Yerli Erkek Ünlüler

Ahmet Kasım Han Kimdir?

instagram takipçi hilesi

ahmet kasim han 12

Tam adı: Ahmet Kasım Han
Doğum tarihi: 1969
Doğum yeri: İstanbul / Türkiye
Boyu: 
Ailesi: Afgan Kralı Amanullah Han (babasının dedesi), Kraliçe Süreyya (büyük halası), Azize Han (küçük halası)  Mahmut Tarzi (dedesi)
Mesleği: Akademisyen
Aktif Yılları: 2002’den Günümüze
imdb-logo

youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Ahmet Kasım Han kimdir? Ahmet Kasım Han, Afgan Kraliyet soyundan gelen, Kadir Has Üniversitesi akademisyeni ve rektör danışmanıdır. Ahmet Kasım Han’ın ailesi oldukça soyludur. Afgan Kralı Amanullah Han babasının dedesi, Kraliçe Süreyya ise halasıdır. Ataları Afganistan’ın ilk kralı Payende Han’a kadar giden Ahmet Kasım’ın dedesi 1929 senesinde Türkiye’ye göç etmiştir.

Ahmet Kasım 1969 yılında dünyaya geldi. Doğum yeri İstanbul’dur. Eğitimini İstanbul’da aldı. İstanbul Üniversitesi’nin “Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler” bölümünü başarıyla bitirdi. Ardından yine İstanbul Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora yaptı. Yüksek lisans çalışmasını Siyasi tarih, doktora çalışmasıı ise Uluslararası İlişkiler alanında yaptı.

Ardından Harvard Üniversitesi’ne gitti ve burada müzakere eğitimi aldı. Bu esnada AVD Dışişleri Bakanlığı kendisine burs vermiştir. AVrupa’nın Genç Liderleri bursunu alan Ahmet Kasım Han, Afganistan’a görevlendirildi. Afganistan Nato / ISAF operasyonunda gözlemcilik yaptı. (2005, 2011)

İlginizi çekebilir: Ahmet Hamdi Çamlı Kimdir?

Radikal ve Referans isimli gazetelerde köşe yazarlığı yapmasının yanı sıra; Afganistan, ABD dış siyaseti, jeostrateji gibi alanlarda yayınlar çıkardı. 3 yıl boyunca Türkiye İhracatçılar Birliği’nde Uluslararası İlişkiler Danışmanı olarak çalıştı.

İstanbul’da birçok üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştı ve derslere girdi. Bu üniversiteler arasında; İstanbul Üniversitesi, ürk Silahlı Kuvvetleri Harp Akademisi ve Hava Harp Okulu da vardır.

Birçok uluslararası görev üstlendi. Bunlar arasında NATO da vardır. Bu görevlerden bir tanesi de Uluslararası Müzakere Stratejileri dersini şekillendirmek ve aktarmaktır. Bu eğitim tüm yüksek rütbeli personel için zorunludur.

İstanbul Üniversitesi’nin İktisat Fakültesinde öğretim üyeliği olarak çalıştı. Bununla birlikte yine İstanbul Üniversitesinde Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Araştırma Merkezi Müdürlüğünde görev aldı .

Kadir Has Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğretim üyesi olmasının yanı sıra, rektör danışmanı olarak da çalışmaktadır. Bir dönem Tarih Bölümü profesörü Toktamış Ateş‘in asistanı olarak çalıştı.

Akademik birçok makale ve kitap yazdı. Bu yazılar uluslararası ilgi gördü. Yüzlerce yazısı yayınlanan Ahmet Kasım Han tv programlarına da katıldı. Yabancı basında da birçok röportajı yayınlandı.

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı Güvenlik Araştırmalarında bulundu. Sanayi ve finans sektötründe üst düzey yöneticilik yaptı. NATO tarafından görevlendirilerek çeşitli ülkelerde dış işleri bakanlığı görevinde bulundu.

Birçok yabancı ülkenin konferanslarında konuşmacılık yaptı.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu