İş & Finans

Vergi Nedir, Vergi Affı Nedir?

instagram takipçi hilesi

Vergi Nedir?

Vergilendirme, kaynakların ekonomik birimlerden devlete siyasi baskı altında serbestçe aktarılmasıdır. Kamu hizmeti yapmak zorunda olan ülkeler bunu yaparken de mal ve hizmet üretirler. Gerekli üretim faktörlerini sağlarken kamu kaynaklarını kullanır. Bu fonlarda vergi gelir oranı yüksektir.

Vergi Nedir, Vergi Affı Nedir?

Vergiler, hükümetlerin vatandaşlarından veya işyerlerinden aldığı bedava paradır. Devlet aldığı vergilerle harcamalarını finanse etmekte ve gelir dağılımını kontrol etmektedir. Vergi makamlarının yardımıyla vergileri takip edin. Türkiye’de ödenen vergi 200’den fazladır.

Vergi Çeşitleri Nelerdir?

Çoğu insan vergileri basit bir şekilde tanımlayabilir, ancak net bir şekilde ayırt edilebilen birçok tür vardır ve vergi mükellefleri sorumlu tutulur. Vergi dairesi verilerine baktığınızda 200’den fazla vergi türü görebilirsiniz. Vergilendirme üç ana başlığa ayrılır. Bunlar gelir vergisi, harcama vergisi, emlak vergisidir.

  • Gelir Vergisi
  • Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)
  • Kurumlar Vergisi
  • Emlak Vergisi
  • Gümrük Vergisi
  • Katma Değer Vergisi (KDV)
  • Damga Vergisi

Vergi Mükellefliği Nedir?

Vergi mükellefi, vergi ödemekle yükümlü olan gerçek veya tüzel kişidir. Bir vergi mükellefi, devlete vergi ödemekle yükümlü bir birey veya ticari kuruluş olabilir. Ülkemizde her gerçek ve tüzel kişinin (yani bir şirketin) bir vergi kimlik numarası vardır.

vergi nedir vergi affi nedir1

Kimler Vergi Mükellefi Sayılır?

Kanunen vergi borcu olan kişi mükellef sayılır. Bir kişinin vergi mükellefi olabilmesi için vergiyi doğuran olayın o kişinin başına gelmesi gerekir. Örneğin, bir şirket bir satıştan gelir elde ederse, bu, vergiye tabi bir olayın meydana geldiği anlamına gelir.

Gerçek kişiler veya tüzel kişiler, mükellef olup olmadıklarını iki şekilde sorgulayabilirler. İnsanlar vergi mükellefi bilgilerini internet üzerinden kontrol edebilirler. Gelir İdaresi; Diğer bir seçenek olarak Gelir İdaresi ile iletişime geçerek mükellef bilgilerini öğrenebilirler. Zorunlu işlemler vergi dairesi ile bizzat dilekçe ile veya interaktif vergi dairesi aracılığıyla yapılabilir.

Vergi Affı Nedir?

vergi nedir vergi affi nedir5

Vergi affı, vergi kanunlarını ihlal edenlere yönelik idari ve yasal yaptırımların kaldırılmasıdır. Diğer bir deyişle, devlet alacak hakkından feragat etmek için kanunlar çıkarır. Vergi affı idaresinin temel amacı, hazine fonksiyonlarını yerine getirmek için gelir elde etmektir.

Tahsis yönetmeliğinde hiç yer almayan tüm vergiler, sigorta primleri, ulaşım, askerlik, nüfus, köprü, yol kaçak geçişleri, adli para cezaları, idari para cezaları, öğrenim kredisi borçları, nafaka borçları vb. kapsam.

Belediyelerin emlak vergileri, su borçları, oda ve borsa aidatları, sendikalar dahil tüm alacakları da yeniden yapılandırılabilecek. Vergiler, sigorta primi borçları, kaçak köprü geçişleri, trafik cezaları, gümrük cezaları, belediyelere olan çeşitli borçlar ve bazı idari para cezalarının yeniden yapılanmaya dahil edilmesi planlanıyor.

Düzenlemeler yapıldıkça vergi ve sigorta primi yükümlülükleri ile adli ve idari cezaların yeniden yapılandırılması mümkün olacaktır.

Vergi Affı Başvuruları Nereden Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresinden kullanıcı kodunuz ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. E-devlet şifresi ile de giriş yapabilirsiniz. Aynı şekilde Gelir İdaresi Başkanlığına hiç giriş yapmadan direkt E-devlet üzerinden de giriş yapabilirsiniz. Buradan borcunuzu da sorgulayabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığından başvuru yaptığınız gibi, güncel borcunuz bulunuyorsa bizzat devlet dairelerine giderek de başvuru yapabilirsiniz.

Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Vergi Affı Hangisidir?

2023 yılında gelecek olan vergi affı, son 100 yıl içinde yapılan en kapsamlı vergi affıdır. Bu vergi affı 30 Haziran 2016’dan önceki dönemleri kapsamaktadır. Temmuz ve sonrasındaki tüm borçlar bu vergi affını kapsamayacaktır.

Vergi Affı İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu