Beslenme ve Diyet

Açlık Krizi ile Başa Çıkma Yolları

instagram takipçi hilesi

Formda kalmayı, sadece yaz mevsiminde değil her mevsimde fit bir vücuda sahip olmayı kim istemez ki?Tabi ki hepimiz bunu çok isteriz. Hatta bunun için türlü türlü diyetler, sporsal aktiviteler yaparız. Fakat tüm bu zayıflama ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarımızın önündeki en büyük engellerden bir tanesi aniden bizi etkisi altına alan açlık krizleridir.

aclik krizleri ile nasil bas edilir 9

Günlük yaşamda çok sık karşılaştığımız açlık krizleri, bizi zora sokarak beslenme alışkanlıklarımızın dışına çıkmaya neden olmaktadır. Özellikle tatlı ve yağlı yiyecekler gibi bünyemizi zorlayacak yiyecekler tüketmeye bizi iten açlık krizleri, kilo vermenin önünde bir engel teşkil etmektedir.

Siz de zayıf kalmak ve sağlıklı beslenmek istiyor fakat sık sık açlık krizlerine yakalanıyorsanız, tavsiyelerimi uygulayarak kendinizi tok hissedecek ve bu krizlerle uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.İşte açlık krizlerini önleyecek öneriler:

Meyve Tüketin!

Çok yüksek kalorili tatlıları veya yağlı yiyecekleri tüketmek istediğinizde, bunlara alternatif olarak meyve tüketerek daha sağlıklı beslenmiş olursunuz. Bunun yanı sıra, meyve sizi hem doyuracak hem de daha düşük kalori ile açlık krizini atlatmış olacaksınız. Özellikle uzun süre tok tutucu nitelikte olan muz, yeşil elma, çilek ve avokado meyvelerini tüketerek açlığınızı bastırabilirsiniz.

aclik krizleri ile nasil bas edilir 3

Kahvaltıyı Atlamayın!

Günün en önemli öğünü olan kahvaltı, hem formda kalmak isteyenler hem de sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyenler için olmazsa olmazdır. Kahvaltıyı atlamak, sizi günün diğer öğünlerinde daha fazla acıktırarak daha fazla şey tüketmenize neden olacaktır. Açlık krizlerine girmeyi engellemek için her gün mutlaka kahvaltınızı yapın ve protein ağırlıklı beslenmeye çalışın. Bu sizi uzun süre tok tutacaktır.

aclik krizleri ile nasil bas edilir 8

Bitki Çayı En Büyük Yardımcınız!

Gün içerisinde hem sağlığımız açısından tüketmemiz gereken bitki çayları, aynı zamanda bizleri tok tutma özelliğine de sahip. Neredeyse hiç kaloriye sahip olmayan bitki çayları, ara öğünlerde tüketilirse, açlık hissini giderecektir. Böylece daha az yeme ihtiyacı hissederek hem formunuzu hem de sağlığınızı koruyabileceksiniz. Özellikle melisa, yasemin ve ada çayları bu konuda en çok tercih edilen bitki çaylarından.

aclik krizleri ile nasil bas edilir 4

Omega – 3 İçeren Besinleri Tercih Edin!

İnsan sağlığı açısından çok yararlı olan Omega – 3; somon, hamsi ve sardalya türü balıklarda, avokado ve keten tohumunda bol miktarda bulunmaktadır. Sağlıklı olmasının yanı sıra, iştahı da kontrol altına alma özelliği bulunan Omega – 3 ile kendinizi daha uzun süre tok hissedebilirsiniz. Diyet listelerinin vazgeçilmezi olan bu besinler ile beslenmeye özen göstererek, daha dengeli bir tüketim alışkanlığına sahip olursunuz.

aclik krizleri ile nasil bas edilir 6

Badem, Ceviz ve Fındık Tüketin!

Açlık krizlerine neden olan durumlardan bir tanesi de kan şekerimizin aniden düşüş göstermesidir. Badem, ceviz, fındık, antep fıstığı gibi kuru yemişler, dozunda tüketildiğinde kan şekerinizi düzenleyerek açlık hissini bir süreliğine bastırmanızı sağlayacaktır. Fakat yağ açısından zengin oldukları için, günde en fazla bir avuç tüketilmelidir.

aclik krizleri ile nasil bas edilir 5

 

Kaynak
yesilist

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu