Yabancı Erkek Ünlüler

Benito Mussolini

Benito Mussolini Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Benito Mussolini
Tam adı: Benito Amilcare Andrea Mussolini
Doğum tarihi: 29 Temmuz 1883
Doğum yeri: Predappio, İtalya
Boyu: 
Burcu: Aslan
Ailesi: Rosa Maltoni, Alessandro Mussolini
Eşi: Rachele Mussolini
Çocuk (ları): Benito Albino Mussolini, Edda Mussolini, Vittorio Mussolini, Bruno Mussolini, Romano Mussolini, Anna Maria Mussolini
Mesleği: Ulusal Faşist Partinin lideri olan İtalyan politikacı ve gazeteci, öğretmen
Aktif Yılları: 1915-1945
Başlıklar

Hakkında

Benito Mussolini kimdir? Benito Mussolini, Avrupa’nın ilk faşist lideridir. İtalya’yı yönetirken lider anlamına gelen Duce unvanını kullanmıştır. İnsanlık tarihinin en acımasız katliamlarını gerçekleştirmiştir. Faşizmin peygamberi olarak da anılmaktadır.

Benito Mussolini, 29 Temmuz 1883 tarihinde İtalya’nın Emilia-Romagna bölgesinin merkezi olan Forli’de dünyaya gelmiştir. Tam adı Benito Amilcare Andrea Mussolini’dir. Annesi öğretmen Rosa Maltoni, babası ise nalbant ve sosyal aktivist Alessandro Mussolini’dir. Sekiz yaşındayken insanlara taşla saldırması nedeniyle yatılı okula gönderilmiştir. Öğretmenine mürekkep hokkası fırlattığı ve bir arkadaşını yaraladığı için okuldan atılmıştır. Buna karşın yüksek notları sayesinde mezun olabilmiştir.

Benito Mussolini, 1902 yılında askerlikten kaçmak için İsviçre‘ye gitmiştir. Kural tanımaz davranışları nedeniyle bir gününü hapishanede geçirmek zorunda kalmış ve sınır dışı edilmesiyle tekrar İtalya’ya dönmüştür. “L’Avvenire del Lavoratore” isimli sosyalist gazetenin editörlüğünü yapmıştır. Politikacı ve gazeteci Cesare Battisti’nin gazetesi Il Popolo‘da çalışmaya başlamıştır.

Claudia Particella, l’amante del cardinale( The Cardinal’s Mistress) isimli romanı kaleme almıştır. Kitapta din otoritelerine saygısızlık içeren bölümler olması nedeniyle işine son verilmiştir. Central Organ of the Socialist Party üyesi olan Mussolini, partinin gazetesi L’Avanti‘de redaktör olarak çalışmıştır.

1915 yılında sosyalist partinin savaş karşıtı manifestosunu imzalamış, yine de Birinci Dünya Savaşı sırasında İtalya’nın savaşa katılıması için çabalayan Fasci d’azione rivoluzionaria örgütünü kurmuştur. Avusturya–Macaristan İmparatorluğu’nun idaresindeki Adriyatik Denizi‘nin doğu yakasını İtalya’ya dâhil etmeye karşı çıkmıştır. Bu nedenle sosyalist partiden çıkartılmıştır. Il Popolo d’Italia isimli gazeteyi kurmuştur.

Benito Mussolini, 1919 yılında “Faşist Mücadele Birliklerinin İttifakı”nı kurmuştur. 1922 yılında 26 bin faşist, Napoli’den Roma’ya yürümeye karar vermiştir. Parti az oy almıştır. Buna rağmen Kral Emanuele tarafından başbakan olarak atamıştır. 39 yaşında yönetimde söz sahibi olan  Mussolini, Adolf Hitler için de ilham kaynağı olmuştur.

Benito Mussolini, iktidar olduğu dönemde liberallerin desteğini de almıştır. İtalya polis devleti haline gelmiştir. Faşit olmayan partiler kapatılmış ve kitap ve gazetelere sansür uygulanmıştır. Çiftçileri teşvik etmesiyle işsizlik azalmıştır. İtalya’da kanunlar yeniden yazılmıştır. 1929 yılında İtalya ile kilise arasında Patti Lateranensi Antlaşması imzalanmıştır. Böylece ülkenin dini Katolik olarak belirlenmiştir. Vatikan’ın bağımsızlığı ilan edilmiştir. Doğduğunda vaftiz edilmeyen Mussolini, kilise tarafından vaftiz edilmiş ve Katoliklerin de desteğini almıştır.

Benito Mussolini, Roma İmparatorluğu’nu yeniden canlandıracağını iddia etmiştir. Faşist düşüncelerini Giovanni Gentile’nin kaleme aldığı Enciclopedia Italiana’da yer alan makalede ayrıntılarıyla anlatmıştır. Mussolini’nin Almanya, Berlin ve Roma Mihverini kurması, Hitler’in İtalya üstündeki etkisini artırmıştır. Hitler 1939 yılında Polonya sınırını geçerek 2. Dünya Savaşı’nı başlatmıştır. Mussolini, Mihver Devletleri kapsamında girdiği savaşta birçok cephede mağlup olmuştur. Bu durum talya’da aldığı desteğin azalmasına sebebiyet vermiştir.

Kral Emanuele, direnişçilerin etkili olması üzerine Mussolini’yi görevden almış ve tutuklatmıştır. Hitler’in emri ile özel Fallschirmjager birimi Benito Mussolini’yi 12 Eylül 1943 tarihinde tutuklu bulunduğu otelden kaçırmıştır. Mussolini, önce Roma’ya sonra Viyana’ya kaçırılmıştır. Mussolini, İtalya’ya döndüğünde Rocca delle Caminate isimli yere taşınmıştır. Sonraki yıllarda Cumhuriyetçi Faşist Parti ile birlikte İtalyan Sosyal Cumhuriyeti’ni kurmuş ve hükümet işlerini üstlenmiştir. Ancak bu hükümet başarılı olamamıştır.

Benito Mussolini, 1945 yılında Almanya’nın yenilgisi kesinleştiğinde İsviçre’ye kaçmaya çalışmıştır. Koministler Mussolini’yi yakalamıştır. Mussolini Mezzegra’da De Maria ailesinin çiftlik evine götürülmüştür. Mussolini ile metresi orada bir gece kalmıştır. 28 Nisan tarihinde Walter Audisio Ulusal Kurtuluş Komitesi’nden aldığı emir ile Mussolini’yi ve metresini öldürmüştür.

Mussolini taraftarları da aynı gün asılarak idam edilmiştir. Mussolini ve sevgilisinin cesetleri Loreto Meydanı’nda Esso isimli benzin istasyonunun çatısına asılmıştır. Mussolini’nin cesedi devrik lider Musocco mezarlığına gömülmüştür. Benito Mussolini’nin kurşuna dizilerek öldürüldüğü söylenmiştir. Bu konuda farklı görüşler olmuştur.

Mussolini’nin torunu Guido Mussolini, büyükbabasının ölüm nedeninin kesinleşmesi için yasal yolara başvurmuştur. Diğer torunu Alessandra Mussolini bu girişime karşı çıkmıştır.

Mussolini, I. Dünya Savaşı‘nın başladığı yıl Ida Dalser ile Milano‘da evlenmiştir. 1915 yılında oğlu dünyaya gelmiştir. Mussolini ilk oğlunun doğumundan bir süre önce Rachele Mussolini ile evlenmiştir. Bu evlilikten Edda , Vittorio, Bruno, Romano , Anna Maria isimlerinde 5 çocuğu olmuştur. Rachele Guidi, kaçmaya çalışırken yakalanmış, daha sonra ise serbest bırakılmıştır. İtalyan devleti Rachele Guidi’ye yalnızca dul ve yetim aylığı ödemiştir. Bir restoranda aşçı olarak çalışan Guidi,  1979 yılında ölmüştür. Benito Mussolini’nin torunu Alessandra Mussolini, Sosyal Hareket Partisi’nin kurucusu faşist bir politikacıdır.

Atatürk’ün Mussoliniye Verdiği Ayar

Benito Mussolini, 1933 yılında Rodos’a 40 bin askeri yığmış ve Atatürk’e elçisi Povli Koraçelli’yi göndermiştir. 4 ay içinde İzmir’in İtalyanlara teslim edilmemesi halinde 40.000 bin askerle şehri zorla alacağını bildirmiş. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Mussollini’nin 40 bin askerle İzmir’i alamayacağını ama kendisinin 4 bin Mehmetçik’le Roma’ya girebileceğini bildirmiştir.

Benito Mussolini Eserleri

  1. 1910 – Claudia Particella, l’amante del cardinale( The Cardinal’s Mistress)

Benito Mussolini Sözleri

“Aslan olarak bir gün yaşamak, yüz yıl boyunca koyun olarak yaşamaktan daha iyidir.”

“Kendi payıma 50 bin silahı 50 bin oya tercih ederim.”

“İlerlersem; beni takip ediniz! Gerilersem beni öldürünüz! Eğer ölürsem;  intikamımı alınız!”

“Stalin’in kellesini faşizmin baltasıyla koparacağım”

Videoları

Fotoğrafları

Selen Özcep

Büro Yönetimi mezunuyum. Öğrenmeyi ve günceli takip etmeyi seviyorum. En güçlü sevgi göstergesinin de en güçlü silahın da kelimeler olduğuna inanıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu