Anne Sütünü Azaltan Yiyecekler Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Anne sütünü azaltan yiyecekler nelerdir sorusunun cevabını başta anne adayları ve yeni doğum yapmış hanımlar olmak üzere, hepimiz merak etmişizdir! Daha önce sizlere anne sütünü arttıran yiyecekler ile ilgili bir takım bilgiler vermiştik. Bugün de ne yememeliyiz sorusunun cevabını bulacağız.

Hiç şüphesiz ki anne sütü özellikle de yeni doğan döneminde ve bebeğin yaşamının ilk 1 yılında hayati derecede önem taşıyor. İçeriğinde bulunan mucizevi vitamin, mineral ve milyonlarca bileşen ile bebeklerin bağışıklık sistemlerinden zihinsel işlevlerine kadar pek çok alanda aktif rol oynuyor. Ancak annelere bahşedilen bu hediyeye iyi bakmak gerekiyor.

Anne sütü; stres, yetersiz gıda alımı, uykusuzluk, yorgunluk, lohusa depresyonu ve sıvı tüketimindeki aksaklıklar gibi bir takım nedenlerle, kimi zaman azalma ve hatta tümüyle kesilme gibi risklerle karşı karşıya kalabiliyor. Tüm bunların dışında, sınırlı ve kontrollü olarak tüketmemiz gereken bazı besinlere, soframızda fazla yer verdiğimizde de anne sütünün miktarı ile ilgili sorunlar yaşanabiliyor.

Öyleyse biz de bunların hangi besinler olduğuna ve anne sütünü korumak adına ne kadar sıklıkla tüketebileceğimize bir bakalım. İlgili videolara ise yazımızın sonunda ulaşabilirsiniz.

Anne Sütünü Azaltan Yiyecekler

Anne Sütünü Azaltan Yiyecekler Hangileridir?

  • Maydanoz

Anne sütü için ilk şart, kesinlikle yeterli sıvı alımıdır. Sütü arttırmak için bolca su içilmesi tavsiye edilir. Ancak maydanoz, vücuttaki suyu emerek dışarı atıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle hem bazı yemeklere hem salatalara yakışan bu yeşilliği, sınırlı olarak soframızda bulundurmalıyız. Örneğin haftada 1 kez ve bir tutam gibi…

  • Nane

Hoş ve ferahlık verici kokusuyla hem sofralarımızın süsü hem de midemizin dostu olan nane, anne sütüne olumsuz yönde etki ederek miktarını azaltmasının yanı sıra, tadını da değiştirmektedir. Yine kontrollü ve seyrek aralıklarla tüketilmelidir.

  • Sirke ve Limon

Anne Sütünü azaltan yiyecekler sınıfındakilerden biri de limon-sirke ikilisi! Keskin ve asitli olmaları nedeniyle, vücuttaki elektrolit dengeye olumsuz yönde etki ederek, süt salgısını yavaşlatabilirler. Öte yandan yine sütün tadını değiştirmeleri de kuvvetle muhtemeldir.

anne sutuu

  • Ada Çayı

Geleneksel tıpta bebeği sütten kesmek amacıyla kullanılan ada çayı, emzirme döneminde uzak durulması gereken gıdalardan biridir. Hem anne sütünü azaltmakta, hem de içeriğinde yer alan toksik (zehirli) maddeler süt yoluyla bebeğe geçebilmektedir.

  • Mısır

Hem haşlaması hem de közlemesi ile gönüllerde taht kuran, yaz mevsiminde ise deniz kenarının vazgeçilmezi olan mısır; içeriğinde yer alan nişasta sebebiyle, emzirme dönemindeki annelerin sütünü azaltabilmektedir. Buradan yola çıkarak; az sayıda mısır tüketmenin emzirme süreci için daha güvenli olabileceği belirtilmektedir.

  • Nişasta Unu

Bezelye, kuzu kulağı, pirinç pilavı, patates, yaş pasta gibi bir takım yiyecekler, nişasta ve nişasta unu ihtiva eder. Bu nedenle bebeğini emziren annelerin, bu besinleri sofralarında sınırlı olarak bulundurmaları gerekir.

anne sutuuu

  • Acı Baharatlar

Kara biber, pul biber, isot gibi içerisindeki acı miktarı fazla olan baharatlar ile acı biber gibi yiyeceklerin, anne sütünü azaltabileceği ve aynı zamanda da sütün tadını acımtırak şekilde değiştirebileceği düşünülmektedir. Öyleyse bu baharatları soframızdan uzak tutmakta fayda var!

  • Şalgam

Özellikle Adana, Mersin, Osmaniye gibi illerde her köşe başında bulunan ve pek çok yemeğin yanına yakışan şalgam suları..!  Veya şalgamın ta kendisi ya da bol tanelisi..! Evet bu besin normal şartlarda tam bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Fakat emziren hanımlar için yerinde bir tercih olmayacaktır. Ancak belirtmek gerekir ki; az miktarda (gün aşırı 1 bardak) tüketimi anne sütünü desteklerken, doz aşımı halinde sütü azaltıcı etkisi devreye girmektedir.

  • Aşırı Tuzlu ve Salamura Edilmiş Besinler

Anne sütünü azaltan yiyeceklerden biri de bolca tuzlanarak saklanan ve salamura yapılan gıdalardır. Yine aynı şekilde tuzlanmış sebze ve balıklar da anne sütünün miktarını azaltacaktır. Tuz tüketimi vücutta su tutulumuna sebebiyet vererek, ödem oluşumuna da yol açmaktadır.

Görüldüğü üzere; saymakla bitmeyecek faydaları olan ve anne ile bebeğine armağan edilen bu muhteşem kaynak, doğru beslenme sayesinde korunabilmekte ya da kalitesi artırılabilmektedir. Anne sütü aynı zamanda bebek ve anne arasındaki duygusal bağı da güçlendirmenin en etkili yollarından biridir.

Bu nedenle sütün tadının bebeğe hoş ve doğal gelmesi, emzirmenin rahat, konforlu ve mutlu geçmesi açısından önem taşır. Bu açıdan bakıldığında sütte tat değişimine yol açacak gıdalardan da kaçınmak gerekir.

Anne Sütünü Azaltan Yiyecekler Nelerdir İle İlgili Video 

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu