Anne ve Çocuk

Amniyon Sıvısı Nedir? Görevleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Bebekler anne karnında gelişirken, içinde bulundukları sıvıya amniyon sıvısı denir. Bu sıvı, bebeğin idrarından oluşur. Genellikle 9. haftadan itibaren, bebeğin böbrekleri idrar üretmeye başlar. Böylece rahim içine boşalan amniyon sıvısını yutmaya da başlarlar.

Bu sayede amniyon sıvısının dengesi sağlanmış olur. Normalde, idrar zararlı bir maddedir. Çünkü vücudun toksinin önemli bir kısmı idrar yoluyla atılır. Ancak, bebeklerin rahim içindeyken idrar yapması durumunda, toksinlerini idrara değil, anne adayına göbek kordonu vasıtasıyla gönderirler.

Bebeklerin vücudunda da toksinler meydana gelir. Ancak bunların süzülmesi için rahim içinde böbreklerinin bir fonksiyonu yoktur. Bunun yerine, doğumdan sonra bebeklerin böbrekleri, göbek kordonu kesildikten sonra toksinleri süzmeye başlar.

Hamilelik sürecinde, her ultrason incelemesi sırasında bebeğin amniyon sıvısı seviyesi de ölçülmelidir. Bu sayede, bebeğin hem fiziksel olarak sağlıklı bir şekilde büyüyüp büyümediği hem de yeterli miktarda amniyon sıvısına sahip olup olmadığı kontrol edilir.

Amniyon Sıvısı

Amniyon Sıvısının Görevleri Nelerdir?

Amniyon sıvısı ile anne karnındaki bebek, birçok açıdan koruma altında bulunur. Bu korumalar arasında enfeksiyonlara karşı korunma, travmalardan ve aniden gelen darbelerden korunma gibi önlemler yer alır. Ayrıca, bebeğin rahat hareket edebilmesi için gerekli olan alanın sağlanması, kas iskelet sisteminin gelişimine katkıda bulunur.

Bunun yanı sıra, rahim içi sıcaklığının korunmasında da etkilidir. Bebeklerin kordonunun sıkışmasını engeller. Bebekler amniyon sıvısını solur ve yutarlar. Bu sayede hem solunum hem de sindirim sistemleri üzerinde olumlu etkiler gösterir. Bu sistemlerin iç yüzeyinin gelişimine katkı sağlar.

Amniyon Sıvısı Neden Azalır?

Hamilelik sürecinde, bebeğin su kesesinin yırtılması durumunda amniyon sıvısı azalır. Bu durum bazen anne tarafından fark edilebilir. Bazen vajinal sıvı içerisine de karışabilir. Bu durumda doktorlar, bazı testler yaparak durumu anlamaya çalışırlar. Su gelmesi, doğumun başladığının bir belirtisi olabilir. Bebek zarları açıldığında vajinal yoldan enfeksiyon kapabileceği için acil bir durumdur.

Hamilelik sürecinde, bebeğin su kesesinde azalma olması farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Bir diğer olası sebep ise plasenta problemleridir. Plasenta, bebeğe yeterli oksijen ve besin desteği sağlayamadığında, ilk belirtilerden birisi bebeğin amniyon suyunun azalmasıdır. Bebeğin suyu, böbreklerinden süzülen idrardan meydana gelir.

Bu nedenle, bebeğin amniyotik sıvısı azaldığında, bebeğin yeterli miktarda idrar çıkaramayacağı anlamına gelir. Bu durumda, bebeğin oksijen alımında zorluklar yaşayabileceği ve rahim içinde stres altında olabileceği gözlenir. Plasentanın yeterli düzeyde olmaması durumunda, gebelik tansiyonu ve rahim içi gelişme geriliği gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Amniyon Sıvısı

Amniyon Sıvısını Azaltan Durumlar Nelerdir?

Hamilelik sürecinde, herhangi bir dönemde bebeğin amniyon sıvısında azalma veya artma olabilir. Bebeğin suyunun azaldığından şüpheleniliyorsa, bazı belirtiler görülebilir. Bunlar arasında bebeğin hareketlerinin azalmış olması, karnın gebelik haftasına göre normalden küçük olması, rahim içi gelişme geriliği, gebelik tansiyonu ve gün aşımı sayılabilir.

Bu durumlarda, bebeğin suyu ultrason yöntemiyle kontrol edilmelidir. Doktor, belirli ölçümler yaparak hesaplama yapar ve bu hesaplamalara göre suyun seviyesinin normal olup olmadığını saptar.

Amniyon Sıvısı

Amniyon Sıvısı İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/shorts/P5ZkklDT-Zk

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu