Maksat Yazmak

Atatürk Ne Yaptı? Diyenlere

instagram takipçi hilesi

Arkadaşlar uzun zamandır sizlerle olamadım. Sizlerden özür dilerim… Uzun zamandır medyada, “Atatürk ne yaptı ?” diyenlere cevaben bu nacizane yazımı yazmak istedim.

Ataturk ve ingiliz krali Edward Ataturk un elini operken

Atatürk 1924 yılında henüz çiçeği burnunda, bir cumhuriyet kurduğunda önünde bir enkaz vardı. Tek güvencesi azimli Türk milletiydi. Tutunacak başka bir dalı yoktu. Dünya ekonomik​ bir çöküntü içindeydi. Atatürk’ün önünde Osmanlıdan Kalan, o zamanlar ödenemez denilen, bir borç vardı.

Karşısında geçip, “biz bu borcu ödeyemeyiz “diyenlere bu bizim ecdadımızın borcudur. Ödenecek arkadaşlar diyen bir liderdir Atatürk.

Osmanlı imparatorluğunun borçlarını ödedikten sonra da “ne yaptı?” bir de ona bakalım. Tabi ki burada yaptığı bütün hizmetleri ve başarıları yazmaya kalksak, sanırım bu yazımı okumak için aylarca internetin başında oturmak zorunda kalırsınız. Onun için kısa özet bilgiler vereceğim. Atatürk 1924-1938 arasında ekside olan bir ekonomi ile​Osmanlı imparatorluğunun sattığı, Mersin demir yolu ,Anadolu Bağdat demiryolu ,Bandırma- menemen -Manisa demiryolu, İzmir demiryolu, Basmane İzmir ,Afyon demiryolu ,Aydın demiryolu ,Bursa demiryolu, Mudanya demiryolu ,Edirne Sirkeci şark demiryolu, İstanbul Trakya demiryolu ,toprak kale İskenderun demiryolu ,yani hemen hemen bütün demiryolu ağı parası ödenerek geri alınmıştır.

Tabiki bunların dışında, Haydar paşa limanı ,İzmir rıhtım işletmesi ,İzmir hava gazı şirketleri, İstanbul telefon şirketi ,Kozlu kömür işletmesi, İzmir telefon şirketi ,Murgul bakır işletmesi, İstanbul elektrik işletmesi ,tramvay işletmeleri daha bunun gibi nice işletmeleri, Osmanlı imparatorluğu satmış. Atatürk parasını ödeyip geri alınmıştır.

Atatürk Yabacı devletlerin elinde olan işletmeleri aldıktan sonra, şöyle demiştir;

” -Aziz Türk milletinin ayağındaki prangalar artık kopmuştur.”

Atatürk durmamış, aynı azimle Türk milletinin​ inanılmaz mücadelesi ile ekonomik hamleler yapmaya devam etmiştir. Güvendiği tek şey, Türk milletine olan sonsuz inancıdır. Tabi ki bu ekonomik hamlelerinde, hepsini burada yazmayacağım .

Neden mi? Çünkü yüzünüz kızarır, nutkunuz tutulur ,onun için özet bilgiler vereceğim.

Yıl 1924,Gölcük’te gemi tersanesi devlet demiryolları kurulması TC.İş bankası kuruldu.

Tütüncüler bankası kuruldu.

İlk milli sigorta şirketi, Anadolu sigorta kuruldu.

1925 Eskişehir cer atölyesi demiryolları malzemeleri üretmek için kuruldu .

Adana mensucat fabrikası kuruldu.

Cumhuriyet altını basımı başladı .

Türk yapımı planör uçak yapımı başladı.

1926 Türk telefon telsiz şirketi kuruldu .

Eskişehir uçak bakım işletmesi açıldı .

Al pullu şeker fabrikası kuruldu .

Kayseri uçak ve motor fabrikası kuruldu.

Adnan menderes 1950 yılında burayı kapatana kadar 112 adet savaş uçağı yapıldı tarım satış kooperatifleri kurulu Bakırköy çimento fabrikası kuruldu.

Uşak şeker fabrikası kuruldu.

1927 Bünyan dokuma fabrikası kuruldu.

Bursa dokuma fabrikası kuruldu.

ilk basketbol ligi düzenlendi .

1928 Ankara çimento fabrikası kuruldu.

İstanbul Türk mensucat fabrikası kuruldu .

Malatya elektrik santrali açıldı.

1929 Gaziantep mensucat fabrikası kuruldu.

Mersin Ayancık kereste fabrikası açıldı.

Trabzon hidro elektrik santrali açıldı.

Paşa bahçe rakı ve ispirto fabrikası açıldı.

1930 Mecidiyeköy kanyak ve likor fabrikası açıldı.

İstanbul Galata köprüsünden 70 yıldır alınan geçiş ücreti kaldırıldı.

1931 tekel genel müdürlüğü kuruldu.

T.C merkez bankası kuruldu.

1932 Diyarbakır tekel rakı fabrikası açıldı .

Türkiye sanayi kredi bankası kuruldu.

1933 Eskişehir şeker fabrikası açıldı .

Sümerbank açıldı iller bankası kuruldu .

Zonguldak yatırım bankası kuruldu .

Kayseri millî iktisat bankası kuruldu.

Türk hava yolları kurulu halk bankası kuruldu.

Ankara yüksek zirâat enstitüsü açıldı.

1934 keçi Borlu kükürt fabrikası kuruldu.

Turhal şeker fabrikası açıldı.

Isparta gül yağı fabrikası açıldı .

Bakırköy bez fabrikası açıldı.

Bursa süt tozu fabrikası açıldı.

1935 MTA kuruldu .

Etibank kuruldu .

Türkiye şeker fabrikaları genel müdürlüğü kuruldu .

Türk kuşu kuruldu.

Paşa bahçe şişe cam fabrikası açıldı .

Kayseri dokuma fabrikası açıldı.

Gaz maskesi fabrikası açıldı.

1936. Malatya iplik bez fabrikası açıldı.

Elazığ krom fabrikası açıldı.

İzmit seka kağıt fabrikası açıldı.

1937. Konya Ereğli dokuma fabrikası açıldı.

Ankara bira fabrikası açıldı.

Nazilli basma fabrikası açıldı.

Denizbank kuruldu.

Yozgat termoelektrik santrali açıldı.

Divriği demir madenleri açıldı.

Gemlik suni ipek fabrikası açıldı.

Bursa merinos fabrikası açıldı.

Eskişehir ispirto fabrikası açıldı.

Toprak mahsulleri ofisi açıldı.

Giresun fisko birliği kuruldu.

İlk denizaltı denizde indirildi.

Şimdi Atatürk ne yaptı diyen arkadaşlar ,Atatürk 14 yılda Yok olmuş bir imparatorluk tan sonra yeni bir cumhuriyet kurmuş ve yukarı da yazdığım Osmanlı’nın sattıklarını para ile satın almış buda yetmemiş. Osmanlı imparatorluğunun borçlarını ödemiş.Bununla da kalmamış, ekonomik atılımlar yapmış herşeyden önemlisi bunları yaparken borç almamış ve ölene kadar.Bu ülke için mücadele etmiştir.Doktorlar günlerin sayılı dedikleri günlerde 1938’de dersim isyanını bastırmak için hasta yatağından kalkıp, isyanı bastırmıştır.

Bu yazdıklarımı okuduktan sonra da “Atatürk ne yaptı ?“diyen arkadaşlar soruyorum ;sizlere sizin seçtiğiniz liderler ne yaptı?

Ben söyleyeyim size çok şey yaptılar! Atatürk’ün ve Türk milletinin, yoktan var ettiği herşeyi sattılar.Bu vatanın topraklarını ,parsel parsel satanlara biat edenlere söylüyorum; bu yazımı okuduktan sonra da “Atatürk ne yaptı?” diyorsanız, taşıdığınız kandan şüphe duyarım haberiniz olsun.

Sağlıcakla kalın!

Mehmet Dayı

1977 yılından bu yana , Sürekli kitap okumak ve araştırma yapmak aynı zamanda çoklu gruplara öğrendiklerimi aktarmak en büyük hobimdir. Okumak ve anlatmak için diploma mutlaka Şart Değildir. Önemli Olanı insan Psikolojisini çözebilmektir.

11 Yorum

  1. Fotoğraftaki Şahıs İngiltere Kralı değildir,siz de biliyorsunuz. Yalan Söyleyen bir İnsanın diğer dediklerinede itibar etmem. Yazınızın kıymeti sıfırdır.

    1. Sayın Ahmet Şimşek fotoğrafın çekim tarihi 4 eylül 1936 kaynak TSK arşivi yayın tarihi 12 eylül 1981 sayın şimşek yazının doğru olup olmadığına değil fotodaki kişinin edwart olup olmadığına takılmış yorum yapıyorsunuz ATATÜRK gibi büyük bir devlet adamına hakaret etme gibi bir niyetiniz varsa lütfen benim yazımı kullanmayınız kendiniz bir site kurunuz köşe yazarlığı yapınız ATATÜRK benim vazgeçilmezimdir ama şu sıralar ataya hakaret edenler pirim yapıyor lütfen benim köşemden uzak durun size saygımı koruyarak tek bir kelime sarfedeceğim ingiliz kanmı taşıyorsun…… yazımı okuyan arkadaşlar bu yazımı araştırın sizlerde bu arkadaşa gerekli cevabı yazınız yazımı okuyan diğer arkadaşlara saygılar şimşek bey hariç

  2. Fotoğraftaki Şahıs İngiltere Kralı değildir,siz de biliyorsunuz. Yalan Söyleyen bir İnsanın diğer dediklerinede itibar etmem. Yazınızın kıymeti sıfırdır.

    1. Sayın Ahmet Şimşek fotoğrafın çekim tarihi 4 eylül 1936 kaynak TSK arşivi yayın tarihi 12 eylül 1981 sayın şimşek yazının doğru olup olmadığına değil fotodaki kişinin edwart olup olmadığına takılmış yorum yapıyorsunuz ATATÜRK gibi büyük bir devlet adamına hakaret etme gibi bir niyetiniz varsa lütfen benim yazımı kullanmayınız kendiniz bir site kurunuz köşe yazarlığı yapınız ATATÜRK benim vazgeçilmezimdir ama şu sıralar ataya hakaret edenler pirim yapıyor lütfen benim köşemden uzak durun size saygımı koruyarak tek bir kelime sarfedeceğim ingiliz kanmı taşıyorsun…… yazımı okuyan arkadaşlar bu yazımı araştırın sizlerde bu arkadaşa gerekli cevabı yazınız yazımı okuyan diğer arkadaşlara saygılar şimşek bey hariç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu