Beslenme ve DiyetYaşam

Avokado Meyvesi’nin Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Avokado, Orta Meksika’da yetişen ve defnegiller ailesinden olan bir ağacın meyvesidir. Yaklaşık yirmi mineral, vitamin ve omega-3 yağ türünü içerir. 100 gram avokado içeriği analiz edildiğinde %10 E vitamini, %13 B6 vitamini, %14 B5 vitamini, %14 potasyum, %17 C vitamini, %20 folik asit ve %26 K vitamini içermektedir. Ayrıca, B1, B2, magnezyum, manganez, demir ve bakır gibi vitamin ve mineralleri de içerir.

avokado 1

Avokado’nun Faydaları

Kilo Kontrolü İçin İdealdir

Avokado’nun kilo vermek isteyenler ya da mevcut kilosunu korumak isteyenler için diyet listelerinde yer aldığını duymuş olabilirsiniz. Diyetlere dahil olmanın sebepleri arasında lezzetli olması ve dolgunluk hissi vermesidir. Dolgunluk hissi, içeriğindeki guacamole maddesi sayesindedir.

Vitaminlerden Maksimum Faydalanmanızı Sağlar

Avokado içeriğindeki K, E, D, A, beta-karoten, likopen gibi vitaminler ve mineraller, yağda çözünen vitaminlerden maksimum şekilde faydalanmanıza yardımcı olur. Araştırmalar, avokado tüketiminin bu emilimi 15 kata kadar artırabileceğini göstermektedir.

Göz Sağlığı İçin Önemlidir

Avokado, içerdiği zeaksantin ve lutein ile göz sağlığı için oldukça faydalıdır. Bu iki madde yaşlanma belirtilerini azaltmada ve hasarı azaltmada çok önemlidir. Yaş ilerledikçe oluşan görme bozukluğuna da fayda sağlar.

avokado 2

Depresyona Karşı Etkilidir

Folik asidin insanlar üzerindeki etkilerinin neredeyse hepimiz farkındayız. Burada iyi bir folik asit kaynağı olan avokado, depresyon riskini azaltmada etkilidir. Ayrıca, ruh hali ile birlikte uyku ve iştahın düzenlenmesinde de çok etkilidir. Bu meyveyi diyetisyen kontrolünde tüketmek psikolojiniz üzerinde de olumlu etkileri olabilir.

Sindirim İçin Yararlıdır

Bir avokado, ağırlığının %7’sinde lif içerir. Diğer meyve ve sebzelere bakıldığı zaman bu oranın oldukça yüksek olduğunu görebilirsiniz. Öyleyse, sağlığımız üzerinde lif tüketmenin faydası nedir? Yeterli miktarda lif tüketmek kan şekeri düzenler, bağırsaklardaki iyi bakterileri besler ve kilo vermeyi destekler. Lifin ne oluğunu ve faydalarını bilmiyor ve öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki linkte bulunan yazımızı okuyabilirsiniz.

Lif Nedir? Faydaları Nelerdir?

Avokado’nun Diğer Faydaları Nelerdir?

  • Avokado’nun kalp sağlığı için iyi olduğu bilinmektedir.
  • Bazı araştırmalar, avokado’nun bazı kanser türlerine karşı savaşta yardımcı olduğunu göstermektedir.
  • Avokado, magnezyum ve potasyum bakımından zengin olduğu için kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.
  • Bu meyve ayrıca A, C ve E vitaminleri ile cilde faydalıdır.
  • Saça canlılık verir.
  • 100 gram avokado’nun, 2 gram protein içerdiği bilinmektedir.
  • B1, B2 proteini ve magnezyum içeriği fiziksel ve zihinsel gelişimi desteklediğinden bebek maması olarak hazırlanabilir.
  • Avokado solunumu yeniler ve ağızdaki bakterileri öldürmeye yardımcı olur.

avokado 3

Avokado’nun Faydaları ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=lg65kEy5_bY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu