Müzik

Bilime Göre (Kanıtlanmış) Dünyanın En Rahatlatıcı 10 Şarkısı

instagram takipçi hilesi

Günlük yaşantımıza stres hakim durumda. İnsanlar bunun farkına vardığında , stresten kurtulmayacağının da farkını varmışlardır. Ancak stresle başa çıkmanın yollarını irdelemeye başlamışlardır. Talep varsa , çare için de yine bilim adamları boş durmamış ve bunun için araştırmalar yapmaya başlamışlardır.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir araştırmayla , “Dünyanın En Rahatlatıcı Şarkılarınelerdir, diye yola çıkılmıştı. Bir İngiliz müzik grubunun, İngiliz Ses Terapisi Akademisi ile güç birliği yapması, yeni bir araştırmaya yelken açmıştı. Araştırmanın hedefi ise “Dünyanın En Rahatlatıcı Şarkıları nelerdir?”  sorusuna bir yanıt vermekti.

rahatlatici muzikler

Antik çağlardan beri, müziğin, ruhun içine nüfuz etme gücü olduğu hep savunulmuştu.  Şarkılar her zaman, kulak içinde hissettiğimiz titreşimlerden fazlası oldu. Ritimler tuttuk, mutlu olduk, ağladık, hüzünlendik,hatırladık ve birçok duyguyu bize yaşatmaktadır. Bu duygularla birlikte şarkılar, zihnimizi, bedenimizi ve ruhumuzu iyileştirecek amacı gütmektedir.

Evet başta da söylediğimiz gibi detaya inersek , geçtiğimiz yıllarda yapılan bir araştırmaya göre , en rahatlatıcı etkiye sahip şarkıları bulmak adına bir deney yapıldı. Bu deneyde 40’ın üstünde kadın denek kullanıldı. Yapılan deneyde, stresli bir ortam yaratmak adına süre limitli bir bulmacayı barındırıyordu. Şarkılara verdikleri tepkilere göre değişen kalp atış hızlarını ve kan basınçlarını ölçmek adına sensörlere bağlanan deneklerin, en çok hangi şarkılarda tepkilerinin değiştiği gözlemlendi. Bu gözlemler sonucunda, bu stresli süreçte onları en çok rahatlatan on şarkı ortaya çıktı.

rahatlatici

Bu deneyin üstünden yıllar geçti ama dünya o deneyin yapıldığı günden bugüne, dünya daha stresli bir yer haline geldiğini hepimiz farkındayızdır. Ama yine de o şarkıların bugün de işe yarayacağını ve bu şarkıları hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

İşte Rahatlatıcı ,Dinlendirici Şarkılar

1- Marconi Union – Weightless


2- Airstream – Electra


3- DJ Shah – Mellomaniac (Chillout Mix)


4- Enya – Watermark


5- Coldplay – Strawberry Swing


6- Barcelona – Please Don’t Go


7- All Saints – Pure Shores


8- Adele – Someone Like You


9- Mozart – Canzonetta Sull’aria


10 – Cafe del Mar – We Can Fly

Kaynak
bundle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu