Hastalıklar

Akupunktur Nedir? Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

Akupunktur, eski bir Çin sağlık sistemidir. Çok ince, sert iğneleri vücudun noktalarına batırarak spesifik hastalıkları ve durumları önlemeyi ve tedavi etmeyi amaçlar. Dünyada git gide yayılan bu tedavi yöntemi bir çok ülkede uygulanmaktadır. Akpunkturun güvenli olduğu pek çok araştırma ile kanıtlanmıştır.

akupunktur 1

Akupunktur Çeşitleri Nelerdir?

Akupunkturun birçok farklı stili vardır. Uzmanlar, reaktif alanları ve kas daralmalarını bulmak için vücudu dokunarak inceler. Meridyen akupunktur teorisinin ilişkilerine dayanarak semptomatik ya da sorunlu alanları rahatlatmak için noktalar seçilir ve uyarılır.

Bu alanda eğitim gören uygulayıcılar ayrıca gelişmiş bir iğneleme tekniği kullanarak “tetikleme noktalarını” bulur ve devre dışı bırakır. Tetik noktaları ağrı koşullarında son derece yaygındır ve neredeyse herkesin yaşamında bir kerede başka bir şekilde ağrı ve diğer işlev bozukluğu belirtilerine neden olur.

Tedavi Yöntemi Nasıl İşler?

Bu tedavi yöntemi, vücudun dengesizlikleri düzelterek hastalıklara ve durumlara karşı koyma ya da bunlarla baş etme yeteneğini uyarır. Akupunktur ayrıca vücudu ağrı hislerini en aza indirgeyen ya da tamamen ortadan kaldıran kimyasallar üretmeye olanak sağlar.

Vücudun 14 ana meridyeni boyunca yüzlerce akupunktur noktası vardır. On altıncı yüzyıl Çinli doktorları meridyenlerden akan enerjiyi tanımlamak için “Qi”  terimini kullandılar. İnanç, hastalığa Qi’nin bozulmasından kaynaklanır. Bu da enerji dengesizliğine yol açar. Bu tedavi bu enerji kesintisini düzeltebilir.

Akupunkturun gerçekte nasıl çalıştığına dair birçok teori vardır. Akupunkturun noktaları uyarıldığında, kaslarda donuk bir ağrıya veya diğer hislere neden olur.

  • Uyarılmış kas ve duyu nöronları merkezi sinir sistemine bir mesaj gönderir.
  • Bu, endorfinlerin ve diğer nörotransmitterlerin salınmasına neden olur.
  • Bu da, ağrı mesajının beyne verilmesini engellemeye yardımcı olur.

akupunktur 2

Tedavi Sırasında Ne Olur?

Durumunuz tartışıldıktan sonra, akupunktur uzmanı hangi noktaların kullanılacağını belirlemek için sizi reaktif alanlar açısından inceleyecektir. İğneleri steril, önceden paketlenmiş, tek kullanımlık ve saç inceliğindedir. İğneler, 1-2 cm’in bir kısmından 2-3 cm’ye kadar değişen çeşitli derinliklere yerleştirilir. İğneler yerleştirilip uyarıldıktan sonra, birkaç dakikadan 20 dakikaya kadar yerinde kalırlar.

Bu tedavi serisinde, uzman uygulayıcı farklı nokta kombinasyonları ve farklı iğneleme yöntemlerini kullanır. Bu kombinasyonlar, hastanın tedaviye yanıtı gözlendiğinde yeni iyileşme kaynaklarını uyarmaya yardımcı olur.

Uygulamadan Sonra Ne Yapmalısınız?

Akupunktur çok sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu için, ilk akupunktur tedavinize yanınızda birini götürmeniz en iyisidir. Böylece eve gitmeniz daha rahat olur. Tedaviden sonra aşırı rahatlamış hissedebilirsiniz ve araba kullanmamalısınız. Tedaviden sonra ne kadar iyi hissederseniz hissedin, kendinizi fazla salmamanız önemlidir. Tedaviden birkaç gün sonra rahat olmalısınız. Ek olarak, reçeteli ilaçlarınızı almaya devam etmeniz önemlidir.

akupunktur 3

Akupunktur ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu