Ayrton Senna

Formula 1 Efsanesi "Ayrton Senna" Kimdir?

 Ayrton Senna
Tam adı: Ayrton Senna da Silva
Doğum tarihi: 21 Mart 1960
Doğum yeri: Santana, São Paulo, Brezilya
Ölüm tarihi: 1 Mayıs 1994
Ölüm yeri: Major Carlo Alberto Pizzardi Hospital, Bolonya, İtalya
Boyu: 
Burcu: Koç
Ailesi: 
Eşi: Lilian de Vasconcelos Souza (e. 1981–1983)
Çocuk (ları): 
Mesleği: Yarış Pilotu, Formula Pilotu
Aktif Yılları: 1984 ve 1994 yılları arası
youtube-chanel Ayrton Senna
Başlıklar

Hakkında

Ayrton Senna Kimdir? Ayrton Senna, Formula 1 yarışçısıdır.

Ayrton Senna, 21 Mart 1960 tarihinde Brezilya’da dünyaya gözlerini açtı. Babasının destekleri ile genç yaşta yarış pilotluğu yapmaya başladı.

İLGİLİ İÇERİKLER

20’li yaşlarında üniversite eğitimini yarıda bıraktı. Yarışlara katılabilmek için İngiltere’ye gitti. 1981 yılında girdiği 18 Formula Ford Yarışını 13 tanesini kazandı. 1982 yılında Formula Ford 2000 ve 1983 yılında İngiliz Formula 3 yarışlarında birinci oldu.

1984 yılında Formula 1‘e geçiş yaptı. İlk Grand Prix Yarışını 1985 yılında kazandı. Bu başarısını tam 41 kez tekrarladı. 1981 yılında Lilian de Vasconcelos Souza ile dünya evine girdi. Çift 1983 yılında ayrıldı.

1988, 1990 ve1991 senelerinde Formula 1 Şampiyonu oldu. Bu başarıyı elde eden en genç yarışçı unvanını elde etti. Sürekli aynı hız ile yarıştığı için “Sihirbaz” lakabını aldı. Dünyanın en iyi otomobil yarışçılarından bir tanesi olarak bilinmektedir.

Ayrton Senna, 1 Mayıs 1994 tarihinde İtalya’da organize edilen Formula 1 yarışlarında geçirdiği talihsiz bir kaza sebebi ile hayatını kaybetti. Williams ile girdiği mücadele sırasında pistten çıktı ve beton duvara çarptı. Milyonlarca kişi o anı televizyonlarından izledi. Senna, olay yerinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Senna, kariyeri boyunca pek çok tehlikeli an yaşamıştı. Herkes onun bir kaza yaşamasından korkuyordu. Maalesef herkesin korktuğu gerçekleşti. Pek çok kişi tarafından ölümsüz kahraman olarak anılmaktadır. Her yıl 1 Mayıs günü anma törenleri düzenleniyor.

Videoları

Senna’nın geçirdiği kaza 👇

Fotoğrafları


Bu içeriğimiz hakkında hemen aşağıdan yorum yaparak, katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca, Facebook sayfamızı beğenebilir, Instagram hesabımızı takip edebilir, Twitter hesabımızı takip edebilir ve Pinterest'te bizi bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca bakabileceğiniz bilgi
Kapalı
Başa dön tuşu