Yaşam

Anaokulu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 15 Şey

instagram takipçi hilesi

Anaokulu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 15 Şey..! 2021 yılının Eylül başı itibari ile artık okullar açılacak. Çocuğunuz ilk kez okula yazdıracak olan velilerin aklında bazı soru işaretleri oluşmaya başladı. Anaokuluna başlayacak olan çocuklar, okul ile tanışmalarını ilk bu dönemde yaşamaktadır. Bu yüzden anaokulu seçimi çocuğun eğitim hayatına bakışı yönünde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Bu yüzden anaokulu seçerken dikkatli olmanızda fayda var. Anaokulu seçerken kendinize ve okula sormanız gereken bazı sorular vardır. Bu soruları 15 madde halinde sizlere açıklayacağız. Anaokulu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 15 Şey..!

anaokulu secerken dikkat edilmesi gerekenler 1

Anaokulu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 15 Önemli Nokta

1)  Sınıflar kaç kişilik? Öğretmen başına kaç öğrenci düşüyor? Uzman görüşlerine göre her 6 çocuğa bir öğretmen düşmeli. sınıftaki öğrenci sayısı en fazla 15 olmalı.

2) Öğretmenler deneyimli mi? Öğretmenler erken çocukluk eğitimi alıp almadığını sorun. Bazı kişiler öğretmenlerin en az 3 senelik deneyimi olması gerektiğini savunur. Fakat deneyimden çok kendini geliştirmişliklerine dikkat edin. Meslekte 10 sene bile geçirmiş olsa kendini geliştirmeyen bir öğretmen sorun çıkarabilir.

3) Öğretmenlerden, personele kadar ne kadar süredir o okulda çalışıyorlar? Süreklilik önemli bir kavramdır.

4) Öğle yemeği menüsü var mı? Varsa menüler nasıl hazırlanıyor? Çocuğunuza sık sık fast food yediren bir okuldan uzan durun.

5) Aktivite ve etkinlikler yaşlarına uygun mu? Okulda yapılan aktivitelerin çocuğunuza uygun olup olmadığını kontrol edin.

6) Anne katılımına izin var mı? Bazı çocuklar okula alışasıya kadar annelerini yanlarında isterler. Fakat bazı okullar buna izin vermez. Eğer çocuğunuzda böyle bir durum varsa bunu da okula sorun.

7) Okul dışı aktiviteler var mı? Çocukların gelişimine katkı sağlayacak dış geziler düzenleniyor mu? Tiyatro oyunları, müzeler ya da hayvanat bahçeleri olabilir.

8) Çocukların başında sürekli duran biri var mı? Öğretmenler sürekli çocuklar ile beraberdir. Fakat kısa süreliğine de olsa sınıftan çıkmak zorunda olabilirler. Bu durumlarda çocukları gözetecek biri var mı?

9) Çocuklar ne sıklıkla yıkanıyor? Bazı okullar çocukların temizlik sorumluluğunu da üstlenir. Eğer böyle bir durum varsa çocukların ne sıklıkla temizlendiğini sorun.

10) Çocukların günlük rutini nasıl geçiyor? Çocuklar gün içinde neler yapıyor, hangi etkinlikleri yapıyor öğrenin.

11) Disiplin nasıl sağlanıyor, çocuklara ceza veriliyor mu? Bazı kişiler acımasız olabiliyor. Haberlerde duyuyoruz. Güvenlik kameralarında çocuk şiddetleri kaydediliyor. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için dikkatli olun.

12) Hastalanan çocuklara nasıl müdahale ediliyor? İlk yardım bilgisi olan kişiler var mı? Okulda ilk yardım bilen bir personelin olması önemlidir. Çocuğunu oyun oynarken ya da hastalığı sebebi ile rahatsızlanabilir.

13) Okulun binası kaç senelik, depreme dayanıklı mı? En önemli konulardan bir tanesidir. Ülkemiz deprem kuşağında yer almaktadır. Bu yüzden binanın fiziki durumunu sorgulayın.

14) Okul hangi tarihler arasında açık? Çocuğunuzun okula hangi tarihler arasında gideceğini önceden öğrenin. Bu okullar kapanınca da planlar yapmanıza olanak sağlar.

15) Anaokulunun bir servisi var mı? Çocuğunuzu sürekli siz getirip götüremeyebilirsiniz. Okulun servisi var mı, varsa şoför bu iş için uygun mu bunları sorgulayın.

anaokulu secerken dikkat edilmesi gerekenler 2

Anaokulu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 15 Şey ile ilgili videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu