Beslenme ve DiyetTarih

392 Gün Yemek Yemeyen, Dünyanın En Uzun Aç Kalan İnsanı Angus Barbieri’nin Hikayesi

instagram takipçi hilesi

Obezite, hem gelişmiş ülkelerde hem de gelişmekte olan ülkelerde artış gösteren bir halk sağlığı sorunudur. Angus Barbieri 207 kg ağırlığıyla “ağır obez” teşhisi konan biridir. Barbieri’nin, sayısı milyarları bulan obezlerden farkı ise 392 gün boyunca yemek yemeyip dünyanın en uzun süre aç kalan insanı unvanını elde etmesidir. Bu yazımızda azmin zaferini yansıtan bir hikâyeyi keşfedeceksiniz.

Angus Barbieri 2

207 Kiloluk Bir Hayat

İskoçyalı Angus Barbieri, aşırı kilolarından şikâyetçiydi. 27 yaşında 207 kilogram ağırlığında olmasından duyduğu rahatsızlıkla  Dundee Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başvurdu. İlk muayenede  Barbieri’nin “ağır obez” olduğuna karar verildi. Doktorlar 40 günden az kısa dönemli diyet programı başladı.

Angus Barbieri, diyet süresince kilo verdikçe artan motivasyonla doktorlarına 82 kiloya inmeyi hedeflediğini bildirdi. Doktorlar ağır diyetinden pes etmeyen Angus’u uyarsa da kararından vazgeçiremedikleri için gözlem altında olması koşuluyla onayladılar. Çünkü açlıktan kaynaklanan kalp yetmezliği, ince bağırsak tıkanıklığı ve yeniden beslenme (refeeding) sendromu nedeniyle ölümler olmuştu.

angus barbieri 4

Barbieri’nin günleri hastanede geçiyordu. Düzenli kan testleri yapılıyor ve check-up uygulanıyordu. Vitamin ve sodyum takviyeleri de yapılıyordu. UDMRID (University Department of Medicine at the Royal Infirmary of Dundee) üniversite hastanesi, tüm aşamaları kayıt altına alıyordu. Öyle ki Barbieri’nin hikayesi 1973’de tıbbi dergide bir makalenin konusu olmuştu.

Angus Barbieri

Barbieri, diyet süresince maden suyu, şekersiz çay ve kahve gibi kalori içermeyen sıvılar tüketiyordu. 37 ile 48 gün arasında 1 defa dışkılayabilmesi olumsuz etki yaratmıyordu. 11 Temmuz 1966 yılında Barbieri beklediği sonucu aldı. 125 kilo vererek 82 kiloya ulaşmayı başarmıştı. 382 günlük açlıktan sonra ilk defa kahvaltı yaptı. Kahvaltıda bir dilim yağlı ekmek, bir haşlanmış yumurta ve bir fincan kahve vardı. Barbieri yumurtayı yedikten sonra “bu bana yetti” dedi ve kahvaltı tabağını bitirmedi.

angus barbarie

Dünyanın en uzun süre aç kalan insanı Angus Barbieri, başarılı sonucu almasından 24 yıl sonra,  7 Eylül 1990 yılında 54 yaşındayken hayata gözlerini kapatmıştır.

Angus Barbieri 3

Benzersiz Bir Mücadele

Barbieri’nin dışında aç kalarak kilo vermeyi hedefleyenler ve bunun için girişimde bulunanlar vardı. Dennis Galer Goodwin, iftiraya uğradığı gerekçesiyle 385 gün boyunca açlık grevi yapmış, 385 günün sonunda tüple beslenmişti. 200 gün süren başka denemeler de olmuştu; fakat ölümle sonuçlanmıştı.

Uzun süreli açlık organların yeterli beslenmemesine sebebiyet verir. Vücudun tüm yağ ve kas depoları kullanıldıktan sonra kalp krizi kaçınılmazdır. Bu nedenle bu tür diyetlerin sürekli gözlem altında kalmak suretiyle yapılması gerekir. Barbieri’nin mucizevi açlık diyetini hiçbir koşulda denememenizi öneririz. Diyet ile ilgili yazılarımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Angus Barbieri ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu