Yerli Kadın Ünlüler

Bennu Gerede Kimdir?

instagram takipçi hilesi

bennu gerede 13
Tam adı: Bennu Gerede
Doğum tarihi: 30.08.1971
Doğum yeri: İstanbul
Burcu: Başak
Ailesi: Canan Gerede (Annesi), Selçuk Gerede (Babası)
Eşi: Koray Erkaya (1996-2006), Cem Büyükhanlı (2010-2011)
Çocukları: Kai Ağaoğlu, Dilan Gerede Erkaya, Daren Gerede Erkaya, Miro Gerede Erkaya
Mesleği: Fotoğrafçı
Aktif Yılları: 1989 yılından bu yana
imdb-logo
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi

Hakkında

Bennu Gerede kimdir? Bennu Gerede, 30 Ağustos 1971 tarihinde İstanbul’da dünyaya gözlerini açmıştır. Babası Dr. Selçuk Gerede, annesi senarist-yönetmen Canan Gerede’dir. Nişantaşı’nın meşhur caddesinin adı dedesinin adını taşımaktadır. Dedesi, kurtuluş savaşı gazisi ve Atatürk’ün yaveri eski büyükelçi albay Hüsrev Gerede’nin ta kendisidir.

Bennu adının anlamı Mısır’dan gelen “Anka Kuşu” demektir. Ablası Şiva Fas’ta yaşamaktadır. Bennu Gerede henüz altı aylıkken babasının işinden ötürü New York’a taşınmıştır. Babası Birleşmiş Milletler doktoru olarak 15 yıl süre ile New York’ta görev yapmıştır.

Lisans eğitimini New York’ta yer alan Parsons School of Art’ta fotoğrafçılık üzerine almıştır. Eğitimini tamamladıktan sonra ablası Şiva ile beraber İstanbul’a döndü. Oyunculuk, fotomodellik, mankenlik yaptı. Bu arada anne ve babası ölene dek boşanmamalarına rağmen ayrı yaşamışlardır. Bennu Gerede bir süre sonra Fransa’nın güneyinde yer alan bir yatılı okula gitti ve 4 yıl daha fotoğrafçılık üzerine çalışmalar yaptı.

İlginizi çekebilir: 1990’lı Yılların 20 En İyi Türk Filmi

Sonrasında Türkiye’ye dönerek üniversitede eğitimini almış olduğu fotoğrafçılık üzerine çalışmaya başladı. Bennu Gerede, uzun süre ile New York’t yaşadı. Dünyanın çeşitli ülkelerinde çok sayıda fotoğraf sergisi açmıştır.

Bennu Gerede oyunculuk yaşamına ilk adımını TRT için çekilmiş olan “İz Peşinde” adlı dizide canlandırdığı Füsun karakteri ile atmıştır. İlk sinema filmi ise 1991 yılında senaristliğini ve yönetmenliğini Ersin Pertan’ın üstlendiği “Kurt Kanunu” adlı uyarlama filmidir.

İkinci filmi olan “Aşk Ölümden Soğuktur” da Kadir İnanır ile başrolü paylaştı. Bu filmin senaryosunu yazan da yönetmenliğini yapan da annesi Canan Gerede Altın Portakal Film Festivli’nde en iyi yönetmen ödülünü almıştır. Filmde 80’li yılların ünlü ismi Bergen’in yaşamı anlatılmaktaydı.

Bennu Gerede, 1999 yılının başlarında Amsterdam’da tanışmış olduğu fotoğrafçı  Koray Erkaya ile beraber 1999 yılında Mısır’ın Sina Çölünde Bedevi geleneğine uygun olarak dünya evine girmiştir. 2000 yılında Ne York’ta Dilan ve Daren adında ikiz oğulları dünyaya gelmiştir. 2001 yılında Miro adında bir oğlu daha dünyaya geldi, 2006 yılında ise eşi ile ayrılmışlardır.

Gerede, Ahmet Ağaoğlu ile 2006 yılında bir ilişki yaşamış ve bu ilişki sonucunda 2007 yılında Kai adında 4. oğlu dünyaya gelmiştir.

Gerede, 19 Mart 2010 tarihinde Cem Büyükhanlı ile dünya evine girmiş, 6 Mayıs 2011 tarihinde ise boşanmışlardır.

Gerede, 2013 yılında Panama’da çekilen ve yapımcılığını Acun Ilıcalı’nın üstlenmiş olduğu sevilen program Survivor Ünlüler-Gönüllüler yarışmasında ünlüler takımında yarışmıştır.

Bennu Gerede 4 oğlu ile birlikte 2016 yılında Endonezya’ya yerleşmiş ve Alem Dergisine vermiş olduğu röportajda “Kabile Gibiyiz” açıklaması ile gündeme oturmuştur.

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
googlebiyografiinfo

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu