Tarih

Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi Nedir?

instagram takipçi hilesi

Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi, Amerika’nın Büyük Britanya ya da günümüz adı ile İngiliz Krallığı’ndan 4 Temmuz 1776 günü kesin bir şekilde ayrılarak bağımsızlıklarını ilan ettiği tarihi bir bildirgedir. ABD, günümüzde dünyanın en güçlü devleti konumunda olup bağımsızlık için büyük bir mücadele vermiş ve zafer kazanmıştır.

Her yıl, 4 Temmuz’da Amerika Birleşik Devletleri’nde bağımsızlık günü olarak coşkuyla kutlanmaktadır. Bu belge, Washington, D.C.’deki devlet arşivlerinde durmaktadır. Bağımsızlık Bildirgesi, Amerika’nın İngiliz sömürgeciliğinden kurtuluş mücadelesinin ve zorlukların bir ödülü niteliğindedir. Diğer uluslara da bağımsızlık için mücadele etme cesareti vererek onlara ilham olmuştur.

Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi

Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi Kim Tarafından Hazırlandı?

Büyük Britanya’dan kopuşun artık kaçınılmaz olduğu gerçeği ortaya çıkmıştı. 1776 yılının Mayıs ayında toplanan kongrede beşli komite oluşturuldu. Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi bu komite tarafından hazırlandı. Bildirge, John Adams, Thomas Jefferson, Robert Livingston, Benjamin Franklin ve Roger Sherman tarafından oluşturuldu. Ancak bu bildirgenin büyük bir bölümü Thomas Jefferson tarafından kaleme alındı.

Bu bildirgenin hazırlanmasının gerekliliğinin temel nedenleri arasında, İngiltere’nin Amerikan kolonilerine uyguladığı ağır vergiler yer almaktadır. Çay, kumaş ve boya gibi ürünlere getirilen yüksek vergiler, İngilizler tarafından Amerikan kolonilerinin ticaret faaliyetlerine sınırlamalar getirilmesi gibi gelişmeler, Amerikan halkı arasında ciddi hoşnutsuzluğa yol açmıştır.

Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi Maddeleri Nelerdir?

Amerikan bağımsızlık bildirgesi maddeleri genel itibari ile şunları kapsamaktadır;

  • Bütün insanların eşit yaratıldığı ve yaşam, özgürlük ve mutluluğa ulaşma haklarının devredilemez olduğu kabul edilmiştir.
  • Yönetimler, bu hakları korumak için kurulur. Ancak bu görev yerine getirilmezse, halkın yönetimi sona erdirme hakkı olduğu ilkesi benimsenmiştir.
  • Amerikan kolonilerinin özgür ve bağımsız devletler olduğu ilan edilmiştir.
  • Büyük Britanya İmparatorluğu’na karşı olan her türlü bağımlılığın sona erdiği bildirilmiştir.
  • Bağımsız devletler olarak kendi kararları ile savaş ilan etme, barış yapma ve yeni ittifaklara girme gibi haklara sahip olunduğu ilan edilmiştir.

Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi

Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi Önemi Nedir?

4 Temmuz 1776 tarihinde duyurulan Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi, Amerikan tarihi açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu belgeyle sadece Amerika Birleşik Devletleri’nin bağımsızlığı ilan edilmemiş, aynı zamanda tüm insanların özgür ve eşit oldukları vurgusu yapılmıştır. Basın özgürlüğü, siyasi haklar ve kişisel özgürlükler gibi konulara da değinen Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi, bu özellikleri nedeniyle evrensel bir niteliğe sahiptir.

Tüm bu unsurlara ek olarak Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi; insan hakları, özgürlük ve bağımsızlık gibi kavramların bir araya geldiği, tarihteki ilk demokratik belge olması bakımından da büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca, Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi; kendisinden sonra gelen Fransız Devrimi’ne de zemin hazırlamıştır. Amerika’da ortaya çıkan özgürlük, eşitlik gibi kavramlar kısa bir süre içinde Fransa’ya yayılmış, Fransız burjuvazisi bu kavramları benimsemiş ve bu gelişmeler Fransız Devrimi’nin gerçekleşmesini mümkün kılmıştır.

Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi Belgesi

Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi

Yukarıdaki bağımsızlık bildirgesi günümüzde ABD’nin başkenti Washington, D.C’de yer alan devlet arşivinde saklanmaktadır.

Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu