Sağlıklı Yaşam

Ağlamanın Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

aglamak 6

İnsanlar birçok farklı his yaşayabilmektedir. Söz konusu hisler kimi zaman fiziksel olarak yaşanabilmekte. Üzüldüğümüzde ağlamamız, sevindiğimizde gülmemiz gibi… Fakat salt kendimizi üzgün hissettiğimiz zaman ağlamıyoruz, kimi durumlarda korkudan veya sevinçten de ağlayabilmekteyiz. Ağlama eylemine pozitif veya negatif hisler neden olabilmektedir.

Çok zaman ağladıktan sonra kendimizi arınmış, ferahlamış ve rahatlamış hissederiz. Duygularını saklamadan yaşayan insanlar ağlama konusunda problem yaşamasa da dünya genelinde ağlamak zayıflık göstergesi olarak görülmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda ağlamanın kimi sağlık sorunlarına çözüm olduğu belirlenmiştir. İşte ağlamanın bilinmeyen faydaları…

1) Ruh hali

aglamak 8

İnsanoğlu dönem dönem farklı ruh hallerine bürünebilir. Kimi zaman o denli agresif oluruz ki, kendimizi tanımakta güçlük çekeriz. Ruh halinizde zaman zaman düzensizlikler olabilir. Bunun kimi zaman belirli nedeni olabilmekte. Bunun en önemli nedeni ise bedende manganez birikimidir. Ağladığımız zaman fazla orandaki manganez gözyaşlarımız ile beraber bedenden atılır ve bu sayede çok daha rahat hissedebiliriz.

2) Ağrı

aglamak 4

Fiziksel olarak acı çektiğiniz zaman gözyaşlarınız genel olarak istemsiz olarak akar. Bu, bedenin ağrı hissini azaltma biçimidir. Yapılan araştırmalar, kendi kendine gözyaşı dökmenin yatıştırıcı olması ile beraber endorfin ve oksitosin salgıladığı da bulunmuştur.

3) Biriken toksinler

aglamak 3

Kötü beslenme ve stres pek çok faktöre bağlı olarak bedenimizde toksinler tutmaktadır. Fakat ağlarken söz konusu toksinler bedenden atılmaktadır. Ağladığınız sırada gözlerinizden akan gözyaşları, toz ve duman gibi şeyleri temizleyebilmektedir. Ağlarken gözyaşlarımız bedende stresten dolayı biriken toksinleri atar. Toksinlerin bu biçimde uzaklaştırılması, bedendeki kortizol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur ve bu durum da ruh halimizin da sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

4) Stres

aglamak 2

Günümüz dünyasının en önemli sorunlarının başında stres gelmektedir. Metropollerde yaşayanların çektiği başlıca dertler olan çalışa yaşamı, ev yaşamı, ulaşım ve ikili ilişkiler dahil hemen hemen her şey bizi strese sevk edebilmektedir. Stresle başa çıkabilmenin birçok farklı yolu vardır, bunların başında ise ağlamak gelmektedir. 2014 yılında gerçekleştirilen bir araştırmada ağlamanın stresli dönemlerde rahatlatıcı olabileceği belirlenmiştir. Bu durum ağlamanın stresi bir anda yok edeceği anlamını taşımamaktadır. Bedenin gevşemesi birkaç saat bulabilir.

5) Kan basıncı

aglamak 7

Böbrek yetmezliği, demans, kalp yetmezliği, kalp krizi, felç yüksek tansiyon ve kan basıncının yükselmesi gibi ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Fakat yapılan birkaç araştırmadan edinilen bilgilere göre; ağlamak yalnızca kan basıncını düşürmekle kalmıyor, kontrol altında da tutmakta. Fakat yoğun ağlama seansları nabzı kötü etkilemektedir.

Ağlamanın Faydaları İle İlgili Videolar

Kaynak
listelist.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu