Hastalıklar

Bahar Alerjisine Karşı Beslenme Önerileri

instagram takipçi hilesi

Sonunda beklediğimiz bahara kavuştuk. Çiçekler, böcekler falan derken bayağı coşkuyla kutladığımız bir şeye dönüştü baharın gelişi bizim için. Yani aslında durum bazen tam da böyle olmayabilir. Yani bahar herkes için aynı coşkuyu getirmiyor olabilir. Bahar alerjisi denen bir şey var ki ciddi ciddi insanın yaşam kalitesini düşürüyor. Halk arasında bahar alerjisi ya da saman nezlesi olarak bilinen ve tıptaki adı da alerjik rinit olan polen alerjisidir.

Bahar Alerjisi

Kızarık ve sulu gözler, hapşırıklar, kaşıntılar, kızarıklıklar… Daha başka şekilde bünyede etkisini gösteren çeşitleri de mevcut. Mesela saç ve ciltte de ciddi etkileri görülebiliyor. Peki ne yapılabilir? Biz bu bahar alerjisini beslenme şeklimizi değiştirerek atlatabilir miyiz? Evet, atlatabiliriz. Özellikle bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için baharda beslenme şeklimize son derece dikkat etmeliyiz.

Beslenmenize dikkat!

Bu dönemde bedenimiz için yeterince enerji alıp almadığımıza özen göstermeliyiz. Vücudumuzun yeterli enerji ihtiyacını karşılamadığımızda bedenimiz düzenli olarak işlevlerini yerine getiremeyecektir. Bunun için öncelikle vücudumuzun temel enerji kaynağı olan karbonhidrat, yağ ve proteinleri düzenli şekilde tüketmeliyiz. Karbonhidrat ve meyveler, bünyemize posa ve vitamin sağlar. Proteinler, enzimlerin, hormonların ve dokuların  yenilenmesini ve yeniden üretilmesini sağlar. Yağ ise hücre bütünlüğünü sağlar ve hücrelerin içine girip çıkan maddelerin sorumluluğu da hücre zarındaki yağlardadır. 

beslenme 2

Vücudumuzun temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra vücudumuzda değerlerine dikkat etmemiz gereken bir diğer kategori ise mineral ve vitaminlerdir. Herhangi bir vitamin ya da mineral eksikliği depresyona kadar giden birtakım ciddi rahatsızlıklara neden olabiliyor. Yine koyu yeşil yapraklı sebzelerden karşılayabileceğimiz antioksidanlar da en az  vitamin ve mineral kadar  önem taşımaktadır. 

Bunların yanında almamız gereken gıdalar da bulunmaktadır. Mesela koruyucu, renklendirici, kıvam verici olan katkı maddeleri içeren paketli ve işlenmiş gıdaları özellikle mevsim geçişlerinde tüketmek çeşitli alerjileri tetikleyebilir, etkilerini artırabilir.

Bunun yanında her derde deva olan suyu da kesinlikle bol miktarda tüketmek alerjilerin etkilerini azaltacaktır. Çay ve kahve tüketimini azaltmak da yine alerji etkilerini destekleyici yönde etki edecektir.

beslenme

Beslenme dışında dikkat edebileceğiniz diğer hassas noktaları da göz önünde bulundurmak işinizi kolaylaştıracaktır. Fakat asla tam olarak alerjinin geçmesini sağlamaz. Sadece alerji etkilerini azaltabilir ve daha rahat bir bahar geçirebilirsiniz.

 

UYARI!

İçerikte yer alan bilgiler ve görseller çeşitli kaynaklardan derlenerek oluşturulmuştur. Yazı tedavi ve teşhis niteliği taşımamakta olup bir bilgilendirme yazısıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız sırasında doktorunuza başvurmanız önerilir. 

Kaynak
uplifershurriyetneoldu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu