Bilim ve KeşifYaşam

Ametist Taşı Özellikleri Nedir, Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Ametist Taşı Nedir?

Kuvars familyasına ait mor ametist taşı, antik Yunanistan’da “sarhoşluk taşı” olarak anılırdı. Günümüzde pozitif enerji sağlayan şifalı bir doğal taş olarak oldukça popülerdir. Etki açısından, ametist en güçlü doğal taşlardan biridir. Sertlik 7’dir.

Ametist Taşı Özellikleri Nedir

Ametist kolye, ametist bilezik, yüzük gibi takılarda sıklıkla kullanıldığı için ham ametistler dekorasyonda da tercih edilmektedir. Ametist yaygın olarak Meksika, Brezilya, Sibirya, Arjantin ve Afrika’da bulunur. Türkiye’de ise Ordu, Balıkesir ve Çanakkale’de çıkarılmaktadır.

Ametist pozitif enerji deposu doğal bir taş olup mor rengi mutluluk ve huzur verirken aynı zamanda canlandırıcı etkiye de sahiptir. Ametist en sevdiğimiz taşlardan biridir ve eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Ametistin kelime anlamı mitolojik kaynaklarda “sarhoş edici olmayan” anlamına gelmektedir ve bu taşın adı mitolojik kaynaklarda da geçmektedir.

Ametist Taşı Özellikleri Nedir?

ametist tasi ozellikleri nedir faydalari nelerdir2

Ametist, etki açısından en güçlü değerli taşlardan biridir. Kuvars ailesine ait olup mor kuvars taşıdır. Leylaktan koyu mora kadar birçok farklı mor tonunda gelir. Mor rengi, içerdiği demir minerali olan silis bileşeninden gelir. Ayrıca ametist çok nadir bulunan bir yeşil renge de sahiptir. Bu taşa turkuaz denir.

Ametistin Pembe Kuvars ile birlikte kullanılması tavsiye edilir. Diğer tüm kuvars grubu taşlarla uyumludur. Pembe Kuvarsın aşk enerjisi Ametistin etkisini arttırır. Ametistin en karakteristik özelliği, zengin menekşe tonuna sahip mor rengidir.

Mor, lavanta ve fuşya tonlarında gelir. Kuvarsın en değerli ve tercih edilen çeşididir. Kuvars ailesinin doğal bolluğu ve sonsuz çeşitliliği, onu tüm taş mineralleri arasında en yaygın kullanılanı yapmaktadır. Ametist öncelikle doğada altı kenarlı kristaller şeklinde bulunur.

ametist tasi ozellikleri nedir faydalari nelerdir1 404x405 1

Ametist Taşı Faydaları Nelerdir?

Ametistin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Negatif enerjiden korur ve pozitif enerji sağlar. Negatif enerjiyi pozitif enerjiye dönüştürür.
 • Sakinlik ve rahatlık verir.
 • Güçlü bir koruma taşıdır. Stresi önler ve sakinleştirici etkisi vardır.
 • Meditasyon sırasında kullanılır, enerjiyi dengeler.
 • Arındırıcı özelliğinden dolayı yanına konulan taşlardaki negatif enerjileri uzaklaştırır.
 • Konsantrasyonu artırır ve zihni temizler.
 • Dikkat dağınıklığını azaltır.
 • Dinlendirici bir uyku sağlar, kabusları önler.
 • Altıncı hissi güçlendirir.
 • Kolesterolü ve yüksek tansiyonu dengelemeye yardımcı olduğu söylenir.
 • Öz güveni artırır.

ametist tasi ozellikleri nedir faydalari nelerdir3 405x405 1

Ametist, özellikle stres zamanlarında rahatlatıcı olabileceği için tercih edilir. Kişi kendini negatif enerjiyle dolu hissediyorsa, ametist pozitif enerjisi nedeniyle sakinleşecek ve kendini daha huzurlu hissedecektir. Ametist sinirleri yatıştırıcı etkiye de sahiptir.

Ametist Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Ametist kuvars ailesine aittir ve 7 sertliğine sahiptir. Ametist için en uygun yöntem arada bir kuru toprağa gömüp bir gün bekletmektir. Taşınız gözenekli bir kristal yapıya sahipse tatlı suya koyarak da temizleyebilirsiniz. Toprak ve su temizleyicidir.

ametist tasi ozellikleri nedir faydalari nelerdir4 368x405 1

Mağazada kristallerle temas eden çok sayıda insan var ve taşlarla temas eden birçok kişi negatif enerji birikmesine neden olacağından yeni kristallerin ilk kullanımdan önce temizlenmesi gerekiyor.

Ametisti güneş ışığı ile de temizleyebilirsiniz. 30 dakika güneşe koymak kristalinizi temizleyecektir. Aşırı güneş ışığına ve ısıya maruz kalmak ametistin renginin solmasına neden olabilir. Bu nedenle güneşte uzun süre bırakılmamalıdır.

Ev temizleyicileri veya saç spreyi gibi kimyasallara maruz kalmaktan kaçının. Temizlemek için, yumuşak bir diş fırçası veya bezle ve yumuşak bir sabun ve ılık su çözeltisiyle hafifçe fırçalayın.

Ametist Taşı İle İlgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu