Yağları Cayır Cayır Yakıyor: Ananas Sirkesi Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Ananas sirkesi nedir, faydaları nelerdir? Ananas, ana vatanı Güney Amerika olan ve genellikle Brezilya, Hindistan, Filipinler gibi sıcak ülkelerde yetişen bir bitkinin meyvesidir. Tropikal meyveler arasında yerini almaktadır. Hem hafif ekşimsi hem de aynı zamanda tatlıdır ve harmanlanmış bir lezzettir. İç rengi sarıdır, dış görünümü ise tıpkı bir çam kozalağına benzetilmektedir.

Adeta bir C vitamini deposu olması ve lifli yapısı nedeniyle; kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek ve bağırsak sağlığını korumak için özel olarak tüketilir. İşte bu mucizevi meyvenin fermantasyon sürecinden geçirilmesiyle elde edilen sirkesi de son dönemin önemli keşiflerinden bir tanesidir. Sağlıktan güzelliğe kadar bir çok farklı alanda sihirli dokunuşlara sahiptir.

Biz de bu yazımızda sizlere, salatalara, soslara, marine uygulamalarına ve bazı içeceklere eşlik ederek şifa ve güzellik dağıtan bu sirkenin, faydaları hakkında detaylı bilgiler veriyor olacağız. İlgili videolara ise yazımızın sonunda ulaşabilirsiniz.

ananas sirkesi faydaları

Ananas Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

 • İçerdiği; C vitamini, antioksidanlar, enzimler ve mineraller nedeniyle alternatif tıp alanında sıkça kullanılmaktadır.
 • Mide asidini dengeleyici enzimleri sayesinde ananas sirkesi sindirim sisteminizin tam kapasite ile çalışmasına destek olmaktadır. Gastrit, reflü, ishal ve kabızlık gibi sorunların çözümüne yönelik tüketilmesi önerilir.
 • İçerisinde bulunan çok sayıda vitamin ve mineral sayesinde; bağışıklık sistemini güçlendirerek, soğuk algınlığından kansere kadar pek çok hastalığa karşı etkin koruma sağlamaktadır.
 • Şeker hastalarının (diyabetik bireylerin) her besini tüketmesi önerilmez. Ancak ananas sirkesi, kan şekerini düzenlemeye yarayan enzimlerin fonksiyonelliğini arttırarak şeker metabolizmasını dengelemektedir.
 • Detoks etkisi! Vücutta zamanla biriken toksik (zehirli) maddelerin dışarıya atılmasını kolaylaştırmaktadır. Antoksidan özelliği sebebiyle genel vücut temizliğine destek olmakta ve karaciğer yağlanmasına karşı savaş açmaktadır.
 • Adeta doğal ve çok yönlü bir cilt bakım ürünü! Cilt üzerinde oluşan akne, sivilce ve cilt yapısına bağlı olarak gelişen yağlanmaya karşı tedavi edici bir etkisi vardır. Güneş lekelerine ve siyah nokta oluşumuna karşı da rahatlıkla kullanılabilir. Ferah, taze, canlı ve parlak bir cilt görünümüne, bu ürün sayesinde sahip olabilirsiniz.

cilt

 • Yağları cayır cayır yakıyor dediğimiz kısma geldik. Sabahları aç karnına içilen ananas sirkesi tokluk hissi sağlamasının yanı sıra metabolizmayı hızlandırarak sağlıklı bir kilo verme sürecinin kapılarını aralıyor.
 • Diüretik özellik! Yemeklerden sonra oluşan şişkinlik hissi ve çeşitli nedenlerle gelişen, vücutta su tutulumuna bağlı ödem oluşumuna karşı, muhteşem bir etki gösteriyor. Ayrıca idrar söktürücü olarak da kullanılabiliyor. Böylece böbrek fonksiyonlarına da destek olduğunu söylemek mümkün!
 • Boğazdaki mikropları temizliyor! Faranjit, larenjit ya da tonsilit olarak bilinen boğaz ve çevresindeki alanlarda oluşan iltihaplara karşı mucizevi bir şifa kaynağı..! Üst solunum yolu enfeksiyonlarında da hem bademciklerdeki hassasiyete, hem de akciğerde oluşan balgama karşı tam bir savaşçı!
 • Ayrıca B vitamini deposu olarak da karşımıza çıkan ananas sirkesi doğal bir sakinleştirici! Gündelik yaşam şartlarına bağlı olarak gelişen kronik stres, yorgunluk, gerginlik ve isteksizlik durumlarında vücudu gevşeterek mental ferahlık sağlıyor. Bunun yanı sıra beyin fonksiyonlarının aktif çalışmasına da yardımcı oluyor.

Ananas Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Elbette tüm bitkisel ve hatta kimyasal ürünlerde olduğu gibi bu doğal ürünün de bir kullanım şekli bulunmaktadır. Doz aşımı veya yanlış kullanım halinde ise, fayda değil yan etki göstermesi olasılığı unutulmamalıdır. Öyleyse kullanım şekillerine bir göz atalım..

 • Yemeklere, salatalara ve soslara 1 veya 2 yemek kaşığı şeklinde ilave edilmesi uygun olacaktır.
 • Ayrıca; bir çay bardağına 1 yemek kaşığı ananas sirkesi koyduktan sonra, üzerini ılık veya sıcağa yakın su ile tamamlayabilirsiniz. Bunu sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez tekrarlayarak taze şekilde içebilirsiniz. Yemeklerden yarım saat önce veya sonra aç ya da tok halde tüketilmesi uygundur.
 • Sirkenin tadı acımsı ve asidik geleceği düşünülerek bal ile karıştırılması da yerinde bir uygulama olmaktadır. Üstelik bu kullanım şekli sayesinde vitamin değeri de oldukça artış göstermektedir.
 • Sek halde içilmesi ise özellikle mide-bağırsak sağlığı açısından önerilmemektedir.

ananas sirkesiii

Ananas Sirkesini Kimler Kullanamaz?

Her faydalı besin herkes için uygun olmayabilir. Bu nedenle ”nasıl olsa doğal bir ürün” diyerek tüm bitkisel yiyecek veya içecekleri kayıtsız şartsız kullanmamanız tavsiye edilir.

 • Kronik hastalığı olanlar ve daimi olarak ilaç kullananlar
 • Hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlar
 • Alerjik bünyeye sahip olan kişiler ananas sirkesini kullanmadan önce mutlaka bir sağlık personeline danışmalıdır.

Ananas Sirkesinin Faydaları İle İlgili Video

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu