Yaşam

Kahvaltı Yapmak Önemli Midir?

instagram takipçi hilesi

Kahvaltı metabolizmanızı başlatarak gün boyunca kalori yakmanıza yardımcı olur. Ayrıca işleri halletmek için ihtiyacınız olan enerjiyi verir ve işte ya da okulda odaklanmanıza yardımcı olur. Bunlar günün en önemli öğünü olmasının birkaç nedenidir.

Yapılan pek çok araştırma, daha iyi hafıza ve konsantrasyon, daha düşük kötü LDL kolesterol seviyeleri ve daha düşük diyabet, kalp hastalığı ve fazla kilolu olma gibi daha iyi sağlıkla kahvaltıyı ilişkilendirmiştir.

Bununla birlikte, kahvaltının bu sağlıklı alışkanlıklara neden olup olmadığını veya onu yiyen insanların daha sağlıklı yaşam tarzlarına sahip olup olmadığını bilmek zordur.

kahvaltı yapmak 1

Kahvaltı ve Kilonuz

Kahvaltı yapmak bel sağlığı için gerekli midir? Bazı çalışmalar gerekli demektedir. Araştırmacılar, ortalama olarak, kahvaltı yiyenlerin, yemeyenlerden daha ince olduğunu keşfetmiştir. Bunun nedeni, sabahları protein ve lif içeren yiyecekler yemek, günün geri kalanında iştahınızı kontrol altında tutması olabilir.

Ancak bu daha dar kıyafetlere sığacağınızı garanti etmez. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, kahvaltı yiyen kişilerde kilo kaybını yapmayanlarla karşılaştırdı. Diyet yapıyorsanız, yemeği atlayarak kalorileri kesmenin yardımcı olacağını düşünmeyin. Çalışmalar, kilo veren çoğu insanın her gün kahvaltı yaptığını gösteriyor.

Öte yandan, ne zaman, ne kadar yediğinize dikkat etmeniz gerekir. Bir çalışma, büyük kahvaltıları olan insanların gün boyunca daha fazla yediğini göstermiştir.

kahvaltı yapmak 2

Çocukların Neden Kahvaltıya İhtiyacı Var?

Bazen çocuklar sabahları yemek yemek istemezler, ancak yapmaları önemlidir. Büyüyen bedenleri besinlere ve enerjiye ihtiyaç duyar. Sabahları yemek yemeyen çocuklar odaklanmakta zorlanırlar ve okulda daha fazla yorulurlar. Ayrıca huysuz ya da huzursuz olabilirler. Sadece acı çekebilecekleri ruh halleri değildir. Okulları da aksayabilir.

Bir araştırma, kahvaltı yapan çocukların yapmayanlara göre daha yüksek test puanlarına sahip olduğunu gösterdi. Çoğu çocuk sadece öğle ve akşam yemeklerinde ihtiyaç duydukları tüm vitamin ve mineralleri alamaz.

Kahvaltıyı atlayan çocukların gün boyunca abur cubur yeme ve kilolu olma olasılığı daha yüksektir. Bir çalışma, her gün kahvaltı yiyen gençlerin, hiç yemek yemeyen veya bazen yemek yapmayan gençlere göre boy ve kilo bazında vücut yağının bir ölçüsünün daha düşük bir vücut kitle indeksine sahip olduğunu gösterdi.

Eğer çocuğunuz sabahları evde yemek istemiyorsa, okula giderken ya da okulda tenefüs arasında alabileceği ve yiyebileceği bir şeyler yapın. Meyve, fındık, fıstık ya da fıstık ezmesi ve sandviçleri tercih edebilirsiniz.

Dr. Mehmet Öz‘ün son günlerde kahvaltı gereksiz benzeri söylemleri hem insanlar hem de bazı meslektaşları tarafından eleştirilmişti. Birçok doktor sabah kahvaltısının sağlık için önemli olduğunu belirtmektedir.

kahvaltı yapmak 3

Kahvaltı Yapmak Önemli Midir? ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu