Yabancı Erkek Ünlüler

Andre Braugher Kimdir?

instagram takipçi hilesi

andre braugher 11
Tam adı: Andre Keith Braugher
Doğum tarihi: 1 Temmuz 1962
Doğum yeri: Chicago, Illinois, Amerika Birleşik Devletleri
Ölüm Tarihi: 11 Aralık 2023
Boyu: 1,83 cm
Burcu: Yengeç
Ailesi: Floyd Braugher, Sally Braugher
Eşi: Ami Brabson
Çocuk (ları): John Wesley Braugher, Michael Braugher, Isaiah Braugher
Mesleği: Aktör
Aktif Yılları:
imdb-logo
youtube-chanelyoutube music
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Andre Braugher Kimdir? Andre Braugher, “Homicide: Life on the Street” dizisinde Dedektif Frank Pembleton, “Brooklyn Nine-Nine” dizisinde Kaptan Raymond Holt ve “Men of a Certain Age” şovunda Owen Thoreau Jr. rolü ile tanınan Amerikalı bir aktördü. Ayrıca Braugher; ‘Gideon’s Crossing‘, ‘Jackie Chan Adventures‘, ‘Hack‘, ‘Thief‘ ve ‘Last Resort‘ gibi birçok başka TV programında yer aldı.

Oyuncu ayrıca ‘Murder in Mississippi‘, ‘The Court-Martial of Jackie Robinson‘, ‘The Tuskegee Airmen‘, ‘Love Songs‘, ‘Soldier’s Girl‘ ve ‘10,000 Black Men Named George‘ gibi birkaç TV filmi yaptı. Bir film oyuncusu olarak Andre “Primal Fear”, “Glory”, “Frequency”, “City of Angels”, “The Mist”, “Poseidon” ve “Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer” gibi çeşitli filmlerde ise yardımcı rollerde yer aldı.

Braugher’ın ödül ve onurlarından bahsedecek olursak, ‘Homicide: Life on the Street‘teki rolü ile Drama Dizisinde En İyi Erkek Oyuncu dalında ‘NAACP Image Ödülü‘nü aldı. Aynı performans, en iyi Erkek Oyuncu – Televizyon Dizisi Drama kategorisinde “Satellite Ödülü” ve “Dram Dizisinde En İyi Başrol Oyuncu” kategorisinde Primetime Emmy Ödülü‘nü de getirdi.

Bunların yanı sıra, Amerikalı yıldız ‘Thief‘ ile bir Primetime Emmy Ödülü ve bir NAACP Image Ödülü kazandı. ‘Brooklyn Nine-Nine‘daki performansı aktörün kendisine iki Eleştirmenlerin Seçimi Televizyon Ödülü ve bir Satellite Ödülü getirdi.

Andre Braugher Kariyeri

Andre Braugher ilk filmini 1989 yılında “Glory” filmi ile yaptı. Bundan sonra ise “Murder in Mississippi” adlı TV filmini yaptı. Ardından 1993 yılında, 1998 yılına kadar oynadığı “Homicide: Life on the Street” dizisinde Dedektif Frank Pembleton olarak seçildi. Bu süre zarfında oyuncu “Primal Fear”, “Get on the Bus” ve “City of Angels” filmlerinde de rol aldı. Bundan kısa bir süre sonra “Passing Glory” ve “Love Songs” adlı televizyon filmlerinde de rol aldı.

2000 ve 2001 yıllarında Braugher, “A Better Way to Die”, “Frequency”, “Gideon’s Crossing” ve “Jackie Chan Adventures” gibi bir avuç TV ve büyük ekran projesi yaptı. Daha sonra 2002 yılında ‘Hack‘ dizisinde Marcellus Washington olarak rol aldı. İki yıl sonra, Amerikalı aktör “Salem’s Lot” adlı mini dizide ve “The Jury” programında yer aldı.

2006 yılından 2008 yılına kadar Braugher, “Thief” ve “The Andromeda Strain” dizilerinde ve “Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer”, “The Mist” ve “Passengers” filmlerinde rol aldı. Bundan kısa bir süre sonra “House” ve “Men of a Certain Age” şovlarında yer aldı. 2011 yılında aktör, ‘Law & Order: Special Victims Unit‘de Bayard Ellis olarak rol aldı.

Ertesi yıl, ‘Last Resort‘ta Kaptan Marcus Chaplin‘i oynamaya başladı. Ardından 2013 yılında Braugher, ‘Brooklyn Nine-Nine‘ dizisinin kadrosuna Kaptan Ray Holt olarak katıldı. Gösteri 8 sezon boyunca yayınlandı ve son bölümünü 2021 yılında yayınladı. 2014 yılında, ‘The Gambler‘ adlı suç drama filminde Dean Fuller karakterini canlandırdı.

Emily & Tim‘, ‘New Girl‘, ‘BoJack Horseman‘, ‘Live in Front of a Studio Audience‘, ‘The Good Fight‘, ‘Spirit Untamed‘ ve ‘She Said‘ gibi televizyon dizilerinde ve filmlerde rol almaya devam etti. 2023 yılında ise Braugher, ’American Experience‘ adlı televizyon programının “The Lie Detector” bölümünde anlatıcı olarak rol aldı. Aynı yıl aktör, gizem-drama türündeki televizyon dizisi olan ‘The Residence‘da ‘A.B. Wynter‘ rolünü üstlendi. Bu gösteri, ünlü aktörün ekrandaki son performansı oldu.

Andre Braugher Özel Hayatı

Andre Braugher, 1 Temmuz 1962 tarihinde Chicago, Illinois, ABD‘de Floyd ve Sally Braugher‘ın oğlu olarak dünyaya geldi. Üç büyük kardeş ile büyüdü. Andre Braugher, Ignatius College Prep‘te okudu ve daha sonra Stanford Üniversitesi‘ne devam etti. Daha sonra Juilliard School‘un Drama Bölümü’ne kaydoldu ve 1988 yılında oradan mezun oldu.

Oyuncunun aşk hayatından bahsedecek olursak, 1991 yılında aktris Ami Brabson ile evlendi. Braugher ve Brabsan çiftinin Michael, Isaiah ve John isimli üç oğlu var.

Kısa bir hastalık sonrası Andre Braugher 11 Aralık 2023 tarihinde 61 yaşında öldü.

Andre Braugher Filmleri

 1. 1989 Glory / Cpl.Thomas Searles
 2. 1993 Striking Distance / District Attorney Frank Morris
 3. 1996 Primal Fear / Tommy Goodman
 4. 1996 Get on the Bus / Flip
 5. 1998 Thick as Thieves / Dink
 6. 1998 City of Angels / Cassie
 7. 1999 It’s the Rage / Tim
 8. 2000 A Better Way to Die / Cleveland
 9. 2000 Frequency / Frequency
 10. 2000 Duets / Duets
 11. 2006 Poseidon / Captain Bradford
 12. 2007 Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer / General Hager
 13. 2007 Live! / Don
 14. 2007 The Mist / Brent Norton
 15. 2008 Passengers / Perry
 16. 2010 Superman/Batman: Apocalypse / Darkseid
 17. 2010 Salt / Secretary of Defense
 18. 2012 The Baytown Outlaws / Millard
 19. 2014 The Gambler / Dean Fuller
 20. 2015 Emily & Tim / Tim
 21. 2021 Spirit Untamed / Al Granger
 22. 2022 She Said / Dean Baquet

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu