Cilt Sağlığı

Bel Soğukluğu (Gonore) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Bel soğukluğu hem erkek hem de kadınları enfekte edebilen cinsel yolla bulaşan bir bakterinin neden olduğu bir enfeksiyondur. Bel soğukluğu genel olarak boğaz bölgesi, rektum ya da üretra’yı etkiler. Kadınlarda, bu hastalıkta servikse bulaşabilir.

Bel soğukluğu en sık cinsel ilişki sırasında yayılır. Ancak, hamile bir kadın enfeksiyonlu ise bebeği doğum sırasında enfeksiyon kapabilir. Bebeklerde gonore en sık gözü etkiler.

Gonore, birçok vakada semptomlara neden olmayan yaygın bir enfeksiyondur. Enfekte olduğunu bile bilmiyor olabilirsin. Cinsel ilişki yapmaktan kaçınmak, prezervatif kullanmak cinsel ilişki yapıyorsanız ve karşılıklı olarak tek eşli bir ilişkide olmak, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önlemenin en iyi yoludur.

bel soğukluğu 1

Belirtileri

Çoğu durumda, gonore enfeksiyonu belirtilere neden olmaz. Semptomlar ortaya çıktığında, gonore enfeksiyonu vücudunuzdaki birçok bölgeyi etkileyebilir, ancak genel olarak genital sistemde görülür.

Erkeklerde gonore enfeksiyonu belirtileri ve semptomları şunları içerir:

 • Ağrılı idrara çıkma
 • Penisin ucundan bir akıntı
 • Bir testiste ağrı veya şişlik

Kadınlarda gonore enfeksiyonu belirtileri ve semptomları şunları içerir:

 • Artan vajinal akıntı
 • Ağrılı idrara çıkma
 • Vajinal cinsel ilişki sonrası gibi dönemler arasında vajinal kanama
 • Ağrılı ilişki
 • Karın veya pelvik ağrı

bel soğukluğu 2

Bel Soğukluğu Nedenleri

Bel soğukluğuna bakteri Neisseria gonorrhoeae neden olur. Bel soğukluğunun bakteri en sık oral, anal veya vajinal ilişki dahil olmak üzere cinsel temas sırasında bir kişiden diğerine geçer.

Önleme

Bel soğukluğu riskini azaltmak için adımlar atın:

 • Cinsel ilişki yaşarken bir prezervatif kullan: Cinsel ilişki yapmaktan kaçınmak, bel soğukluğunu önlemenin en kesin yoludur. Ancak cinsel ilişki yapmayı seçerseniz, anal ilişki, oral ilişki veya vajinal ilişki de dahil olmak üzere herhangi bir cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanın.
 • Eşinizden cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı test edilmesini isteyin: Eşinizin belsoğukluğu dahil cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için test edilip edilmediğini öğrenin. Değilse, test edilmek isteyip istemediğini sorun.
 • Olağandışı belirtileri olan biriyle cinsel ilişki yapmayın: Eşiniz, idrar yaparken yanma veya genital döküntü veya boğaz gibi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon belirtileri veya semptomları varsa, o kişiyle cinsel ilişki yaşamayın.
 • Düzenli bel soğukluğu taramasını düşünün: 25 yaşından küçük tüm cinsel açıdan aktif tüm kadınlar ve yeni bir cinsel ilişki partneri, birden fazla cinsel ilişki partneri, eşzamanlı partner ile cinsel ilişki partneri veya daha fazla cinsel ilişki partneri olanlar gibi artmış enfeksiyon riski taşıyan yaşlı kadınlar için yıllık tarama önerilir.

Bel soğukluğu ile dezenfeksiyonu önlemek için, siz ve cinsel ilişki partneriniz tedaviyi tamamladıktan ve varsa belirtilerin çözülmesinden sonra yedi gün boyunca korunmasız cinsel ilişkiden uzak durun.

bel soğukluğu 3

Bel Soğukluğu ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu