Mental Sağlık

Ben Bunu Daha Önce Yaşamıştım! /Dejavu Nedir?

instagram takipçi hilesi

Birçok insan tarafından yaşanan ben daha önce bunu yaşamıştım yada ben şu kişiyi daha önce görmüştüm hissi hala anlam kazanamamıştır.Bu hissi yaşadığımızda düşünürüz fakat nereden hatırladığımız sonucuna bir türlü varamayız.İşte tam da bu duygunun adı dejavu olarak adlandırılmaktadır.

dejavu nedir

Beyinsel bir olay olan dejavu farklı tiplerde görülebilmektedir.Birincisi: Birini  ilk defa görürüz fakat daha önceden gördüğümüze eminizdir bu durum dejavunun görsel tiplemesidir.İkincisi: İlk defa karşılaşılan bir duruma karşı olan hissi içimizde daha önce yaşamış gibi hissedersek buda dejavunun hissel olarak karşımıza çıkmasıdır.Üçüncüsü ve son olanı en az rastlanan fakat en ilginç olanı hiç bilmediğimiz bir mekanda hiç görmediğimiz bir yerde aradığımızı kendimizden emin bir şekilde bulabilmemizdir.

Peki bu durum beynin bize bir oyunu mu yoksa altıncı hissin kuvvetliliğinin bir göstergesi mi ?

dejavu nasil ve neden olur 768x461

Bu konu hakkında birçok teori bulunmaktadır.Bir teoriye göre sağ ve sol gözün gördüğünü beyine aktarırken arasında çok kısa bir süre farkının olması sonucu iki algı oluşması yönünde.Fakat görme engelliler üzerinde uygulanan araştırmalara göre onlarında farklı duyularda dejavu yaşadığını kanıtlamış ve teoriyi çürütmüştür.Bir başka teoriye göre beynin ve hafıza bölümünün ilişkisinden kaynaklanıyor.

Dejavu Nedir ?

Beyin gözle görülen duyulan ve hissedilen her şeyi bizim irademiz dışında bir makine gibi kaydediyor.Bu kaydettiklerini de beynin bir bölümünde ilişkilendirerek depoluyor.Bu depolama esnasında bazı benzer durumlar veya görseller üst üste gelebiliyor ve beyin hatırlamaya çalıştıkça depoladığı bilgilerle görülen arasında çatışma yaşanıyor.Tam da bu duruma dejavu adı veriliyor.

beyin

Beynin depolaması arttıkça bu durum da sıklıkla yaşanmaya devam ediyor. Alzheimer hastalığı da oluşumu da bu teorinin ne kadar gerçek olduğunu da kanıtlıyor.Beynin depolama alanında ve hafızada oluşan hasar sonucu beyin duyuları ayrıştırma da zorlanıyor ve benzerlikler sıklıkla yaşanmaya başlıyor.Bu durum ilerledikçe geçmiş ve gelecek arasında git gel yaşanıyor.

Geçmişten günümüze üzerine birçok teorilerde bulunulan dejavu sayesinde oldukça önemli sonuçlara varılmış ve daha gerçekçi veriler elde edilmiştir.Beynin daha çözülemeyen birçok tarafı olmasına rağmen öğrenilen her mekanizması sayesinde hafıza hastalıklarına da çözümler ve tedavi yolları bulunmaya devam edilmektedir.

Kaynak
web sitesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu