına göre 27 Aralık 2016 yılı itibari ile 91.5 milyar dolar şahsi serveti ile dünyanın en varsıl isimleri listesinin ilk sırasında yer almıştır.

Bill Gates, 13.03.2020 tarihinde Microsoft ‘taki CEO görevinden istifa etmiştir. Böylelikle, yardım kuruluşlarına ve vakıflara daha çok yoğunlaşacağını açıklamıştır.

Bill Gates Kitapları

  1. 2014 Level 6 Pack
  2. 2001 Penguin Reader Level 3: The Road Ahead Sampler
  3. 2008 Competitiveness and Innovation on the Committee’s 50th Anniversary with Bill Gates
  4. 2008 The Road Ahead
  5. 1999 Düşünce Hızında Çalışmak
  6. 1995 Önümüzdeki Yol

Videoları

Bill Gates Breaks Down 6 Moments From His Life | WIRED

Bill Gates Chats with Ellen for the First Time

Bill Gates ile dobra dobra (TED Türkçe Altyazılı)

‘A Conversation with Bill Gates’ Q&A at Harvard University

Kod yazmak-Programlamak

Fotoğrafları

 

Kaynak
biyografiinfogoogle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu