Yabancı Kadın Ünlüler

Anna Karina

instagram takipçi hilesi

10 5

Tam adı: Anna Karina / Hanne Karin Bayer
Doğum tarihi: 22 Eylül 1940 Ölüm: 14 Aralık 2019
Doğum yeri: Solbjerg, Danimarka
Boyu: 1.70 m
Evlilikleri: Jean-Luc Godard (1961–67), Pierre Fabre (1968–74), Daniel Duval (1978–81), Dennis Berry (1982–94) Maurice Cooks (2009–)
Mesleği: Oyuncu, senarist, yönetmen, manken
Aktif Yılları: 1960 – 2008

imdb-logo

Sosyal Medyada
Başlıklar

Hakkında

Anna Karina Kimdir? Anna Karina, 20 Eylül 1940 yılında Danimarka’nın Solbjerg isimli banliyölerinden birinde dünyaya gelmiştir. Tam adı Hanne Karin Bayer’dir. Danimarkalı senarist, oyuncu ve yönetmendir. Mankenlik yaparak tanınmıştır. Hayatının büyük bir çoğunluğunu Fransa’da geçirmiştir. Fransız vatandaşı olan Anna Karina 14 Aralık 2019 yılında vefat etmiştir.

Kökeni Danimarkalı olan Karina, kariyerine şarkıcılık ve mankenlik yaparak başlamıştır. Bunun yanında kısa filmlerde ve reklamlarda oynayarak oyunculuk ile olan ilgisini de geliştirmiştir. Danimarka’da başladığı kariyerine 17 yaşında Fransa’ya gelerek devam ettirmiştir. Fransızca bile bilmeden gelip yerleştiği Paris’te başlarda zorluk çekmiş. Sokaklarda yaşayarak hayatını idare ettirmeye çalışmıştır.

Bir gün dinlenme amaçlı oturduğu “Les Deux Magots” isimli kafede mankenlik ajansından birisi ile tanışmış ve keşfedilmiştir. Kısa bir sürede çok başarılı bir manken olan Karina, dönemin en ünlü modacılarından birisi olan Pierre Cardin ve Coco Chanel ile tanışıp çalışmaya başlamıştır. Hatta çok uzun süre Coco Chanel mankeni olarak bilinen Karina’ya, bizzat Coco Chanel “Anna Karina” adını bulmuştur ve bu sonraki hayatı ve kariyerleri boyunca adı Anna Karina olarak kalmıştır.

1961 yılında Cahiers du cinéma’da gazeteci olan ve ilerde ilk eşi olacak Jean-Luc Godard ile tanıştı. Fransız ve İsviçreli film yönetmeni olan Jean-Luc Godard’ın ilham perisi olarak dünya çapında konuşulan bir aşkları olmuştur. Anna Karina, Fransız Yeni Dalga akımının öncülerinden olan Jean-Luc Godard’ın büyük aşkı olmuştur. Beraber yaptıkları en ünlü filmler Le Petit Soldat,  Vivre sa vie,  Alphaville’dir. 

60’lı yılların en önemli gündemi olan Fransız Yeni Dalgası’nda sinema alanındaki yarattığı akımdır fakat bunun yanı sıra bu akımda akıla ilk gelen isim olan Anna Karina modaya da damga vurmuştur. Bu dönemin bohem ve isyankar duruşunun sembollerinden biri olan Anna Karina tarzını sinemada olduğu gibi, modada da göstermiştir.

2008 yılında son kez kendi yazıp yönettiği Victoria filminde rol almıştır. 2019, Aralık’a kadar kanser tedavisi gören Karina 14 Aralık’ta vefat etmiştir.

Filmleri

 1. The Little Soldier
 2. A Woman Is a Woman
 3. Tonight or Never
 4. Cléo from 5 to 7 
 5. Sun in Your Eyes
 6. She’ll Have to Go
 7. My Life to Live
 8. Three Fables of Love 
 9. Shéhérazade
 10. Sweet and Sour
 11. Un mari à un prix fixe
 12. Circle of Love
 13. Band of Outsiders
 14. All About Loving
 15. The Thief of Tibidabo
 16. The Camp Followers
 17. Pierrot le fou
 18. Alphaville
 19. The Nun
 20. Made in U.S.A.
 21. Up, Down, Fragile
 22. Chloé
 23. The Truth About Charlie
 24. I, Cesar
 25. Victoria

Videoları

Fotoğrafları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu