Yaşam

Tövbe Nasıl Edilir, Tövbe Duası Nedir?

instagram takipçi hilesi

Tövbe Nedir?

Tövbe, dinimizde günahtan dönmeye karar vermek olarak bilinir. İşlenen bir suç sebebiyle suçtan pişmanlık duymak ve bu suçu bir daha işlememek için tövbe etmek veya söz vermek olarak değerlendirilebilir. Sözlükte dönmek ve pişmanlık anlamına gelen tövbe, dini bi kavramdır. Kulun işlediği günah ve kötülüklerden pişman olmasıyla, onları terk ederek Allah’a yönelmesidir. Allah’tan af ve bağış dilenilir.

Tövbe Nasıl Edilir?

tovbe nasil edilir tovbe duasi nedir5

Tövbe etmek rastgele yapılacak veya sıradan bir iş değildir. Özellikle mübarek Regaip Kandili’nde tövbe istiğfar duası, Allah’ın affına sığınmak için okunur. Üç ayların başlangıcında Regaip Kandili’nde okunacak olan tövbe istiğfar duası özel geceler, mübarek üç aylar başlangıcı veya Regaip Kandili dışında da okunabilir. Allah, kullarının ettiği duaları çoğu zaman geri çevirmez. Allah, daima ”Bana dua edin, isteyin. Her yanlıştan, hatadan sonra bana dönün. Ben sizi affederim” diye buyurmuştur. Fakat bu demek değildir ki günahı işleyip, tövbe etmek kesinlikle günahların affedileceği anlamına da gelmez.

Genelde istemeden, tam emin olmadan veya bilmeden yapılan yanlışlar veya hatalara tövbe edildiğinde daha doğru olacağı buyurulmuştur. Yanlış yoldan çıkıp, doğru yola girildiğinde tövbe edilebilir. Tövbe ettikten sonra aynı yolda devam etmek oldukça yanlıştır.

tovbe nasil edilir tovbe duasi nedir4

Kaç Çeşit Tövbe Vardır?

İlk tövbe, Hazret-i Âdem ile başlamıştır. O tövbe ederken;

“Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan, mutlaka ziyân edenlerden oluruz.”(el-A’raf, 23) diye niyazda bulunmuştur. Bu duâ, kendilerinden sonra kıyâmete kadar gelecek evlâdlarına bir istiğfâr nümûnesidir.

tovbe nasil edilir tovbe duasi nedir3

  • Avâmın Tövbesi: Günahlara tövbe edilir.
  • Havas (Seçkin Kul Tövbesi): Gâfil bulunmaktan tövbe edilir.
  • Hâssu’l-hâs (En Seçkin Kul Tövbesi): Allah’a daha yakın olmak için tövbe ederler.

Her amel-i sâlihte olduğu gibi tövbe ederken de ihlas ve samimiyet gereklidir. Tövbeye muhtaç olan insanların Allah’a sığınmak ve içten tövbe etmeleri oldukça önemlidir.

Tövbe İstiğfar Duası

Tövbe İstiğfar duası okunmadan önce iki rekat namaz kılması gerekir. İki rekat namaz kıldıktan sonra Allah’a, salât ve selam getirdikten sonra tövbe ve istiğfar etmesi, sonrasında da salavat ve hamd ile bitirmesi tövbenin gerektirdiği şartlardandır. Tövbe içten bir şekilde samimiyetle edilmelidir.

Tövbe İstiğfar Duasının Arapça Okunuşu

tovbe nasil edilir tovbe duasi nedir1

”Estağfirullah, Estağfirullah, Estağfirullahe’l-azim el-kerim. ellezi lâ ilahe illa huve’l-hayyü’l-kayyumü ve etubü ileyhi tevbete abdin zalimin li- nefsihi, la yemlikü li-nefsihi mevten vela hayaten vela nüşüra-h. Ve es-elühü’t – tevbete ve’l-mağfirete ve’l-hidayete lena, innehu, hüve’t-tevvabü’r-rahim”

Tövbe İstiğfar  Duasının Türkçe Okunuşu

‘Ya Rab! Bu ana gelene kadar, elimden, dilimden, gözümden, ayaklarımdan, kulaklarımdan, isteyip veya istemeyip ettiğim tüm günahlardan dolayı tövbe ettim, pişman oldum. Şirk, küfür, isyan, yanlış her ne ettiysem tümünden kalben pişmanım ya Rabbim. Bir daha yapmamaya da senin rızanda ahd ettim. Şeytana uymamı ve bir daha yaptığım bu günahları, ikrar etmeme fırsat tanıma Allah’ım. Adem aleyhisselam ile peygamberimiz arasında ne kadar nebi varsa, hepsinin hak olduğunu tasdik ederim. Tüm peygamberlere olduğu gibi getirdikleri kitaplara iman ettim. Ya Rabbi! Sen tövbemi rızan ile kabul eyle. Sen içimi bilen ve işitensin. Amin!

Tövbe Etmek İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu