İnsan Kaynakları

2021’in En Gözde 15 Mesleği

2021 ve Yakın Gelecekte En Çok Tercih Edilen 15 Meslek

instagram takipçi hilesi

Yukarıda başlığı atarken, açıkçası kararsız kaldım. Çünkü 2021 yılında olacak gözde meslekler olurken, koronavirüs sonrası, yeni normalleşmede yakın gelecekte en çok tercih edilen meslekleri, yılın popüler meslekleri olarak da atmak istedim. Bu yüzden genel bir kavram içermesi adına 2021’in En Gözde 15 Mesleği olarak başlık atıp, alt başlıkta bunu pekiştirerek, burada da açıklama yaparım diye düşündüm. 🙂

en gozde meslekler min

Bu yazımda sadece meslekleri irdeleyip, listeyi sizlere sunacağım. Fakat, aynı konuda sektör olarak da “en popüler sektörler” anlamında da yine başka yazımda bu konuyu sizlere aktarmaya çalışacağım. Bu listenin kaynağının linkedin olduğunu da belirteyim. “Linkedin nedir ve ne işe yarar” bilmeyenler için buraya tıklayarak, maksatbilgi’deki güzel yazımıza ulaşabilirler.

Neyse lafı fazla uzatmadan isterseniz, 2021 yılının en popüler ve en çok tercih edilen (bu aynı zamanda yakın gelecekle de alakalı) mesleklerini listelemeye başlayalım…

2021’in En Gözde 15 Mesleği (Yılın Popüler Meslekleri)

1. E-Ticaret çalışanı

e ticaret uzmanligi

Herkes durumun farkındadır. Televizyon reklamlarından tutunda; gazete, dergi, blog, haber siteleri ve sosyal medyada en çok karşınıza çıkan reklam sektörü e-ticarettir. Aradığınız her şeyi neredeyse internette bulabiliyoruz. Bu anlamda evden oturduğumuz yerden ürün siparişi vererek, mağazaya vs gitmeden, ürün kapınıza kadar geliyor.

Bu kolaylıkla beraber, bu sektörün büyümesine neden oluyor. Böylece bu sektörde çalışanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Kendi sektörü içinde yeni mesleki tanımlamalar geliyor. Bu tanımlamaları da anlamlandırmak adına yeni personel adayları ortaya çıkıyor. Bir anlamda sektör kendi içinde ihtiyaç doğuruyor ve bu ihtiyaca yönelik yeni meslek kavramları ortaya koyulur.

2. Kredi kartı ve mortgage uzmanlığı

Mortgage Uzmanligi

Alışveriş ve para harcama işin başında olunca, bunu analiz etmek ve kontrol altına almak için işin uzmanları da olmaz mı? Kredi kartı uzmanları ve mortgage uzmanları sayesinde yatırımlarınızı ve harcamalarınızın kontrol altına alınmasındaki en büyük yardımcınız.

3. Sağlık hizmetlerini destekleyen personeli

saglik calisani

Hiç kuşkusuz, bütün dünyanın en büyük sorunu sağlık. Koronavirüs yüzünden, sağlık sektörü sınandı. Ülkelerin sağlık sistemleri ve sağlık hizmetlerindeki personel sayısının tartışılmasının yanı sıra, yeni düzende buna destek olan sektörler arttı. Hal böyle olunca tabi ki bu sektör için personel açığı oluşmaya başladı.

4. İş geliştirme ve satış uzmanlığı

is gelistirme uzmani

Bir girişimin yatırımcı tarafından desteklenmesiyle işin büyümesi yeterli olmuyor. Yeni meslek olarak da tanımlanan iş geliştirme uzmanlığı, bu yılın ve gelecek yılların en popüler mesleklerinden biri haline geliyor. Belli bir işle veya girişimle uğraşan kişilerin, firmaların yardımına koşuyorlar ve işi geliştirme anlamında büyük pay sahibi oluyorlar.

Satış uzmanları ise her yılın en büyük mesleklerinden biri. Satış, ürün üreten üreticilerin bulunduğu her yerde. Ürün üretmenin dışında, hizmetleri da pazarlayıp, satmak için mutlaka satış uzmanlarından yardım alınır. Satış uzmanlığı mesleği hiçbir zaman bitmeyecek ve her zaman popüler meslekler arasında yerini alacak bir meslek türüdür.

5. İşyeri çeşitliliği uzmanlığı

Bu meslek türü de yakın zamanda ve gelecek yakın zamanda adından sıkça bahsettirecek mesleklerden biri. 2021 yılında ve yakın geleceğin en parlak meslek gruplarından biri olacak.

6. Dijital pazarlama uzmanlığı

dijital pazarlama uzmani

Bir markanın sanaldaki pazarını oluşturma ve geliştirme aşamasında, dijital pazarlama uzmanına ihtiyaç duyulur. Bu dijital reklamlar, web site ve geliştirmeleri, SEO, sosyal medya yönetimi gibi alt faaliyetleri de kapsar. Bu anlamda da bu meslek yine sadece bu yılda değil, yakın gelecekte de en çok tercih edilen mesleklerinden biri olacaktır.

7. Hemşireler

hemsirelik

Koronavirüs bütün dünyadaki sağlık sektörünü sınadı demiştim. Sağlık sektörünün, her mesleki ihtiyacı popüler meslek haline geliyor. Anlaşılan, koronavirüs daha uzun zaman devam edecek. Bitse de başka hangi virüslerin musallat olacağı belli olmaz. Sadece salgınlar değil, sağlık sektörünün her alanında hizmet veren hemşirelere ihtiyaç durumu söz konusudur.

Bu yüzden de bu yılın değil, yine yakın geleceğin en popüler mesleklerinden biri.

8. Eğitim uzmanlığı

Eğitimciler öğretmenler ile sınırlı değildir. Artık herhangi bir alanda uzmanı olup, bunun eğitimlerini aktarabilen uzmanların artışı dünyada görünüyor. Bununla birlikte, uzaktan eğitim ile online uzmanlık alanları da bu sektörü daha da ileriye götürmeye devam ediyor.

9. Dijital içerik oluşturucuları

Bu mesleği bir erbabı olarak yazmak güzel bir şey. Makale içeriği oluşturucuları, sosyal medya içerik oluşturucuları, youtube için içerik oluşturucuları ve daha sanal alanda bir çok içerik oluşturucusu popüler meslek alanında emin adımla ilerliyor.

10. Profesyonel ve kişisel koçluk

Yaşam koçluğu, iş için profesyonel anlamda yardımcı koçlar ve eğitim koçları gibi daha birçok alanda hizmet veren bu meslek türü, kişisel gelişim odaklı olup, mesleki anlamda akademik destekte bulunuyorlar. Yine yakın gelecekte bu tür “yılın popüler meslekleri” gibi listelerde yer alacak meslek türüdür.

11. Uzman mühendisler

Kalıcı mesleklerden biri olan mühendisliğin uzmanlığı yapanlar için de bu yıl ve gelecek yılların parlayan meslek gruplarından biri. Parlayan demek belki hafif kalabilir. Çünkü zaten var olan ve her zaman geçerliliği olan meslek türü.

12. Ruh sağlığı uzmanlığı

Hemen hemen her şeyi uzaktan evimizden yapar olduk. Bunlara ek olarak psikolojik sorunlarımızın çözümü için ruh sağlığı uzmanlarına da online uzaktan erişebiliyoruz artık. Gelişen ve hızla değişen dünya toplumunun, bu hıza kapılıp, bir çok ruhsal sorunları ortaya çıkması kadar normal bir şey yok. Özellikle de son dönemlerde dünyaca yaşamakta olduğumuz salgın döneminde…

13. Kullanıcı deneyimi (UX) uzmanlığı

Bir ürünün, bir hizmetin ne kadar verimli olduğunu ve doğru şekilde çalışıp, çalışmadığını anlamak için kullanıcıların deneyimlerine ihtiyaç duyuluyor. Bu anlamda gelişen firmaların bu alandaki yatırımları ciddi derecede büyük. Bu alan için ortaya çıkan meslek grubunu da ihtiyaç her geçen zaman daha da artıyor.

14. Veri bilimi uzmanlığı

Yenilikçi ve gelişmek isteyen firmaların en çok tercih ettiği meslek gruplarından biri de veri bilimi uzmanlarıdır. Çünkü bilgi güçtür. Bilgiyi derleyen, işleyen verilere döken, bunu analiz eden veri bilimi uzmanlığına her geçen zaman daha çok ihtiyaç duyulmaya başlanmaktadır.

15. Yapay zeka uygulayıcıları

Kullandığımız telefonlarda, ziyaret ettiğimiz sisteme bağlı internet siteleri, sosyal medya platformları, teknolojik cihazlar, robotlar, silahlar, analiz ürünler ve daha birçok kategorideki sistemlerinde yapay zeka vardır. Yapay zeka ile ilgili olarak bunu uygulayıcı olarak, uzmanı olan kişilere her geçen gün daha ok ihtiyaç duyuluyor.

Evet, yukarıda verdiğim listeyi ek olarak sizin de eklemek istediğiniz meslek türleri varsa, kısa bilgisiyle birlikte hemen aşağıdan “yorum yaparak” yazmanızı isterim. Şunu da tekrar hatırlatayım ki, bu liste dünyaca ünlü iş arama ağı olan likedin’den edinilmiştir.

Pilastikbeyin

İlginç ve gerekli bilgiler bazende işimize belki de yaramayan bilgilere bakıyorum.maksat bilgi olsun diye...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu