Beslenme ve Diyet

Beyne Zarar Verebilecek 5 Besin Hangisidir?

instagram takipçi hilesi

beyin 7 1

Yaşamınıza tüketmiş olduğunuz besinlerin size ne denli yararının olabileceğini hiç düşündünüz mü? Ya da ne denli zararlı olabileceğinden haberdar mısınız? İçeriğini bilmeden yararı olsun diye tüketebileceğiniz bir besin size zarar verebilir. Ya da tam tersi mümkün olabilir. Sizler için bu yazımızda gündelik yaşamda yenilen ya da içilen besinlerin IQ seviyesini düşürerek beyni ne denli zarara uğratabileceğini inceledik ve listeledik. İşte beyne zarar veren 5 besin!

1) Şeker

beyin 8 1

Nişasta ve meyveden gelen şekerler elbette ki doğaldır ve zararlı değildir. Ancak işlenmiş ve fabrika tarafınca satılan ve tüketilen şekerler insan beynine fazlasıyla zarar vermektedirler. Doğal yapıdan uzak olan Rafina şeker insan bedenine kaloriden başka bir etkisinin olmamaktadır. Rafina şekeri insanda, öğrenme güçlüğü, hafıza eksikliği, unutkanlık ve zeka geriliği gibi etkileri ortaya çıkarmaktadır.

2) Mikrodalgada Patlamış Mısır

beyin 3 1

Genel itibari ile film izlerken tüketmiş olduğumuz ve mikrodalgada patlayan mısır tüketiyorsanız beyninizde yüksek oranda zarar veriyorsunuz anlamına gelmektedir. Günümüz dünyasında işlenen her besin büyük ihtimalle zararlı besinler kategorisinde kendisine yer bulmaktadır. Bünyesinde kimyasal ve toksitler bulunduran hazır patlamış mısır da işlenmiş bir besindir.  Bunun yanı sıra patlamış mısır mikrodalgada pişirildiğinde bünyesinde yer alan ufak bir besin kaynağı varsa o da ölmüş olur. Patlamış mısır zeka geriliğine ve beyaz kan hücrelerinni artmasına da neden olabilmektedir.

3) Fruktoz

beyin 6 1

Meyvede yer alan fruktoz şekeri elbette ki zararlı değildir. Ancak işlenmiş ve hazır olan fruktoz şekeri insan sağlığına birçok yönden zarar vermektedir. Çok fazla tüketilen hazır fruktoz şekeri, şeker hastalığına ve obeziteye yol açabilmektedir. 2011 yılında bilim insanları eli ile yapılan bir araştırma sonucunda glikoz şekeri ve fruktozun insan beynine büyük oranda zarar verebildiği gözlenmiştir.

4) İşlenmiş Gıdalar

beyin 1 1

Günümüz dünyasında hizmete sunulmuş olan gıdalar, bünyelerinde oldukça zararlı kimyasallar barındırmaktadır. İşlenmiş gıdalar ruhsal ve zihinsel bozukluklara yol açan hastalıkları da beraberinde getirmektedir. 2012 yılında yapılmış olan bir araştırma sonucunda işlenmiş gıdalar, beyinde yer alan hipotalamusa dahi zarar vermektedir.

5) Cips ve Kurabiye

beyin 5 1

Cips çeşitleri ve kurabiyeler içeriğine yok denecek kadar az yararlı besin barındırmaktadır. Bünyesinde fazlası ile gereksiz kalori barındırmalarının yanı sıra rafine şekerini de fazlaca barındırmaktadırlar. Önceki maddede rafine şekerin ne denli zararlı olduğunu size bahsetmiştik. Eğer ki şekeri seven bir yapıya sahipseniz şekeri bu gibi besinlerden değil de doğal meyvelerden alabilmeniz daha sağlıklı ve lezzetli olacaktır.

Beyne Zarar Verebilecek Besinler İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=b1NQvoY0r0U

Kaynak
neoldu.com

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu