Beslenme ve DiyetHastalıklar

Beyin Hücrelerini Öldüren 10 Besin!

instagram takipçi hilesi

Beyin hücrelerini öldüren 10 besin…! Hafızamız, psikolojimiz ve fizyolojimiz bir bütün olarak beyin sağlığımızı etkiliyor. Öyle ki bazı yaşam koşulları, stres seviyesinin yüksekliği ve sağlıksız beslenme şekilleri, beynimizdeki pek çok hücrenin uzun vadede kaybına yol açıyor. Uzmanların birleştiği nokta ise; tüm hastalıklarda olduğu gibi burada da yediğimizin içtiğimizin ne kadar önemli olduğu…!

Gündelik telaşlar, koşuşturmalar, gerek iş, gerek sosyal, gerekse de özel hayatımızın getirmiş olduğu depresif ruh hali ve tabi ki bunun, beslenme tarzımıza olan yansımaları bizi hasta etmeye yetiyor aslında… Alzheimer vakalarının artış gösterdiği son dönemlerde, bu durumun genetik geçişle olduğu kadar, yediklerimizle de ilgili olabileceğine yönelik bir çok araştırma yapılıyor. Beyin jimnastiği, yürüyüş, sosyalleşme, gereksiz ilaç kullanımından kaçınma gibi bir takım önlemler tavsiye edilse de, tüm bunların mutlaka sağlıklı bir beslenme programıyla desteklenmesi gerekiyor.

Biz de bu yazımızda sizlere beyin hücrelerini öldüren 10 besinin neler olduğu ve neden beyin hücrelerini olumsuz etkilediği ile ilgili bilgiler veriyor olacağız. İlgili videolara ise yazımızın sonunda ulaşabilirsiniz.

beyin hücrelerini öldüren 10 besin

Beyin Hücrelerini Öldüren 10 Besin ve Nedenleri!

  • Cips Türünden Abur Cuburlar

Bu tür gıdalar, beyin yapısında yer alan kimyasalları değiştirebilir. Bu da beraberinde; depresyon, anksiyete ve panik bozukluk gibi bir takım önemli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Öte yandan yüksek oranda yağ içermeleri nedeniyle vücuttaki dopamin hormonunun doğal sürecini bozabilirler. Dopamin; kişinin genel iyilik hali, öğrenme kapasitesi, algısı, motivasyonu, odaklanma becerisi ve enerji düzeyinden sorumlu bir hormondur ve bunun yeterli düzeyde salgılanmaması beyin sağlığına zarar verir.

  • Alkollü İçecekler

Uzun vadede sıklıkla tüketilen alkol, bir süre sonra beyindeki netliğin kaybolmasına, sağlıklı düşünme ve karar verme yetisinin azalmasına ve zihinde karışıklıklara neden olacaktır. Bu da beyin hücrelerinin yavaş yavaş aktivasyonunu kaybetmesi anlamına gelmektedir.

  • Şeker ve Şekerli Yiyecekler

Beyin hücrelerini öldüren 10 besinden biri de şekerli yiyeceklerdir! Artık şekerin kilo alımı ve metabolik hastalıklarla ilgili verdiği zararları hepimiz biliyoruz. Ancak beyin hücrelerine de büyük oranda olumsuz etki ettiğini söylemek mümkün!

Sürekli olarak ve sıklıkla tüketilen şeker, nörolojik problemleri ve hafıza ile ilgili bazı aksaklıkları da beraberinde getiriyor. Yüksek fruktoz içeren gıdalar ile hazır olarak alınan hamur işlerinin tüketilmesi, uzmanlar tarafından sakıncalı bulunuyor.

sekerli

  • Kızarmış Yiyecekler

İşlenmiş ve paketlenmiş tüm gıdalar; koruyucu, tatlandırıcı, katkı maddesi ve kimyasallar bakımından zengindir. Bu maddeler beyinde bulunan sinir hücrelerini sinsi bir şekilde yok etmektedir. Ayrıca hem çocuklarda hem de erişkin grupta; hiperaktiviteye, davranış bozukluğuna ve bazı bilişsel problemlere neden olmaktadır.

  • Aşırı Tuzlu Besinler

Tuz; içeriğindeki sodyum oranının yüksek olması nedeniyle, düşünüp, yorumlama ve karar verme yeteneğinin bozulmasına ve bilişsel fonksiyonların zarar görmesine neden olabilir. Özellikle uzun vadede ve beslenme şeklinde sürekli tuzlu yiyecekler olan kişiler için bu risk çok daha fazladır. Ayrıca bağımlılık yapıcı etkiye sahip olup, beyindeki yoksunluk çekme merkezini harekete geçirebilmektedir.

  • Rafine Tahıllar

Burada belirtmemiz gereken şudur ki; %100 tam tahıllı gıdalar bunun dışındadır. Çünkü onlar zengin lif ve mineral içerdiğinden, aksine sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazlarıdır. Ancak diğer işlenmiş (rafine edilmiş) tahıl grubunun; hem vücutta erken yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasına, hem de beyin fonksiyonlarında yavaşlama ve gerilemeye neden olabileceğinin altı çizilmektedir. Buradan hareketle; tam buğday unundan yapılmış ve %100 tahıllı gıdalara ağırlık verilmesi gerekmektedir.

  • İşlenmiş Proteinler

Yumurta ve et gibi besinler doğal protein kaynaklarıdır ve vücut üzerinde; merkezi sinir sistemi başta olmak üzere, pek çok bölgeye sayısız faydaları vardır. Ancak; salam, sosis, pastırma gibi işlenmiş ürünler, tam aksi bir etki göstererek, beynin sinir sistemi mekanizmasına hasar verirler. Bunların yerine; ceviz, balık ve yağlı tohumlar gibi doğal protein içeren besin maddeleri tercih edilmelidir.

beyinhucreler

  • Trans Yağlar

Beynin durgun hale gelmesine, donukluğa, reflekslerde yavaşlamaya, reaksiyon verme kalitesinde düşüşe ve inme (felç) riskinde artışa neden olurlar. Uzun vadede kullanımı durumunda; beyin hücreleri görevlerini yerine getiremez hale gelir.

  • Yapay Tatlandırıcılar

Özellikle diyet yapanlar bu ürünleri sıkça tercih eder. Düşük kalorili oldukları da doğrudur üstelik… Ancak uzun vadede beyin hücrelerinde ciddi hasarlara ve bilişsel kapasitede belirgin düşüklüklerin yaşanmasına sebebiyet verirler.

  • Nikotin

Nikotin içeren maddelerin kullanılması halinde vücuttaki kan akışı bozulur. Bu da beyine giden kan akımını ve dolayısıyla oksijen miktarını sekteye uğratır. Böylece beyin hücrelerinde ve beynin fonksiyonel yapısında hasara neden olur. Nikotin tüketiminin tümüyle bırakılması, genel sağlık açısından bakıldığında da oldukça yerinde bir davranıştır.

Beyin Hücrelerini Öldüren 10 Besin İle İlgili Video

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu