MaksatSpor

Beyzbol Nedir, Nasıl Oynanır?

instagram takipçi hilesi

Beyzbol Nedir?

Beyzbol uzun bir geçmişe sahiptir ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde uzun yıllardır oynanmaktadır. Hepimizin bildiği gibi, ilk resmi beyzbol oyunu 1846’da Amerika Birleşik Devletleri’nde oynandı. Beyzbol, Rounders oyunundan ilham aldığı düşünülür ve Amerikan kültürünü en iyi yansıtan sporlardan biridir. Beyzbol kısa sürede Amerika Birleşik Devletleri’nde en popüler spor haline geldi ve Türkiye’de de bazı kesimlerin dikkatini çekti. Türkiye’de çok fazla beyzbol sahası bulunmasa da genelde beyzbol oyun kültürünün yüksek olduğu aşikardır. Fakat İstanbul ilinin beyzbol oynama oranı diğer illere göre daha yüksektir.

beyzbol nedir nasil oynanir3

Beyzbolda 9 etap oynanır ve başlangıç ​​takımı konuk takımdır. Beyzbol genellikle şutör ve vurucu arasında oynanan bir oyundur. Her periyotta takımlar sırayla hücum etmeye çalışır. Saldıran takımdaki bir topa vuran oyuncu topa vurarak gol atmayı amaçlar. Savunma, rakip takımın üçlü vuruşunu durdurmaya çalışıyor.

Beyzbol Nasıl Oynanır?

Beyzbolda kullanılan birçok terim vardır ve oldukça geniş kapsamlı bir oyundur. Oyunun Amerika’da çıkmış olması bu terimleri yabancı kılıyor. Sürahi, beyzbolda en çok kullanılan terimlerden biridir. Nişancı anlamına gelen hitter, aynı zamanda yaygın olarak kullanılan terimlerden biridir.

beyzbol nedir nasil oynanir4

Bir oyundaki her aşamaya inning denir ve eğer uzatma ise, uzatma terimi kullanılır ve takımlar arasındaki oyunlar harika olsa da, kurallar ve oynanış şekilleri çok farklıdır. Belli bir mesafe fırlatan bir beyzbol sopası kadar özeldir. Beyzbol topları inek veya at postlarıyla kaplıdır, ancak eldivenler deridir ve yarasalar tahtadır. Sonsuz olarak yapılabilen bir beyzbol oyunu, bir strateji oyunu olarak tanımlanır.

Beyzbol Kuralları Nelerdir?

Beyzbol Amerika’nın ikonik sporlarından biridir ve bilmeyenler ve hiç oynamamış olanlar için kafa karıştırıcı olabilir. Bir beyzbol oyununun amacı, en çok koşarak en çok puanı toplamak amacıyla dokuz oyuncudan oluşan iki takım arasındadır. 9 çeyreğin sonunda beraberlik olması durumunda, beraberlik bozulana kadar oyun uzar. 27 metre uzunluğundaki beyzbol sahasında saha ikiye ayrılıyor.

beyzbol nedir nasil oynanir2

Beyzbol sahası, dört kale ile iç ve dış olmak üzere iki bölüme ayrılmıştır. Deplasman takımı önce hücum etme, ev sahibi takımın daha sonra hücum etme hakkı vardır. Profesyonel olarak oynamanın yanı sıra amatör olarak beyzbol oynayan birçok insan var. Beyzbol oynarken hangi eli kullandığınız çok önemlidir. Solcular saha genelinde aktif bir rol oynarken, sağcılar kalecilik veya dış sahada aktif bir rol oynar. Takımlar savunma ve hücum sırasında atılan toplara doğru tepki vermelidir.

Beyzbol Nedir? İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu