Alternatif TıpKişisel Bakım

Banyo Tuzu Nedir? Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

banyo tuzu 1

Banyo Tuzu Nedir?

Banyo tuzu, kristal bir tuz olarak bilinmektedir. Bu tuzun en büyük özelliği, rahatlatıcı bir etkiye sahip olmasıdır. Vücudun gün boyunca maruz kaldığı kirli havadan, güneş ışınlarının olumsuz etkilerinden ve negatif enerjiden arınmasına yardımcı olur.

Banyo tuzunun yapısı sülfat ve magnezyumdan meydana gelmektedir. Sahip olduğu özel yapısı ile cildin tahriş olmasını engeller. Bazı banyo tuzları aromalı olarak üretilmektedir. Her birinin etkisi farklı olabilir. Aromasız olarak satılan banyo tuzlarına ekstra doğal yağ eklenebilir.

banyo tuzu 3

Banyo Tuzu Ne İşe Yarar?

Banyo tuzu, vücuttaki elektriğin atılmasında ve stresten arınmada oldukça etkili bir üründür. Banyo esnasında küvetteki suya banyo tuzu ilave etmek, rahatlamayı ve negatif enerjinin uzaklaşmasını sağlar. Bu sırada çeşitli yağlardan da faydalanmak mümkündür. Küvet içerisindeki suya hoş kokulu yağlar da damlatılabilir. Güzel kokular, stresin azalmasında ve kişinin kendini huzurlu hissetmesinde oldukça etkilidir. Kişiye olumlu bir geri dönüş sağlayan banyo tuzu, bu yararlarından dolayı tercih edilmektedir.

Özel yapısı sayesinde peeling uygulaması olarak da kullanılabilmektedir. Yapısındaki magnezyum ve sülfat, peeling olarak kullanılmasına yardımcı olur ve tahrişi önler.

banyo tuzu 2

Banyo Tuzunun Faydaları nelerdir?

Banyo tuzu, vücuda pek çok fayda sağlayan bir üründür. Bu ürünü haftada 1 kere kullanmak mümkün olmaktadır. Banyo tuzunun sağladığı faydalar aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

 • Stresi ortadan kaldırır.
 • Yorgunluğa iyi gelir.
 • Cildin nemlenmesinde etkilidir.
 • Sırttaki ve boyundaki ağrıların giderilmesinde oldukça etkilidir.
 • Kas gevşetici özelliği bulunur.
 • Ciltteki gözeneklerin açılmasında etkilidir.
 • Gözeneklerin açılması halinde derin cilt temizliği yapılmasına imkan sağlar.
 • Ciltte botoks etkisi meydana getirir.
 • Vücuttaki kan dolaşım hızını arttırır ve cilde canlılık kazandırır.
 • Ter kokusuna ve ayak kokusuna iyi geldiği bilinmektedir.
 • Vücuttaki toksinlerin atılmasında oldukça etkili bir yöntemdir.
 • Cildin yumuşamasına yardımcı olur.
 • Egzama ve sedef gibi deri hastalıklarında iyileştirici etkiye sahiptir.
 • Deniz tuzunun yapısında bulunan çeşitli mineraller cildin beslenmesinde etkilidir.
 • Deri dökülmesi ve böcek ısırığı gibi problemlere iyi gelir.

Banyo tuzu, oldukça fazla yarar sağlayan bir üründür. Banyo esnasında kullanılır ve stresi büyük oranda ortadan kaldırır. Banyo küveti dışındaki kullanım alanı ise peeling uygulamalarıdır. Ölü derinin vücuttan uzaklaştırılmasında oldukça etkili doğal bir üründür. İçeriğindeki mineralleri, cildin beslenerek canlı ve taze kalmasına etki sağlar.

Gözeneklerin açılmasını sağlayarak derinlemesine temizliğe zemin hazırlar. Bu da ciltteki solgun görünümü büyük oranda azaltır. Kan dolaşımını hızlandırdığı için canlı, parlak ve bakımlı bir görüntü sağlar.

Stresin azalmasında etkili olması, uyku esnasında da fayda sağlar. Uykuya geçiş süresini kısaltır ve rahat bir uykuya zemin hazırlar. Kaslardaki yorgunluğun giderilmesinde de etkili olduğu için uyku süreci rahat geçer.

banyo tuzu 4

Banyo tuzu, aynı zamanda ayak bakımında da kullanılabilir. Ilık su doldurulan bir kovanın içerisine banyo tuzu eklenir. Daha sonra ayaklar bu suyun içerisinde 15 – 20 dakika kadar bekletilir. Bunu haftada 1 defa yapmak yeterli olacaktır.

Vücuda birçok faydası olan banyo tuzunun sürekli kullanılması tavsiye edilir. Haftada 1 defa kullanılması yeterli olur. Süreklilik halinde vücuda olan faydaları artış gösterecektir. Stres, cilt kirliliği, kas ağrıları, ter kokusu, uykusuzluk, yorgunluk, cilt hastalıkları, cilt kuruluğu gibi çeşitli birçok sorunun giderilmesinde oldukça etkili bir üründür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu